W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddał hołd wszystkim pomordowanym w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Wartę honorową oraz sztandar jednostki wystawili żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski, Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego IPN, dowódca 16. DBOT płk Artur Barański oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem wzniesionym na cześć więźniów obozu.

Biało-czerwone kwiaty ułożono pod tablicą, na której umieszczono napis - Mauzoleum Więźniów ze Wszystkich Krajów Europy Pomordowanych przez Hitlerowskich Barbarzyńców Wzniosło Państwo Polskie w 1953 roku.W latach 1940 – 1945 do obozu oraz jego licznych filii trafiło ponad 125 tysięcy więźniów. Szacuje się, że z głodu i wyczerpania życie w nich straciło około 40 000 osób.


KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych. Przeżyły go osoby, które trafiły do obozu jako bardzo młodzi ludzie. 
Jednym z zadań żołnierzy 16 DBOT jest nie tylko dbanie o miejsca kultu, ale też opieka nad kombatantami i osobami, które przeżyły piekło tamtych lat. Znicze pamięci pod pomnikiem zapalili żołnierze 16 DBOT.


O KL Gross-Rossen i jego filiach pisaliśmy:
KL Gross-Rosen: nigdy więcej. Ku pamięci (FOTO)
Region: to są moje dziewczyny. Dziewczyny z Gross-Rosen
DUŻE ZMIANY W MUZEUM GROSS ROSEN
GDY ZAMEK KSIĄŻ BYŁ NAZISTOWSKIM OBOZEM PRACY
WAŁBRZYCH: ŁUKASZ KAZEK Z III LO O DROBNYCH GESTACH, KTÓRE RATOWAŁY LUDZKIE ŻYCIE
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA
Kolejne ekshumacje na terenie Muzeum Gross-Rosen
HISTORIA PEWNEGO POCHÓWKU PRZY ZAMKU KSIĄŻ I DWÓCH EKSHUMACJIOpr. MS
Foto użyczone: Oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej