Polskie Koleje Państwowe S.A. uwzględniły dworzec w Gorcach w planie swoich inwestycji, nie pozwolą też niszczeć drugiemu dworcowi w mieście - położonemu w dzielnicy Boguszów.

Rozpoczęły się konsultacje dotyczące inwestycji dworcowej pn."Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód". 18 maja podczas spotkania w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WITOLD” w Boguszowie-Gorcach przedstawiciele PKP S.A. zapytali mieszkańców o to, jak wyobrażają sobie dworzec kolejowy w Gorcach po remoncie. Ich uwagi będą uwzględnione w planach rewitalizacji obiektu. Mieszkańcy podnosili m.in. temat skomunikowania dworca, remontu drogi dojazdowej oraz konieczności stworzenia bezpiecznego przejścia przez tory wprost z centrum Gorc.
Kolej w ostatnich latach wyremontowała tu torowisko i perony, teraz pora na budynek dworca.Co planuje PKP?

- Finansowanie przedsięwzięcia remontu dworca Boguszów Gorce Zachód jest pewne, jednak przed rozpoczęciem inwestycji trzeba wypracować rozwiązania, jak choćby określić przyszłą funkcję obiektu. Projektanci z Gdańska mają już pewne pomysły techniczne - wyjaśnia Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP S.A. Wstępny rys uwzględnia podstawową funkcję dworca, czyli możliwość dokonania zakupu biletów, poczekalnię, toalety, podjazdy i parkingi. Kolej zapewni też ogrzanie, oświetlenie i monitoring obiektu. - Nasza propozycja nawiązuje też do potencjału turystycznego miejscowości, w której się znajduje, nawiązujące do szwajcarskich dworców w górskich miasteczkach, czyli wsparciu obsługi ruchu turystycznego przy małej obsadzie i bazowaniu m.in. na automatach. Po remoncie niemożliwa będzie choćby funkcja mieszkaniowa - zaznacza Wróblewski.
Wstępnie koszty rewitalizacji oszacowano na 5 - 7 mln zł, mają być one pokryte z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz środków własnych kolei. Konsultacje społeczne mają potrwać do 2019 roku, a remont ma być wykonany po ich zakończeniu, wykonaniu projektów i wykonawcy. Rozpocząć się może w 2020 roku.
A dworzec w Boguszowie?

Dworzec kolejowy Boguszów Gorce Zachód jest jednym z trzech czynnych dworców w tym mieście, wszystkie położone są na linii kolejowej Wrocław Główny - Jelenia Góra. Władzom gminy zależy na rewitalizacji również innych budynków. - Moim zdaniem nie należy rozpatrywać koncepcji zagospodarowania jednego dworca w oderwaniu od planowania przyszłości dworca w Boguszowie. Potem może się okazać, że choćby oba będą miały podobne funkcje - mówi Waldemar Kujawa, burmistrz.
Miasto na przełomie 2013 i 2014 roku negocjowało z koleją przekazanie gminie boguszowskiego dworca przy ul. Kolejowej.

Miastu zależało na przekazaniu nieruchomości z terenami przyległymi, kolej zgadzała się oddać sam budynek. Kwestia właścicielska stanęła w martwym punkcie, a dworzec "centralny", gdzie przystaje najwięcej pociągów niszczeje i straszy. Gminie udało się dotychczas za to wynegocjować przekazanie jej fragmentu ul. Krakowskiej, która do 2013 roku należała do kolei i gmina miała problemy z jej wyremontowaniem. Miasto po trzyletnich negocjacjach przejęło też w 2012 roku teren przylegający do torowiska położony przy drodze prowadzącej do ośrodka Dzikowiec. W martwym punkcie utknęły za to negocjacje dotyczące drogi łączącej ul. 1 Maja (Boguszów) z ul. Żeromskiego (Kuźnice Świdnickie), tu przeszkodą w uzgodnieniach był m.in. nieuregulowany status prawny terenu.

Teraz ważą się losy również losy dworca w Boguszowie. - Po remoncie dworca w Gorcach planowana jest też rewitalizacja dworca w Boguszowie - zapewnia Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP S.A. Dodaje również, że kolei zależy na wyremontowaniu dolnośląskich dworców i wiele już w tym zakresie zrobiono w porozumieniu z samorządami. Wygląda na to, że dworzec w Boguszowie trochę jeszcze poczeka na remont, ale to kwestia kilku lat, a nie dekady...
Czasami w regionie gminy przejmowały dworce jak w przypadku Lądka Zdroju, czy Stronia Śląskiego. Czasem zaś dworzec po remoncie pozostaje w rękach kolei, ale jest współużytkowany przez samorząd - jak w Świebodzicach, gdzie na dworcu swoją siedzibę ma lokalna Straż Miejska. 
 

Polecamy
DNI BOGUSZOWA GORC 2017 - PROGRAM IMPREZY
PODZIĘKOWANIA I AWANSE NA 70-LECIE BIBLIOTEKI
BĘDZIE NOWA SALA ŚLUBÓW
POCISK ZNALEZIONY W STARYM LESIEŃCU

SAMOCHODOWA DEMOLKA W BOGUSZOWIE
WIĘCEJ REMONTÓW DRÓG Z OSZCZĘDNOŚCI
BOGUSZÓW-GORCE: MIESZKAŃCY O ZMIANIE NAZW ULIC

BOGUSZÓW-GORCE: DUŻE ŚRODKI NA INWESTYCJE
TRWA WOJNA O GIMNAZJUM W BOGUSZOWIE

test i fot. Elżbieta Węgrzyn