Zgłoszenie o tej treści otrzymali 8 stycznia ok. godz. 18 strażacy z wałbrzyskiego stanowiska kierowania za pośrednictwem CPR. Na miejsce wysłano zastępy z JRG-1 i OSP Boguszów wraz z quadem terenowym.

W mgliste zimowe wieczory góra Chełmiec nie od dziś płata obserwatorom figle. - Przed godz. 18 z CPR otrzymaliśmy zgłoszenie o możliwym pożarze na Chełmcu. Mężczyzna informował, że widzi duże zadymienie na górze Chełmiec, a także dostrzega od ul. Łąkowej słup ognia. Zgłaszający był pewien, że to pożar lasu lub obiektów turystycznych na szczycie - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Wysłany zastęp z JRG-1 wjechał na górę od strony Wałbrzycha, zaś strażacy z Boguszowa sprawdzili, czy nie ma zagrożenia od strony Boguszowa.

Akcję relacjonują strażacy z Boguszowa: - Wieczorem otrzymaliśmy wezwanie na górę Chełmiec, gdzie zgłaszający widział z daleka duże zadymienie i słup ognia. Na miejsce został zadysponowany zastęp z JRG-1 od strony Wałbrzycha oraz nasz zastęp GBA z quadem. Ponieważ szlak był w całości oblodzony wjazd na szczyt nie był łatwy. Na miejsce pierwszy wjechał quad, za nim Mercedes - wyjaśniają strażacy z OSP Boguszów.

Wieczorna przymusowa wycieczka ratowników skończyła się szybkim powrotem do bazy. - Po przybyciu na szczyt okazało się, że wszystko jest w porządku. Nic się nie paliło, a światło latarni w połączeniu z mgłą dało efekt przypominający pożar lasu. Sprawę trzeba było jednak sprawdzić, bo po zmroku nikogo, kto mógł zgłoszenie zweryfikować na górze, nie było. Nie mamy też dostępu do stałego monitoringu szczytu - wyjaśnia oficer prasowy. 
 
Strażacy z Boguszowa zrobili też zdjęcia prezentujące latarnie oświetleniowe i mgłę tworzące poświatę, która może dawać złudzenie pożaru. Sprawdzili przy okazji jak wygląda dojazd na szczyt w warunkach zimowych.


fot. OSP BoguszówJakie fałszywe zgłoszenia w dobrej wierze powtarzają się jeszcze w naszym mieście?

- czasem groźne zwierzę nie jest prawdziwe... - KROKODYL PRZY PEŁCZNICY. WEZWANO POLICJĘ
- niegroźne zwierzę czasem też nie jest prawdziwe, ani zagrożone - HALO, TU STRAŻ? ŻÓŁW ZARAZ SIĘ UTOPI. RATUJCIE!
- pył z remontowanego pomieszczenia przypomina dym - DYM WYDOBYWA SIĘ ZE WSZYSTKICH OKIEN!
- wieczorne mgły nad Chełmcem są uznawane za pożar - HALO, TU STRAŻ? PŁONIE GÓRA CHEŁMIEC
- często za pożar uważany jest też gaz koksowniczy płonący przy Koksowni Victoria -WAŁBRZYCH: HALO, TU STRAŻ? PŁONIE LAS NA SOBIĘCINIE!
- padalce i zaskrońce poczytywane są jako żmije -WIDZIELI DYM, ŻMIJĘ I CZULI GAZ
- uszkodzona pompa pieca wydaje dźwięk przypominający czujnik wskazujący wysoki poziom tlenku węgla - O CZTERECH POŻARACH, W TYM MNIEMANYCH
- mgły nad Parkiem Książńskim są też uznawane za przejaw pożaru - PARK KSIĄŻAŃSKI - POŻAR WIDMO.
- za pożary uznawane są też działania kierowców -NOWE MIASTO: PALENIE GUM - POZIOM EKSPERT.

STRAŻ WAŁBRZYCH: ROK DOBRY, ALE PEŁNY FAŁSZYWYCH ALARMÓW

POŻAR, FAŁSZYWE ALARMY I KAPRYSY AURY

Przypominamy też nietypowy wypadek samochodowy wywołany przez... pająka - Wałbrzych: Stracił panowanie nad samochodem przez pająka

ELW
fot. R. Burdek (ilustracyjne) / OSP Boguszów