Liczba stulatków w Wałbrzychu i regionie imponuje. Najbardziej długowieczne mieszkanki regionu, panie Irena i Stanisława skończyły już 105 lat, mieszkają w Jugowie i Świdnicy. Ilu stulatków mieszka w naszym mieście i jakie świadczenia im przysługują?

Trudno uwierzyć, że zgodnie z danymi z czerwca 2018 aż 129 osób na Dolnym Śląsku ma obecnie więcej niż sto lat, a w regionie wałbrzyskim 47 osób to stulatkowie. Osoby w tym nobliwym wieku są rozproszone po regionie: 9 osób w naszym mieście i powiecie przeżyło dłużej niż wiek, tylu samo długowiecznych mieszkańców ma Kamienna Góra, 10 mieszka w okolicach Dzierżoniowa, 4 - Kłodzka, 6 - w Świdnicy i okolicach. Najstarszy Dolnoślązak skończył właśnie 111 lat, a w regionie wałbrzyskim są dwie 105-latki. Wśród stulatków to właśnie panie dominują - mamy bowiem 107 tak długowiecznych mieszkanek Dolnego Śląska (39 wałbrzyszanek), zaś stuletnich mężczyzn na Dolnym Śląsku mieszka tylko 22, w tym 8 w Wałbrzychu i okolicach.

Wg danych GUS w Polsce średnio żyjemy aktualnie ok. 82 lat, jednak tych przeżywający statystycznego Kowalskiego nie brak. Najbardziej skrupulatnie liczy ich Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny poza bukietem kwiatów i listem z życzeniami od ZUS, otrzymuje uprawnienia do pobierania honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł. - Raz przyznaną kwotę - stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS jest to, bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – wyjaśnia rzeczniczka. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).


Świadczenie honorowe otrzymuje obecnie z ZUS 1 953 osób w całej Polsce. Pomimo tego, że od ubiegłego roku liczba stulatków, którzy dostają dodatkowe pieniądze z ZUS zmniejszyła się o 197 osób, to zgodnie z prognozami demograficznymi liczba stulatków będzie w naszym kraju rosła. W 2035 roku ZUS będzie musiał wydać na świadczenia dla nich 626,5 mln zł.

Zobacz też: 3 TYSIĄCE Z ZUS LUB KRUS MIESIĘCZNIE DLA KAŻDEGO
ILE LAT MA NAJSTARSZY WAŁBRZYSZANIN?

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn
ZUS