Ostatnio dziki pojawiają się ostatnio często w centrum Boguszowa... dlatego Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach wystosował do mieszkańców apel. Oto jego treść.

Dwa lata temu dzicy kuzyni świni domowej dali się we znaki mieszkańcom Boguszowa i Osiedla Krakowskiego. Panie bały się chodzić z psem w okolicy lasu, dziki ryły w ogrodach działkowych, a jeden z mieszkańców Osiedla Krakowskiego po powrocie z nocki stanął pod domem i bał się wyjść z auta, musiał poczekać aż stado dzików skończy żerować na jego podwórku (pisaliśmy o tym -
BAŁ SIĘ WYSIĄŚĆ Z AUTA. WOKÓŁ RYŁY DZIKI). Dziki odstraszano specjalnymi urządzeniami i substancją o intensywnym zapachu, którego nie cierpią ryjący goście. Do tego wykonany został odstrzał redukcyjny. 

Tymczasem, po dwóch latach problem powraca jak bumerang. W ostatnich dniach dziki widziane były przy ul. 1 Maja i Waryńskiego, nawiedzają ogrody przy ul. 1 Maja i Szkolnej. Wszystko wskazuje na to, że wywabiły je z lasu podrzucane w kilku miejscach pod lasem smaczne kąski... Mieszkańcy dokarmiają dziki, a te czują się w mieście coraz bardziej swobodnie.Stąd apel Ratusza do mieszkańców:

W związku ze wzrostem „wizyt” dzików na terenach zurbanizowanych i podjętymi przez Urząd Miasta Boguszów - Gorce działaniami, zapobiegającymi temu zjawisku, prosimy o niedokarmianie dzikich zwierząt.

Dzik jest wszystkożercą. Głównym powodem pojawiania się dzików w miejscach publicznych jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik przyzwyczaja się do takiej sytuacji i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. Należy zadbać również o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane.

Zagrożenia ze strony dzików:

- W okolicach ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz na drogach biegnących przez lasy lub w ich pobliżu dziki są zagrożeniem dla ruchu kołowego i mogą powodować tragiczne w skutkach wypadki;

- Ranny (w tym potrącony przez samochód dzik) oraz chroniąca swoje młode locha mogą być agresywne i bardzo niebezpieczne;

- Dziki wyrządzają spore szkody na gruntach uprawnych, ogródkach działkowych, ogrodach, oraz placach zabaw i skwerach leżących w pobliżu lasów.

Zasady prewencji w zakresie pojawiania się dzików:

- Należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości (nieskoszone grunty, w tym nieużytki i łąki, stanowią schronienie dla zwierzyny dziko żyjącej, która może stwarzać zagrożenie i wyrządzać szkody materialne). Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników na śmieci;

- W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nie przeznaczonych (w tym na łąki i nieużytki), gdyż mogą one przyciągać dziko żyjącą zwierzynę, poszukującą łatwej zdobyczy;

- Należy zgłaszać służbom komunalnym wszystkie nielegalne wysypiska odpadów, także fakt podrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci usytuowanych na przystankach autobusowych oraz w innych miejscach nie przeznaczonych do tego celu.

Sposób postępowania w wypadku spotkania dzików:

- W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.

- Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

- W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (z natury dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany). - W celu przepłoszenia dzika, należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić! Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem.

- W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (zryty teren) należy zachować szczególną ostrożność.

- Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane winny być na smyczy.

- Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.

- Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki.

- Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.

- Nie wolno dokarmiać dzików!

O tym, że Boguszów-Gorce jest często odwiedzany przez dzikich kuzynów świni domowej pisaliśmy m.in. w:

BAŁ SIĘ WYSIĄŚĆ Z AUTA. WOKÓŁ RYŁY DZIKI

DZIKI ROZGOŚCIŁY SIĘ W MIEŚCIE

BOGUSZÓW-GORCE WALCZY Z DZIKAMI
Przypominamy nasze ostatnie teksty na temat dzików:
100-KILOGRAMOWY NIEPROSZONY GOŚĆ SMACZNIE SPAŁ
DUŻA RODZINA DZIKÓW SPACERUJE PO UL. WYSOCKIEGO [ZDJĘCIA]

SZLI W CZWÓRKĘ PRZEZ LAS AŻ TRAFILI NA STADO DZIKÓWoprac. i fot. ELW