Scenariusz zawsze taki sam, zaczyna z tobą korespondować przystojny i szlachetny lekarz z misji pokojowej w dalekim kraju, często wdowiec, a potem...


Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Sprawcy podają się między innymi za amerykańskich żołnierzy lub lekarzy. Jedna z mieszkanek powiatu kłodzkiego padła niedawno ofiarą takiego oszustwa. Kobieta poznała przez internet mężczyznę, który podawał się za lekarza będącego na zagranicznej misji. Korespondowali ze sobą i podczas jednej z rozmów poprosił on kobietę o pożyczenie pieniędzy. Wysłała kilka tysięcy na wskazane konto. A potem kontakt się urwał.

Mieszkanka kłodzkiego powiatu i tak miała szczęście - w lutym bieżącego roku 55-latka z Gdańska straciła 200 000 zł po tym, jak przez portal randkowy poznała "amerykańskiego lekarza z misji pokojowej ONZ w Afganistanie", który napisał jej po kilku tygodniach znajomości, że chce przyjechać do jej kraju, żeby z nią wziąć ślub i spędzić resztę życia, ale niestety nie może opłacić swojej podróży i pobytu, bo na misji nie może korzystać ze swojego konta. Że to oszust, gdańszczanka zorientowała się, kiedy po przelaniu przez nią tych 200 000 zł zażądał kosztów pokrycia przylotu... prywatnym śmigłowcem. Być może był to ten sam mężczyzna, który atakuje teraz w naszym regionie. O sprawie pisał "Dziennik Bałtycki".

Również w lutym 2019 38-letnia mieszkanka Lublina straciła 135 000 zł... opłacając paczkę z prezentem, którą miał jej wysłać poznany przez internet amerykański lekarz z misji humanitarnej w Syrii. A mieszkanka Płocka przesłała kilkaset tysięcy złotych amerykańskiemu lekarzowi z misji pokojowej w Iraku, który najpierw wyłudzał od niej pieniądze na... leczenie córki, a potem napisał, że porwali go bandyci i ktoś musi wpłacić okup.

Policja przestrzega przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych osób bez względu na to, co one obiecują w zamian. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się ofiarą przestępstwa!


O podobnych przypadkach:
WAŁBRZYSZANKA POKOCHAŁA LITEWSKIEGO OFICERA I...
UWAGA NA SYRYJSKICH GENERAŁÓW I AMERYKAŃSKICH ŻOŁNIERZY
CZY WAŁBRZYSZANKI TEŻ PADŁY OFIARAMI LOWELASA? POLOWAŁ W SIECI
POLICJA: BEZWZGLĘDNIE OSZUKIWAŁ SPRAGNIONE UCZUĆ KOBIETY
WAŁBRZYCH: OSZUKANA PRZEZ BRYTYJSKĄ DZIEDZICZKĘ. SĄ INNE OFIARY?


ŻADNA Z NICH NIE WIEDZIAŁA, W JAKĄ PUŁAPKĘ WPADŁY PRZEZ MIŁOŚĆ
MIAŁ CZTERY KONKUBINY JEDNOCZEŚNIE, WYŁUDZIŁ 10 MLN ZŁ


Opr. MS
Foto: ilustracyjne