Otwarto kolejny 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3. Dobra informacja dla tych, którzy wybierają się na północ. A co się dzieje na bliższych nam odcinkach?


Dookoła Legnicy

Jak informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki, nowy odcinek S3 połączył okolice Lubina z autostradą A4. Kolejne odcinki trasy w stronę Zielonej Góry są w trakcie budowy i do końca roku planowane jest udostępnienie ich ciągów głównych kierowcom.

W Polsce docelowo S3 będzie miała długość ponad 520 km, poprowadzi południkowo od zespołu portów morskich Szczecin - Świnoujście na północy następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice miast Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry do południowej granicy Polski. Trasa jest częścią korytarza paneuropejskiego łączącego Szwecję z Grecją. O jej kontynuacji za naszą południową granica w ramach trasy D11 mówi także podpisane memorandum między stronami rządów Rzeczpospolitej Polski i Republiki Czeskiej.

Kierowcy otrzymali do dyspozycji  drogę o  wysokim standardzie, z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Obecne otwarcie oznacza także udostępnienie 4 ważnych węzłów drogowych o komfortowym połączeniu z istotnymi drogami regionu, w następujących relacjach:

  • węzeł Legnica Południe – połączenie drogi ekspresowej S3 z autostradą  A4 umożliwiające relacje w kierunku Wrocławia oraz Jędrzychowic i Zgorzelca;
  • Węzeł Legnica Zachód – połączenie drogi  ekspresowej S3 z drogą krajową nr 94 w kierunku Legnicy i Zgorzelca;
  • Węzeł Legnica Północ – połączenie drogi  ekspresowej  S3 z drogą wojewódzką 323 w kierunku Legnicy i Kochlic;
  • Węzeł Lubin Południe – połączenie drogi  ekspresowej S3 z obecną drogą krajową nr 3. Ruch z S3 zostanie skierowany na obecną dk 3 w kierunku Lubina i dalej do Zielonej Góry.

W ramach zrealizowanych, dwóch zadań przez firmy Budimex i Mota-Engil powstały 42 obiekty mostowe, 208 przepustów, w tym 60 ekologicznych. Przy węźle Lubin Zachód powstaje Obwód Utrzymania Drogi, który wykonuje niezależny wykonawca. Termin zakończenia prac na obiekcie to IV kw. 2019r.

Wcześniej, od 7 maja, zostały udostępnione do ruchu obie jezdnie drogi S3 na odcinku 6,5 km od węzła Legnica Południe (skrzyżowania z A4) do węzła Legnica Zachód (przy ul. Chojnowskiej). Natomiast na odcinku S3 o długości ok. 15 km od węzła Legnica Zachód do wysokości miejscowości Chróstnik ruch odbywał się do tej pory jedną jezdnią w obu kierunkach.


Co dalej?

W kolejnych etapach udostępniany będzie odcinek S3 od węzła Lubin Południe
do węzła Kaźmierzów. Obecnie wykonawca tego zadania – konsorcjum firm Salini – Pribex, prowadzi intensywne prace budowlane na całym odcinku. Jednak główne siły skoncentrował na robotach przy węźle Lubin Północ, w celu jak najszybszego przejęcia ruchu od strony węzła Lubin Południe. Szybsze udostępnienie samego węzła, ma pozwolić na przekazanie do ruchu kolejnego, już zrealizowanego fragmentu trasy w pełni omijający Lubin.

Wartość całego projektu wynosi 1 887 197 811,83 zł, z czego 992 038 685,21 zł dofinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej.

W budowie są jeszcze dwa odcinki drogi ekspresowej S3 Nowa Sól – Gaworzyce
i Gaworzyce – Kaźmierzów o łącznej długości ponad 33 km. Są one realizowane na zlecenie zielonogórskiego oddziału GDDKiA przez firmy Dragados oraz konsorcjum Mirbud - PBDIM Erbedim SP i planowane jest ich udostępnienie jeszcze przed końcem roku.


A bliżej nas? Kiedy pojedziemy?

Kolejne, budowane obecnie fragmenty trasy S3 prowadzące od autostrady A4, ale w kierunku granicy z Czechami, do Bolkowa również mają zostać udostępnione kierowcom jeszcze z końcem roku. Są to odcinki od węzła Legnica Południe (bez węzła) do węzła Bolków (z węzłem). Inwestycja podzielona jest na dwa zadania realizowane przez Konsorcjum Eurovia - Warbud oraz Mota – Engil. Stan zaawansowania rzeczowego inwestycji jest na poziomie ok. 80%. Koszt całego projektu wynosi ok. 900 mln zł. O dalszych działaniach w kwestii tej inwestycji mówił minister Adamczyk podczas spotkania w Wałbrzychu - REGION WAŁBRZYSKI MOŻE BYĆ JAK BAWARIA

Dalszy fragment trasy S3 od Bolkowa do granicy państwa przez Kamienną Górę, również podzielony na dwa zadania, jest obecnie na etapie prac komisji przetargowej. Procedura idzie powoli, ale jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów z wykonawcami robót. To miałoby pozwolić na udostępnienie kierowcom tego odcinka w 2023 roku.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: JAK BĘDZIEMY JEŹDZIĆ DO S3? 6 WARIANTÓW (FOTO)
EKSPRESOWA D11 - TAKĄ DROGĄ POJEDZIEMY PRZEZ CZECHY (FILM)
DROGA S3 PUKA DO NASZYCH BRAM (ZDJĘCIA)
DROGA EKSPRESOWA S3 - RUSZYŁ PRZETARG NA OSTATNI ETAP

Z S3 POJAWIMY SIĘ NA MAPIE DROGOWEJ EUROPY
DO DROGI EKSPRESOWEJ S3 POJEDZIEMY PRZEZ SADY?
JAK BĘDZIEMY WJEŻDŻALI NA DROGĘ S3?

DROGI S3 I S8 TO BYĆ ALBO NIE BYĆ NASZEGO REGIONU
OSTATNI ODCINEK S3 POWSTANIE

DROGA EKSPRESOWA S3 - NARESZCIE OTWARCIE OFERT

DROGI S3 I S8 TO BYĆ ALBO NIE BYĆ NASZEGO REGIONU
POWSTAŁA DEKLARACJA SUDECKA - POZNAJ JEJ TREŚĆ
REGION SUDETY 2030 STAJE SIĘ FAKTEM?


Opr. MS
Foto użyczone: Dolnośląski Urząd Wojewódzki