Podczas przekazania placu budowy remontowanego dworca Wałbrzych Główny poinformowano także o planach renowacji dworca Boguszów-Gorce Zachód. Dowiedzieliśmy się również, jakie są plany wobec dworca Boguszów oraz innych dworców w naszej okolicy.

Dworzec w Gorcach i inne


Właśnie ruszył remont dworca Wałbrzych Główny (WAŁBRZYCH GŁÓWNY - PLAC BUDOWY PRZEKAZANY: SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO). A już wkrótce rozpocznie się gruntowna modernizacja kolejnych dworców kolejowych w województwie dolnośląskim. Przebudowane zostaną obiekty na linii kolejowej 274 z Wrocławia Głównego do Szklarskiej Poręby: Kąty Wrocławskie, Boguszów-Gorce Zachód, Smolec i Imbramowice. Wszystkie z wyjątkiem ostatniego są obiektami zabytkowymi objętymi ochroną konserwatorską.

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Zostaną zlikwidowane m. in. progi czy zbyt wąskie przejścia. W obiektach znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Obiekty zostaną wyposażone także w systemy monitoringu i zarządzania budynkami (BMS).


- Jeśli chodzi o dworzec Boguszów-Gorce Zachód, właśnie jesteśmy na etapie podpisywania umowy z wykonawcą. Będzie tu miała miejsce kompleksowa modernizacja - mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec po modernizacji będzie zagospodarowany w następujący sposób: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego oraz pomieszczenia komercyjne. Wartość całej inwestycji to 7,8 mln zł, wykonawca: konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o. (lider), PPHU „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski (partnerzy). Na realizację prac przeznaczono 65 tygodni. Wszystkie remontowane dworce mają być gotowe wiosną 2021 roku.

Budynek w Gorcach został wzniesiony w 1867 r. Obecnie część dworcowa jest zamknięta. W gmachu znajdują się pomieszczenia PLK dyżurnego ruchu i pomieszczenia techniczne (nastawnia), a na piętrze dwa lokale mieszkaniowe. W 2006 roku na dworcach Boguszów-Gorce Wschód i Zachód były wykonane kapitalne remonty dachów wraz z przebudową kominów. W ciągu roku są również wykonywane standardowe prace związane z bieżącym utrzymaniem budynków.

W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak koszy na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł (netto). Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów-Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa. 


A co z dworcem w Boguszowie? 

Od jakiegoś czasu pojawiały się pogłoski, że przekazano go gminie i że będzie wyburzony, być może na potrzeby planowanej obwodnicy Boguszowa-Gorc.

- Dworzec ten nadal należy do PKP S. A. i nie ma planów jego wyburzenia. Na razie nie będzie też remontowany, przygotowujemy program remontu kolejnych 150 dworców w kraju, ale nie ma go na tej liście, co jeszcze nie znaczy, że się na niej nie znajdzie, bo jest ona ciągle modyfikowana w zależności od tego, gdzie reaktywowane są nowe linie kolejowe - wyjaśnia Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S. A. we Wrocławiu

Dworzec w Boguszowie przy ul. Dworcowej 6, był w ostatnich latach tematem rozmów pomiędzy samorządem a koleją. W 2013 roku, w momencie,  gdy setki dworców koleje przekazały samorządom, miasto Boguszów-Gorce wystąpiło o nieodpłatne przekazanie mu tego budynku. Kolej chciała go przekazać na cele transportowe nieodpłatnie, ale darując jedynie budynek bez działek otaczających - po obrysie. Gminie zależało na tym, by ten dworzec stał się wizytówką miasta. Do przejęcia gmachu ostatecznie nie doszło, w budynku miała się zgodnie z założeniami mieścić też część barowa i usługowa, a tacy najemcy nie przyjęliby lokalu bez miejsca na parking.

Budynek ten powstał w 1874 roku, a kompleksowy remont przeszedł w latach 20. XX wieku. Od lat dworzec straszy odpadającym tynkiem i łuszczącą się farbą, a zamiast stać się wizytówką miasta po śmierci ostatnich lokatorów części mieszkalnej niszczeje i bywa podpalany przez wandali. Miał jako pierwszy przejść gruntowną przemianę, tymczasem nie trafił nawet na listę obiektów do remontu w drugiej kolejności.  


Na nowej liście planowych remontów nie ma też dworca Wałbrzych Fabryczny, ale są plany co do umieszczenia na niej zrujnowanej stacji Jedlina Górna.


Czytaj też:
BOGUSZÓW-GORCE: DWORZEC IDZIE DO REMONTU (WIZUALIZACJE)
BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?


Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska
Wizualizacje: transport-publiczny.pl