Niebezpieczna sytuacja, która może się przydarzyć każdemu. Idziemy chodnikiem, na posesji szczeka pies, nagle wyjeżdża właściciel swoim samochodem i... Kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala.


Każdy, kto ma psa, musi pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Jak informuje wałbrzyska policja, w zeszłym tygodniu w Boguszowie-Gorcach duży pies zaatakował 63-latkę.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło 16 lutego po południu przy ul. Witosa. Wezwani na interwencję miejscowi policjanci ustalili, że 43-letni mężczyzna, chcąc wyjechać samochodem ze swojej posesji, otworzył bramę pilotem. Nie zwrócił jednak uwagi, że przy bramie w tym momencie znajduje się jego pies, który chwilę później rzucił się na przechodzącą nieopodal 63-latkę. Poszkodowana z poważnymi ranami lewej ręki trafiła do szpitala.

M
ężczyzna przyznał się do niezachowania należytej staranności przy trzymaniu zwierzęcia, a ponieważ w ten sposób naraził mieszkankę Boguszowa-Gorc na ciężki uszczerbek na zdrowiu i spowodował naruszenie rozstroju zdrowia powyżej dni 7, odpowie teraz za popełnienie przestępstwa, za które może mu grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Pies nieustalonej rasy w typie owczarka kaukaskiego trafił natomiast na obserwację do schroniska dla zwierząt.

W związku z tym zdarzeniem policja przypomina właścicielom i posiadaczom czworonogów o przepisach porządkowych w związku z posiadaniem psów. I tak, za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go właściwej opieki, może zostać ukarana grzywną do tysiąca złotych. W sytuacji, gdy zwierze swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby, kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. W obu przypadkach sąd może orzec, zamiast kary grzywny, karę ograniczenia wolności.


W sytuacji narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca odpowiada już za przestępstwo i podlega karze więzienia do lat 3, a jeżeli pies kogoś pogryzie i spowoduje np. średni uszczerbek na zdrowiu - tak jak w opisanym powyżej przypadku - do lat 5. W przypadku śmierci człowieka, w zależności od okoliczności, może to być kara nawet 25 lat za kratami. Uważajmy zatem na naszych pupili, bo potem one, a przede wszystkim inni ludzie, płacą za nasze błędy.


Inne przypadki ataków psów:
BOGUSZÓW-GORCE: 10-LATKA POGRYZIONA PRZEZ PSA. POSTAWIONO ZARZUTY
Boguszów-Gorce: 7-latka uciekła przed psem na drzewo [FOTO]
Wałbrzych: Sprawa pogryzienia przez amstaffa - postawione zarzuty
Wałbrzych: Poraniony pies, przerażona 8-latka. Policja ustala szczegóły
Wałbrzych: Amstaff ze Śródmieścia - to nie pierwszy atak!Opr. MS
Zdjęcie ilustracyjne