Od dziś można składać wnioski na 72 mieszkania w dwóch nowych blokach budowanych przy ul. Husarskiej. Nabór wniosków na mieszkania przy ul. Paderewskiego 15 rozpocznie się za 2 tygodnie. Znane są już kryteria.

 

Na Husarskiej

Mieszkania na Husarskiej są przeznaczone dla osób o umiarkowanych dochodach, stąd obowiązuje najniższy i najwyższy próg dochodu. Oba budynki będą kosztowały miasto 13 mln zł, z czego 4,5 mln to dotacja z BGŻ. Stawka czynszu za metr kwadratowy to 13 zł. 70% lokatorów mają stanowić rodziny z dziećmi, 20% seniorzy przeniesieni z mieszkań o złych warunkach, 10% osoby niepełnosprawne.


- Dla nich przewidziano udogodnienia, takie jak szersze drzwi i klatki schodowe, bo wiemy, że jest w Wałbrzychu kilkadziesiąt osób korzystających z wózków inwalidzkich, których dochody pozwolą na zapłacenie czynszu – mówi prezydent miasta Roman Szełemej. – Po skargach lokatorów z nowego domu przy ul. Jana Pawła II postanowiliśmy zamontować w budynkach windy. Jak zakładamy, w obu naborach powinno zostać złożonych około 200 wniosków.


Wnioski można składać do 30 czerwca w biurze lokalowym przy ul. Kopernika 2 i w Biurze Obsługi Klienta przy Sienkiewicza 6-8. Formularze wniosków mają być od dziś dostępne na stronie urzędu miasta w zakładce „Nasz Nowy Dom”. Warunki niezbędne to posiadanie stałego zatrudnienia, brak zaległości czynszowych i brak warunków lokalowych. Warunkiem niezbędnym nie jest meldunek w Wałbrzychu. Mieszkania na Husarskiej są przeznaczone dla osób o dochodach od 2000 do 4000 zł, jeśli chodzi o te dla 1 osoby, 1500 d0 3000 na osobę, jeśli chodzi o dwie i trzy osoby w rodzinie, oraz od 1300 do 3000 jeśli chodzi o więcej osób. Kwoty te są określane w oparciu o najniższą emeryturę – 1000 zł.


Budynki będą gotowe w listopadzie, klucze do mieszkań mają być wręczone przed Bożym Narodzeniem. Jak będzie wyglądało mieszkanie?


Kto się znajdzie w komisji przydzielającej mieszkania?

 

Na Paderewskiego

Na ul. Paderewskiego będzie 9 mieszkań dla młodych rodzin z dziećmi, ponieważ w tym budynku nie przewidziano windy. Ogrzewanie ma być centralne z kotłowni, mieszkania 2-pokojowe i 3-pokojowe. Nabór wniosków ruszy 5 czerwca i potrwa do 7 lipca. Wnioski będą przyjmowane w siedzibie MZB przy ul. Andersa, a dokumenty są już na stronach internetowych MZB. Stawka czynszu to 12 zł za metr kwadratowy. 1800 zł to najniższy próg zarobkowy dla jednej osoby, 1600 na osobę dla dwóch osób, dla większych rodzin odpowiednio niżej. Górna granica to około 4000 zł po dokonaniu wyliczeń w oparciu o formularze na stronach MZB.Równolegle są przygotowywane mieszkania socjalne w budynkach przy 1 Maja (po gimnazjum nr 4), Przywodnej i Ogrodowej. Tu stawka czynszu będzie wynosiła złotówkę za metr kwadratowy. Jak zapowiada Roman Szełemej, miasto stara się o dotację z programu Mieszkanie Plus na kolejne 200 mieszkań w 5 blokach przy ul. Husarskiej. Jak mówi, jeśli wszystko dobrze pójdzie, budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Tam też przewiduje się windy i nie przewiduje się piwnic.

 

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

 

Tekst i foto: Magdalena Sakowska