Właśnie zakończyło się przesłuchanie Jacka C. nowo wybranego burmistrza Boguszowa-Gorc. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut i wnioskuje do sądu o tymczasowe aresztowanie samorządowca.

Wnioskują o areszt

Przebywający od 19 grudnia w areszcie były starosta wałbrzyski, był dziś 21 grudnia w godzinach przedpołudniowych przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy. Przed przesłuchaniem przeszedł badanie lekarskie. - Został mu przedstawiony zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 70 tysięcy złotych. Nie przyznał się do tego czynu i odmówił składania wyjaśnień i w tej chwili prokurator przygotowuje wniosek do Sądu Rejonowego w Świdnicy o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - mówi Mariusz Pindera, z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Burmistrzowi Boguszowa-Gorc został postawiony zarzut z art. 228 § 4 kk kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Sąd ma dobę na rozpatrzenie wniosku prokuratury, musi się w tym czasie zapoznać z aktami sprawy oraz przesłuchać podejrzanego, by stwierdzić, czy są podstawy do zastosowania tego środka zapobiegawczego. Prokuratura nie komentuje zebranego materiału dowodowego, jednak musi on być na tyle konkretny, by stanowić podstawę do postawienia zarzutów i wnioskowania o tymczasowe aresztowanie.

Co w Ratuszu?

Wydział do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odwiedził boguszowski Ratusz w środę po południu. Zabezpieczono tam dowody, doszło też do przeszukania miejsca zamieszkania Jacka C.

Tymczasem w Ratuszu w Boguszowie praca nie jest zakłócona nieobecnością samorządowca. - Urząd funkcjonuje normalnym trybem ponieważ pan burmistrz posiada zastępcę, który zastępuje go w każdych okolicznościach i prowadzi stery gminy zgodnie z ustawą. W tej chwili mamy sytuację zatrzymania, jest to też krótkotrwała nieobecność w pracy. Nieobecność burmistrza nie ma też wpływu na bieżące sprawy - mówi Grzegorz Łuczko, sekretarz gminy. Jako przykład podaje przebieg wczorajszego spotkania wigilijnego dla mieszkańców gminy, a także sesji Rady Gminy. 


O sprawie tej pisaliśmy - Boguszów Gorce: Burmistrz został zatrzymany przez policję


Elżbieta Węgrzyn