Teraz, kiedy budowa ostatniego odcinka drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki przez Kamienną Górę jest już pewna, można zacząć myśleć o projekcie połączenia z nią Wałbrzycha.

Jak mówi prezydent Roman Szełemej, rozmawia z władzami ościennych gmin i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o jak najlepszym skomunikowaniu tej części Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej z nową drogą ekspresową. Będzie ona służyła nie tylko podstrefie wałbrzyskiej, ale także świebodzickiej i świdnickiej.

Nowy łącznik będzie miał prawdopodobnie początek na rondzie koło Tesco, a jego pierwszy etap będzie wytyczać istniejąca już dziś obwodnica Szczawna-Zdroju. Rondo i tak się mocno zmieni, bo będzie wychodziła stamtąd obwodnica zachodnia. Na rondzie w pobliżu Strugi łącznik rozstanie się z obwodnicą Szczawna-Zdroju i prawdopodobnie zostanie skierowany na północ, do węzła, który zostanie ukończony wcześniej.

- Uważamy, że korzystniejsza będzie budowa łącznika przez do węzła znajdującego się w pobliżu Sadów i Bolkowa niż do węzła Kamienna Góra-Ptaszków. Chodzi o to, że tutaj dałoby się wytyczyć drogę przez pola, z dala od zabudowań i lasów, teren jest też bardziej równy, więc eksperci raczej o takim rozwiązaniu wypowiadają się pozytywnie. Rozważany był pierwotnie przebieg przez Świebodzice, ale to miasto już jest bardzo zakorkowane, a nową drogą będą jechały setki TIR-ów. Pozostaje jeszcze kwestia tego, kto będzie budował tę drogę, czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czy Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. To nie może być zadanie gminy Wałbrzych – mówi Roman Szełemej.

Przedostatni etap S3 o nazwie „Zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka, zadanie II od węzła Jawor II (bez węzła) do węzła Bolków (z węzłem)" o długości ok. 16,105 km według komunikatów na stronie GDDKiA jest już zaawansowany w 44% i ma zostać ukończony do końca 2018 roku.

Na ostatnim etapie, który będzie przebiegał kilkanaście kilometrów od Wałbrzycha, za masywem Trójgarbu, przewidziano trzy węzły: Kamienna Góra Północ (Ptaszków), Kamienna Góra Południe i Lubawka. Na trasie przewidziano dwa tunele pod masywem Trójgarbu o długości 2300 i 300 metrów, których drążenie zajmie sporo czasu, dlatego ukończenie tego etapu przewidziano do roku 2023. Będą też wiadukty, mosty i ronda przy węzłach.


Czytaj też:
JAK BĘDZIEMY WJEŻDŻALI NA DROGĘ S3?
DROGI S3 I S8 TO BYĆ ALBO NIE BYĆ NASZEGO REGIONU
OSTATNI ODCINEK S3 POWSTANIE

Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad