Stan wyjątkowy w Czechach wprowadzony zostanie na 14 dni, w Słowacji na 45, ale nie będzie wstrzymania ruchu granicznego - informuje starostwo powiatowe w Wałbrzychu.


W środę, 30 października, władze Czech i Słowacji podjęły decyzję o wprowadzeniu stanów wyjątkowych. Celem tego działania jest ograniczenie transmisji koronawirusa, w związku z odnotowywanym w ostatnich dniach skokowym wzrostem nowych zakażeń.


W celu ograniczenia liczby nowych zakażeń koronawirusem Czechy wprowadzają od 5 października 2020 roku  na 14 dni stan wyjątkowy, jeżeli związane z nim ograniczenia nie zostaną przedłużone, automatycznie się zakończą. - Stan wyjątkowy nie ma wpływać na ruch graniczny, ani na konieczność odbycia kwarantanny! - informuje starostwo powiatowe w Wałbrzychu.

Od początku września w Czechach lawinowo przybywa zakażeń koronawirusem. 17 września przekroczono nawet barierę trzech tysięcy (3126). Władze za naszą południową granicą przyznają, że sytuacja jest poważna.
Wprowadzane obostrzenia dotyczą gromadzenia się osób, dlatego uczulamy na ograniczenia za naszą południową granicą:
- w gospodach i restauracjach może przebywać ograniczona ilość osób, a przy jednym stoliku może siedzieć maksymalnie 6 osób, a restauracje i puby będą czynne do godziny 22,
- w zamkniętych pomieszczeniach może być maksymalnie 10 osób, a na otwartej przestrzeni nie więcej niż 20 osób,
- zawody sportowe organizowane będą bez publiczności,
- odwołane zostały spektakle i koncerty, także plenerowe
- w sklepach samoobsługowych należy mieć ochronę rąk (zapewniają sklepy),
- dezynfekcja rąk jest obowiązkowa np. w przymierzalniach odzieży.
Chętnie odwiedzamy przygraniczne, czeskie atrakcje kończąc wycieczki w restauracjach. Musimy zatem wziąć pod uwagę te ograniczenia planując wizytę w Czechach, a najlepiej do czasu zniesienia ograniczeń powstrzymać się od wizyt turystycznych.


Na Słowacji stan wyjątkowy wszedł w życie z dniem 1 października i ma trwać przez 45 dni.


Jakie obowiązują tu obostrzenia?
- W całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby, wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.
- Maseczki mają być także obowiązkowe dla uczniów starszych klas, a także wewnątrz budynków.
- W imprezach masowych będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Ograniczenie dotyczy wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i kościelnych.
- Dopuszczalne są ceremonie zaślubin, chrzcin i pogrzebów, ale bez późniejszych spotkań rodzinnych i towarzyskich. Wszyscy uczestnicy takich uroczystości muszą mieć testy, nie starsze niż 12 godzin.


Władze wprowadziły obowiązek odbywania kwarantanny dla przyjezdnych z innych krajów, wyjątkiem są osoby z krajów o mniejszym ryzyku, w tym z terytorium Polski; za regiony podwyższonego ryzyka uważany jest Śląsk, Pomoże oraz Małopolska - podróże do nich słowackie władze nie rekomendują rozważyć. Obywatele RP mogą podróżować na Słowację bez konieczności odbywania przymusowej izolacji.

W Polsce dziś kolejne rekordy nowych zakażeń... - Koronawirus: Rekordy zakażeń w kraju i regionie! [AKTUALIZACJA]fot. Elżbieta Węgrzyn