Wygląda na to, że wkrótce nie poznamy dworca Wałbrzych Szczawienko, który przez kilka ładnych lat jako niszczejąca rudera straszył wjeżdżających pociągiem do naszego miasta. Prace idą pełną parą, na obiekcie trwa w tej chwili wymiana dachu i przygotowywany jest remont elewacji oraz malowanie ścian.


Zostało już wykonane podłoże pod posadzki, gdzie zostaną odtworzone oryginalne płytki cementowe, część dachu została rozebrana i czeka na nowe pokrycie. – W tej chwili wymieniamy skorodowaną część pokrycia więźby dachowej, trwają prace przygotowawcze do robót tynkarskich i elewacyjnych oraz prac drogowych. Wszystkie prace toczą się oczywiście pod nadzorem konserwator zabytków, która jest częstym gościem na budowie i dba o zachowanie pierwotnego wyglądu budynku. W głównym holu zostaną odtworzone wszystkie tynki, zdobienia, ale że tu będzie prowadzona działalność komercyjna, o wystrój ostateczny zadba przyszły najemca – mówi Piotr Lenkiewicz, dyrektor techniczny budowy z ramienia firmy wykonującej prace.


Niektóre drewniane elementy pozostaną, na przykład zabytkowy strop holu będzie tylko poddany konserwacji, ale inne stropy zostaną rozebrane i wykonane na nowo, część już jest gotowa. Są też zbijane tynki wewnętrzne, trwa renowacja klatek schodowych, wymienione zostaną skorodowane metalowe schody, wyremontowano kanalizację pod posadzką. Wnętrze dworca zmieni się mocno.


- Zamurowaliśmy już niektóre otwory drzwiowe i utworzyliśmy nowe, bo zmienia się układ komunikacyjny tego obiektu, zostanie przesunięty ze środka na boki. Wyburzono ściany głównego ciągu komunikacyjnego, jesteśmy w trakcie wznoszenia ścian działowych i nośnych – mówi Piotr Lenkiewicz.

 
- Zakończenie prac przewidujemy na koniec listopada lub początek grudnia. W obiekcie przewidujemy powierzchnię pod zabudowę komercyjną, na parterze być może będzie to restauracja, na piętrze pokoje noclegowe – dodaje Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy urzędu miasta.

 
Na część „kolejową” stacji Wałbrzych Szczawienko dopiero został ogłoszony przetarg i jeszcze go nie rozstrzygnięto. Ze strony PKP PLK w obrębie dworca Szczawienko będziemy mogli liczyć na modernizację stacji obejmującą przebudowę torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i wzmocnienie podtorza. Trwa natomiast remont ul. Wrocławskiej i Lelewela z nową drogą dojazdową do dworca.

 
Czytaj też:
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)
DWORZEC SZCZAWIENKO - UTRUDNIENIA!
BĘDĄ INWESTYCJE KOLEJOWE U NAS I W OKOLICY W 2017 ROKU?

 

Tekst i foto: Magdalena Sakowska