Ponad 3 miliony złotych pozyskała w roku 2017 Jedlina-Zdrój na swoje inwestycje. W tym roku ma wydać na nie 7 milionów. Jakie są plany miasta na rok 2018? Gdzie będą nowe baseny? Co będzie się w tym roku działo na ul. Kłodzkiej, czy na nieczynnej jeszcze linii kolejowej nr 285? I czy jest szansa na połączenie rowerowe Jedliny i Wałbrzycha?


Duże inwestycje w Kamieńsku i nie tylko

Dzięki środkom zewnętrznym w Jedlinie-Zdroju i okolicy pojawiły się: wieża widokowa na Borowej, dwie nowe trasy pieszo-rowerowe, wyremontowano ulicę Włościańską i Zagórzańską, rozpoczęto też dopłaty o wysokości 50% do wymiany pieców.

W roku 2018 ma być kontynuowana wymiana opraw: docelowo będzie ich 300, a słupy oświetleniowe będą wymienione na bardziej ozdobne. Burmistrz Leszek Orpel zapowiada także zmiany w dzielnicy Pokrzywianka, gdzie ma pojawić się infrastruktura zdolna stać się bazą ruchu turystycznego na Borowej i Jałowcu - miejsca postojowe i mijanki, bo Góry Wałbrzyskie przyciągają coraz więcej turystów. W tym roku Jedlina startuje też w konkursie rewitalizacyjnym – jeśli uzyska środki, to będą odnawiane podwórka przy ul. Sienkiewicza i innych w centrum, a także Aleja Niepodległości. Na ten cel przeznaczono 1 mln 600 tys. zł. Będzie też modernizacja przestrzeni targowej.

Ma być również wybudowane ujęcie wody pitnej w Kamieńsku. - To miejsce jest zlewnią wód z Gór Wałbrzyskich, nie jest to woda pokopalniana. Na dziś Jedlina ma wodę z Unisławia Śląskiego, a można poszukać źródeł w Górach Wałbrzyskich – mówił burmistrz.Sport, mieszkania i baseny

Pojawią się też inwestycje o charakterze sportowym: koło skateparku ma powstać rowerowy tor przeszkód i siłownia terenowa, zadaszona ma być także jedna z trybun w kompleksie sportowym. Burmistrz zapowiadał też modernizację ośrodków sportowej aktywności przy Długiej i Słowackiego.

Dla mieszkańców, których jest w Jedlinie coraz więcej – jak mówił Leszek Orpel, w 2017 roku z gminy wymeldowało się trochę ponad 50 osób, a zameldowało się 220 - planowane jest uczestnictwo gminy w programie Mieszkanie Plus, żeby stworzyć ofertę dla tych, którzy nie mogą myśleć o budowie czy kupnie domu. Władze złożyły już wstępny wniosek na budowę takich mieszkań, mających charakter zbliżony do komunalnego, z możliwością wykupu.

Rozwijają się też partnerzy gminy. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina zapowiada modernizację sanatorium "Halina" i połączenie go z Domem Zdrojowym, w tej okolicy ma powstać kolejny po Szczawnie basen rehabilitacyjny, planowana jest rozbudowa kliniki kardiologicznej w sanatorium "Teresa". Basen, tym razem komercyjny, wraz z ośrodkiem SPA, planuje Pałac Jedlinka.


Remont Kłodzkiej, renowacja linii kolejowej i nowa trasa rowerowa

A będą też w tym roku duże inwestycje u granic Jedliny – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma remontować ul. Kłodzką, czyli drogę wojewódzką nr 381, jej ostatni nieodnowiony odcinek między ul. Moniuszki a kościołem w Kamieńsku. W tym roku ma być też odbudowany pierwszy kilometr linii kolejowej nr 285 relacji Wrocław – Świdnica -Jedlina-Zdrój, ale, jak mówi burmistrz, jeszcze za wcześnie na rozpoczynanie budowy przystanku kolejowego przy ul. Chopina, bo ukończenie rewitalizacji linii jest planowane dopiero na rok 2021.

- Liczymy na to, że szynobus, który ma kursować tą trasą, będzie woził mieszkańców do pracy w strefach ekonomicznych w Świdnicy i Wałbrzychu, bo wtedy zamknie się koło: Jedlina – Wałbrzych – Jaworzyna Śląska – Świdnica. Szynobus zawiezie mieszkańców na dworzec Wałbrzych Szczawienko w 30 minut, co będzie alternatywą dla narastających korków na ul. Strzegomskiej. Przetarg na rewitalizację linii ma ruszyć już w lutym – mówił burmistrz. Jak przypomniał, koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 130 mln zł, natomiast Aglomeracja Wałbrzyska na swój odcinek ma otrzymać 18,5 mln euro dotacji unijnej.

Jest też zapowiedź dla rowerzystów i spacerowiczów. Burmistrz nawiązał do planowanego remontu ul. Kamienieckiej i ronda, które tam powstanie. Jedlina planuje budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego, który biegłby ulicą Włościańską (równoległą do Kłodzkiej), a potem przez krótki odcinek w lesie docierałby do ronda.

Mieszkańcy pytali między innymi o sprawę nieużytkowanego basenu, zgłaszali zły stan ul. Świdnickiej, konieczność utworzenia pomieszczenia do przechowywania żywności rozdzielanej w ramach pomocy społecznej, wyrażali też niewiarę w rychłe odbudowanie linii nr 285 bo, jak mówili, wszystko ciągnie się już od 20 lat.W przyszłorocznym  budżecie Jedliny-Zdroju zaplanowano dochody na poziomie 25 047 680 zł, a wydatki o wysokości: 25 172 660 zł. Wydatki na zadania inwestycyjne przewidziane w budżecie na 2018r. wynoszą: 7 020 000 zł  co stanowi  27,89 % wydatków ogółem.

O rowerach elektrycznych i single trackach TUTAJ.

Tekst i foto: Magdalena Sakowska