Wiele wskazuje na to, że dworzec Główny odżyje, jeśli nie w przyszłym roku, to w 2018. Miasto zgłosiło go do rządowego programu odbudowy dworców.

- Będą też nowe inicjatywy: program wsparcia dla 200 wybranych polskich dworców, które wymagają rewitalizacji nie polegającej tylko na remoncie, lecz na nadaniu im nowych funkcji związanych z życiem społecznym, handlem i innych. Mieliśmy nawet prośbę, by dworzec, który już nie był potrzebny jako port przesiadkowy, służył miejscowej straży pożarnej za siedzibę – mówił we wrześniu podczas Kongresu Regionów w Starej Kopalni wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Prezydent Roman Szełemej zadeklarował wtedy, że zgłosi do programu jedyny nasz pozostający bez rewitalizacji duży dworzec. I tak się stało, bo również PKP PLK zaplanowało w tym roku renowację blisko 500 dworców w Polsce.

- Rozmawialiśmy już z przedstawicielami PKP PLK o przygotowaniach do gruntownego remontu i rewitalizacji dworca ze środków PKP i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. To wielki zabytkowy obiekt o przestrzeniach pustych, żeby nie powiedzieć porzuconych i szukamy teraz pomysłów, jak te puste powierzchnie zagospodarować – zastanawia się prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Wałbrzyska straż pożarna ma już siedzibę, więc przed radnymi i władzami miasta niełatwe zadanie, jak zrealizować tę część projektu.

Remont może ruszyć jeszcze w przyszłym roku, na pewno musi się zakończyć do roku 2021. Na Dolnym Śląsku do remontu przeznaczono w sumie 32 dworce.

A co z Wałbrzychem Centrum?
Wszystkie dokumenty już są i prezydent spotkał się niedawno po raz kolejny z Piotrem Rymaszewskim ze spółki Octava, która ma wybudować przy tym przystanku kolejowym minigalerię i parking. Spółka uzależnia to od powstania stacji i pojawienia się tam pasażerów, którzy będą mogli być klientami minigalerii, spełniającej przy okazji funkcję poczekalni dworca kolejowego i autobusowego. – Ciągle to jest na etapie ostatniego dopinania formalności. Mamy pisemną deklarację, że na przełomie 2 i 3 kwartału 2017  roku ruszą prace przy torach – mówi prezydent.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za rok o tej porze jeden i drugi dworzec (wciąż wirtualny) może już wyglądać całkiem inaczej, niż obecnie.

Czytaj też:
MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACH
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)
STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA

 Tekst i foto: Magdalena Sakowska