GDDKiA ogłosiła jakie firmy zajmą się budową 32-kilometrowego fragmentu drogi S3. Zadania te mają kosztować ponad 2,4 mld zł. Budowa przebiegająca również przez powiat wałbrzyski realizowana w systemie zaprojektuj - wybuduj potrwa prawdopodobnie do 2023 roku.

Pisaliśmy już o przebiegu prac budowlanych fragmentów trasy S3, o możliwych wariantach dojazdu do tej trasy dla Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także o ostatnim przetargu dotyczącym odcinka od Bolkowa do granicy państwa przez Kamienną Górę. Obecnie znani są już wykonawcy tego 32-kilometrowego odcinka - pn. „Zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka (granica państwa)”, który został podzielony na dwa zadania. 

Droga ekspresowa S3 Południe Bolków (bez węzła) - Granica Państwa to niezwykle trudny i kosztowny fragment tej ważnej dla naszego kraju i regionu trasy. Skąd takie wysokie koszty? W ramach zdania wybudowane zostaną m.in: 3 węzły drogowe: Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe oraz Lubawka, kilkanaście obiektów inżynieryjnych, w tym estakad po ok. 700 m oraz dwóch tuneli drogowych po ok. 2300 m i ok. 320 m. Ten pierwszy - najdłuższy - powstanie na terenie gminy Stare Bogaczowice przebije się przez zbocze masywu Trójgarbu, a drugi o długości ok. 320 m powstanie w rejonie Gostkowa.
GDDKiA do pierwszego zadania, czyli budowy S3 od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła), wybrała najkorzystniejszą ofertę konsorcjum, którego liderem jest warszawska firma PORR S.A., a partnerem PORR Bau GmbH z Wiednia. Polsko-austriackie konsorcjum ma wybudować fragment drogi z obiektami inżynieryjnymi o długości ok. 16,1 km, Wykonawca zaoferował wykonanie zadania za kwotę: 1 536 856 988,60 zł. Prace  projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają potrwać nie 47 - 50 miesięcy od daty zawarcia umowy bez okresów zimowych.

 Druga część tej gigantycznej inwestycji, czyli odcinek od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do Lubawki (granica państwa) ma mieć długość ok. 15,3 km. GDDKiA do jej wykonania wybrała najkorzystniejszą ofertę przedstawioną przez polskie konsorcjum, którego liderem jest firma MOSTY ŁÓDŹ S.A. z Łodzi, a partnerem Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z Torunia. Wykonawca zaoferował wykonanie tego zadania za kwotę: 879 696 969,70 zł i zobowiązał się wykonać prace projektowe i roboty, a także z uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie drogi w terminie 31 - 37 miesięcy (w przypadku robót bez okresów zimowych).Obecnie trwają przygotowania do podpisania umów z wykonawcami, możliwe są jeszcze odwołania innych oferentów. Podpisanie umów z wykonawcami powinno nastąpić w nadchodzących tygodniach, co zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami GDDKiA ma pozwolić na udostępnienie kierowcom odcinka do granicy z Czechami w 2023 roku.

 
Więcej o tej inwestycji:
CO SŁYCHAĆ NA PLACU BUDOWY S3?
WAŁBRZYCH: JAK BĘDZIEMY JEŹDZIĆ DO S3? 6 WARIANTÓW (FOTO)
EKSPRESOWA D11 - TAKĄ DROGĄ POJEDZIEMY PRZEZ CZECHY (FILM)
DROGA S3 PUKA DO NASZYCH BRAM (ZDJĘCIA)
DROGA EKSPRESOWA S3 - RUSZYŁ PRZETARG NA OSTATNI ETAP

Z S3 POJAWIMY SIĘ NA MAPIE DROGOWEJ EUROPY
DO DROGI EKSPRESOWEJ S3 POJEDZIEMY PRZEZ SADY?
JAK BĘDZIEMY WJEŻDŻALI NA DROGĘ S3?

DROGI S3 I S8 TO BYĆ ALBO NIE BYĆ NASZEGO REGIONU
OSTATNI ODCINEK S3 POWSTANIE

DROGA EKSPRESOWA S3 - NARESZCIE OTWARCIE OFERT

DROGI S3 I S8 TO BYĆ ALBO NIE BYĆ NASZEGO REGIONU
POWSTAŁA DEKLARACJA SUDECKA - POZNAJ JEJ TREŚĆ
REGION SUDETY 2030 STAJE SIĘ FAKTEM?
oprac. ELW
fot. ilustracyjne Magdalena Sakowska
GDDKiA