Prawdopodobnie wkrótce po długim majowym weekendzie ruszy przetarg na ostatnią niewyremontowaną książańską bramę - tę obok Mauzoleum Hochbergów.


15 000 zł z urzędu marszałkowskiego otrzymał zamek Książ na remont bramy. Jak ocenia Zbigniew Mudy, kierownik zamkowego działu technicznego, cały remont będzie kosztował około 200 000 zł, może uda się zmniejszyć tę kwotę do 180 000 zł, więc obecnie zamek musi szukać pozostałych środków. Trwają już przygotowania do ogłoszenia przetargu. Jest możliwe, że inwestycja zacznie się i skończy jeszcze w tym roku. Przy tej bramie trzeba brać pod uwagę renowację mocno zniszczonych kamiennych rzeźb sfinksów. - Jednak jesteśmy dobrej myśli, bo bramę koło Stada Ogierów udało się zacząć w lipcu i skończyć do końca roku - mówi Zbigniew Mudy.

Jak ocenia kierownik, nie powinno być trudne odtworzenie korony bramy, na którą w lipcu 2010 roku spadł ogromny konar buka, niszcząc jej połowę. Drugą połowę, zabezpieczoną w zamku, obejrzeli niedawno specjaliści i stwierdzili, że wszystko da się szybko zrekonstruować.

W 2015 roku zamek i gmina wyremontowały bramę znajdującą się obok Stada Ogierów Książ, wcześniej, w 2014 roku odrestaurowana została brama Palmiarni, a w latach 2013-2014 gmina Świebodzice wyremontowała bramę z lwami u wejścia do parku od strony tego miasta.

Czytaj też:
DROGA DO KSIĄŻA JAK NOWA
KSIĄŻ: AMFITEATR TO NIE AMFITEATR (ZDJĘCIA)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska