Na wiosnę powinien powstać kolejny odcinek ścieżki rowerowej we wschodniej części miasta. Przetarg już ogłoszono, a w planach jest odcinek sąsiedni.


Chodzi o odcinek ścieżki rowerowej na ul. Noworudzkiej, pomiędzy ulicą Kamieniecką a skrzyżowaniem ze Świdnicką i Strzegomską. Po jednej stronie ma być tam ścieżka dla cyklistów, po drugiej chodnik dla pieszych.

Budowa ścieżki rowerowej wokół skrzyżowania ulic: Świdnicka – 11-go Listopada – Strzegomska i Noworudzka pozwoli na powiązanie ścieżki wzdłuż ulicy Świdnickiej ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Strzegomskiej oraz na bezpieczne włączenie rowerzystów, jadących w kierunku dzielnicy Nowe Miasto lub Rusinowa, do ruchu na zasadach ogólnych. Wykonawca ma poszerzyć istniejące chodniki, zamontować sygnalizację świetlną dla ścieżki, wykonać betonowe obrzeża. Wszystko to w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą „Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej”.

Inwestycja miałaby zostać wykonana do 27 kwietnia 2018 roku. Termin składania ofert minie 8 stycznia.

- Będzie też wykonana ścieżka po drugiej stronie skrzyżowania Noworudzkiej ze Strzegomską, do ul. Starej. Sypiący się mur oporowy zostanie rozebrany i będzie wybudowany od nowa, pojawi się tam inteligentne oświetlenie ścieżki rowerowej, takie jak na ul. Wysockiego – zapowiedział prezydent Roman Szełemej na spotkaniu z mieszkańcami Rusinowej.

Ta ścieżka jest dopiero w planach, podobnie jak jej kontynuacja do Placu Górnika. Według wcześniejszych zapowiedzi przyszły rok będzie też czasem na uzupełnienie brakujących odcinków na ul. Świdnickiej i na budowę kilometrowego odcinka na ul. Sikorskiego między Moniuszki a Kaszubską. Więc może już za rok bez przeszkód będzie można jechać od ronda w okolicach Strugi i Szczawna-Zdroju przez Podzamcze, ulicę de Gaulle’a (po remoncie), Uczniowską, przez łącznik do ronda w Starym Julianowie, a potem przez Nowy Julianów i Kozice, Świdnicką, Niepodległości, Sikorskiego do Starej Kopalni i dalej do Aqua-Zdroju. Do zamknięcia pełnego koła rowerowej obwodnicy Wałbrzycha brakuje jeszcze kilkukilometrowego odcinka na ul. Andersa i przejazdu przez Szczawno-Zdrój.

Wedle danych z 2016 roku ścieżki rowerowe Wałbrzycha liczą łącznie ponad 170 km, w tym te w granicach miasta to 150 km.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ DLA ROWERZYSTÓW
Z PODZAMCZA DO ŚRÓDMIEŚCIA NA DWÓCH KÓŁKACH
ŚCIEŻKA NA WYSOCKIEGO - TU LATARNIE ZAPALĄ SIĘ SPECJALNIE DLA WAS
WOKÓŁ WAŁBRZYCHA NA DWÓCH KÓŁKACH
WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W WAŁBRZYCHU


Więcej o inwestycji, której ścieżka rowerowa jest częścią: TRASA SUDECKA: RUSZYŁ PRZETARG NA UL. KAMIENIECKĄ I RONDO

Magdalena Sakowska
Foto: ilustracyjne