Dzieci i młodzież, prawie pół tysiąca, przyjechały do Hospicjum im. Jana Pawła II na Piaskowej Górze ze szkół i przedszkoli miasta i powiatu, żeby jak co roku na rabatce pod oknami chorych zasadzić żonkile, które zakwitną na wiosnę - a to wszystko w ramach światowej akcji "Pola Nadziei".


Młodzi ludzie przyjechali i przyszli z liceów, techników, szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych, Szkoły Muzycznej, czterech prywatnych przedszkoli, instytucji opiekuńczych i szkół z Boguszowa-Gorc oraz Czarnego Boru. Wsadzili łącznie 1200 kwiatowych cebulek. Otrzymali w zamian pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek. Było też wspólne zdjęcie.- Dziś jest zmiana w programie corocznego spotkania, uczniowie zawsze przychodzili, sadzili i odchodzili, a dziś chcieliśmy, żeby zobaczyli hospicjum od środka, przeszli się po salach, odwiedzili chorych i widzieli jak ćwiczą, jak się rehabilitują. Chcemy w ten sposób pozyskać nowych wolontariuszy, to jest dla nas najważniejsze, młodzi ludzie odwiedzają nas coraz chętniej, co roku jest ich więcej - mówi prezes placówki Renata Wierzbicka.

Dzięki niedawnemu dofinansowaniu z NFZ wałbrzyskie hospicjum może już obejmować pełną opieką 18 chorych u siebie, 109 uzyskuje obecnie pomoc w ich własnych domach. Ta niezbędna placówka obchodzi w tym roku jubileusz ćwierćwiecza.- Chcemy z tej okazji zrobić dużą imprezę dla naszych wolontariuszy, uhonorować dzieci, że są z nami, może będzie to duży koncert, jeszcze w tym roku, pod koniec listopada - mówi Renata Wierzbicka.

"Pola Nadziei" to inicjatywa, która powstała 60 lat temu dzięki Fundacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, wspierającej osoby z chorobą nowotworową. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Dziś jest wiodącym wśród specjalistycznych ośrodków opieki paliatywnej w Wielkiej Brytanii. Żonkil zgodnie z ideą akcji to wyraz solidarności z cierpiącymi i ich rodzinami, symbol nadziei na nowe życie – odrodzenie, symbol triumfu miłości nad śmiercią. Pomóc wałbrzyskiemu hospicjum może każdy. Wystarczy pamiętać o wałbrzyskiej placówce podczas odpisywania jednego procenta od podatku (KRS 0000047710). Konto, na które można wpłacać dobrowolne datki na rzecz rehabilitacji dzieci, z dopiskiem "dzieci": 33 1500 1764 1217 6006 2119 0000.W przyszłym roku do skrzydła zajmowanego przez hospicjum domowe zostanie dobudowane piętro i personel zajmujący się pacjentami w ich domach przeniesie się piętro wyżej, a parter zostanie włączony do hospicjum stacjonarnego. To dobra wiadomość, ponieważ liczba chorych onkologicznie w naszym mieście i kraju niestety stale rośnie.


Tak było rok temu i wcześniej:
WAŁBRZYCH: SZKOŁY I PRZEDSZKOLA SADZIŁY ŻONKILE NADZIEI (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: DZIECI I MŁODZIEŻ Z ŻONKILAMI W HOSPICJUM (FOTO)
TYSIĄC ŻONKILI DLA PACJENTÓW HOSPICJUM

O wałbrzyskim hospicjum pisaliśmy wiele razy:
WAŁBRZYCH: 6 ŁÓŻEK WIĘCEJ I ROZBUDOWA W NASZYM HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: KSIĘSTWO VON PLESS - PALMY, WYSTAWA, HOSPICJUM (FOTO)

WAŁBRZYCH: DLA NASZEGO HOSPICJUM POBIEGNĄ AŻ DO KOŁOBRZEGU!.
WAŁBRZYCH: PRAWIE 200 ROWERZYSTÓW ZMAGA SIĘ DLA HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: OBDAROWALI PACJENTÓW HOSPICJUM CIEPŁEM I KOSMETYKAMI
NASZE HOSPICJUM MA NOWE, HYBRYDOWE AUTO

WAŁBRZYCH: KILKADZIESIĄT ANIOŁÓW ZA POMOC DLA HOSPICJUM (FOTO)

WAŁBRZYCH: OTRZYMALI ANIELSKIE SKRZYDŁA ZA POMOC DLA HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: ŻONKILOWA KWESTA PO RAZ DRUGI NA ULICACH! (FOTO)
WAŁBRZYCH: BAWILI SIĘ, ŻEBY WSPOMÓC HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: KSIĄŻĘCA POMOC DLA NASZEGO HOSPICJUM
NIEZWYKŁY KONCERT W STARYCH BOGACZOWICACH (FOTO)
NAGRALI PŁYTĘ Z GWIAZDAMI

PIASKOWA GÓRA: A TO WSZYSTKO DLA HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM PROSI O POMOC DLA DZIECI
PIERWSZA ŻONKILOWA KWESTA NA WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM TRWATekst i foto: Magdalena Sakowska