To scenariusz dzisiejszych, 14 grudnia, ćwiczeń przeprowadzonych przez strażaków z PSP, OSP Boguszów i goprowców na stoku Dzikowiec. Kolej linowa Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego przygotowywana jest do sezonu zimowego, a ratownicy pracowali, by być przygotowanym na różne scenariusze. Zobaczcie zdjęcia.

Co by było gdyby kolej nagle stanęła?

Kolej linowa w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym Dzikowiec to miejsce corocznego szkolenia strażackiego z udziałem przedstawicieli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupy Sudeckiej. - Ćwiczenia z ewakuacji kolei linowej przeprowadzana jest dzięki koordynacji kierownictwa wyciągu, ratowników GOPR i obecnych strażaków, w tym roku to zastęp z Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha i druhowie z OSP Boguszów. Ewakuacja dotyczy około dziesięciu osób - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.
Działania na terenie ośrodka rekreacyjnego Dzikowiec to obowiązkowy punkt programu szkoleń służb przed rozpoczęciem się sezonu zimowego. Tradycyjnie już po szkoleniu teoretycznym z instruktorami następują ćwiczenia w ratowaniu osób uwięzionych na wyciągu kanapowym. Ewakuacja zwykle odbywała się przy pomocy drabin i należy do widowiskowych prezentacji. - Tym razem wszystkie trzy ćwiczące drużyny użyły podczas działań praktycznych wyłącznie technik alpinistycznych i wszyscy pozoranci zostali sprowadzeni na ziemię przy użyciu lin. Każda z trzech drużyn miała ewakuować oznaczoną liczbę osób, udało nam się to w niespełna trzy kwadranse - wyjaśnia Emil Stroisz, naczelnik OSP Boguszów. Druhowie z boguszowskiej OSP ćwiczą techniki alpinistyczne od ponad roku, ale wykorzystali nowe umiejętności dopiero teraz i to z bardzo dobrym skutkiem. Na Dzikowcu były dziś dwa zastępy tej OSP, w ćwiczeniach wziął udział zastęp.Próbują swoich sił w dzień i w nocy

W zależności od potrzeb, ćwiczenia te odbywają się w węższym lub szerszym udziale grup ratowniczych. Przykładowo, w 2017 roku w ćwiczeniach brały udział: Strażacka Grupa Wysokościowa ze Świdnicy z OSP Boguszów i zastępem strażaków Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha, w roku 2016 prawie 30 strażaków ochotników z terenu powiatu wałbrzyskiego: OSP Głuszyca i OSP Mieroszów, a także z powiatu kamiennogórskiego: OSP Marciszów, OSP Lubawka, OSP Krzeszów i OSP Ogorzelec.  W terenie działali też wałbrzyscy strażacy ratownicy ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha oraz pracownicy wyciągu narciarskiego na stoku Dzikowiec.
Wyjątkowy przebieg miały ćwiczenia z 2013 roku, kiedy dodatkowym utrudnieniem dla ratowników było prowadzenie szkolenia po zmroku przy całkowitym zaciemnieniu obszaru działania.

A tak strażacy ćwiczyli w 2016 - EWAKUACJA I POSZUKIWANIA NA DZIKOWCU [FOTO]

Poznaj inne widowiskowe szkolenia służb
UCIECZKA Z ARESZTU, KRADZIEŻ ŁADUNKÓW WYBUCHOWYCH I PORWANIE
PSY POSZUKIWAŁY W GRUZOWISKU
SŁUŻBY MUNDUROWE Z CAŁEJ POLSKI Z GŁUSZYCKIM KAMIENIOŁOMIE
SZKOLENIE SŁUŻB ZAJMUJĄCYCH SIĘ POSZUKIWANIEM OSÓB ZAGINIONYCH
AKCJA Z PSAMI TROPIĄCYMI

Nasi strażacy na ćwiczeniach:
Boguszów-Gorce: płonął dom i jaki z tego wyniknął pożytek? (FOTO)
STRAŻ WAŁBRZYCH: SZKLANKA WODY ZAMIAST WORKA Z PIASKIEM (FOTO)
ZAMEK GRODNO: POŻAR WAROWNI I EWAKUACJA WIEŻY (FOTO)
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WAŁBRZYCH W AKCJI (FOTO)
STRAŻACY Z POLSKI I CZECH W AKCJI [FOTO]
WIEŻA KOŚCIOŁA STANĘŁA W PŁOMIENIACH [ZDJĘCIA]
NOCNE POSZUKIWANIA W ZAMKU KSIĄŻ I PARKU KSIĄŻAŃSKIM [FOTO]

ĆWICZENIA PRZERODZIŁY SIĘ W POSZUKIWANIA 80-LATKA

Elżbieta Węgrzyn,
fot. Użyczone przez OSP Boguszów