Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu remontuje i przebudowuje swoje filie. Wkrótce przystosowanie nowej siedziby filii na Nowym Mieście, ale i o placówce na Białym Kamieniu nie zapomina instytucja kultury, pamięta o niej lokalny radny i wspierają ją lokalni przedsiębiorcy. Za nami pierwsze prace remontowe, co jeszcze zaplanowano w filii nr 6?

Wymienili już okna

Świętująca w tym roku 75-lecie wałbrzyska biblioteka publiczna znana dziś jako Biblioteka pod Atlantami ma już nowoczesne filie na Podzamczu, Piaskowej Górze, Sobięcinie oraz zmodernizowaną centralę w Śródmieściu. Jeszcze w tym roku jest szansa na przenosiny i połączenie w nowej lokalizacji filii z Nowego Miasta, a także widoczną poprawę warunków w Filii nr 6 na Białym Kamieniu. Placówka ta nie jest chwilowo dostępna dla czytelników z uwagi na trwający remont. - Chcieliśmy pierwsze prace remontowe wykonać przed otwarciem po przerwie związanej z epidemią. Instalacja stolarki okiennej we wszystkich pomieszczeniach budynku biblioteki jest już na ukończeniu, w tym etapie prac remontowych Miejski Zarząd Budynków zapowiedział również wymianę drzwi wejściowych - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. Okres zamknięcia z powodu epidemii bibliotekarze poświęcili m.in. na przygotowania do przebudowy, zabezpieczono więc księgozbiór.- Na prace w budynku przy ul. Andersa 137 dotyczące wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w lokalu użytkowym otrzymaliśmy pisemną zgodę od Konserwatora Zabytków, 17 marca 2020r. został rozstrzygnięty konkurs na wymianę 12 okien, umowa na realizację robót została zawarta 7 kwietnia, a termin realizacji robót wyznaczono na dni od 21 kwietnia do 1 czerwca. Stolarka okienna została wymieniona w dniach 14-15 maja i obecnie trwają prace wykończeniowe związane z obróbką szpaletów, montażem nawiewników i parapetów. Koszt wykonania robót to 11992,50 zł brutto - wyjaśnia Kacper Nogajczyk, prezes MZB w Wałbrzychu.Co dalej?

W przypadku Nowego Miasta nową siedzibę biblioteki czeka kompleksowy jednoetapowy remont połączony z przystosowaniem, zaś budynek na Białym Kamieniu przejdzie szereg mniejszych prac remontowych rozciągniętych w czasie. Kolejne już wkrótce. - 8 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na wymianę drzwi wejściowych do lokalu. Najkorzystniejsza oferta opiewa na kwotę 2900 zł brutto, a prawdopodobny termin wymiany drzwi to czerwiec - dodaje Nogajczyk.
To nie wszystkie konieczne prace do wykonania w budynku przy ul. Andersa. - Biblioteka ma też problem z wilgocią, czeka ją więc jeszcze kolejny etap prac, który MZB planuje wykonać w późniejszym terminie. Po nich my również wykonamy prace we własnym zakresie. Cieszymy się, że jesteśmy na dobrej drodze - zaznacza Nowicka.Co więcej, filia przy ul. Andersa ma przyjaciół, którzy w razie potrzeby gotowi są ją wesprzeć. Radny Ryszard Nowak pisał w ubiegłym roku zapytanie w sprawie przyspieszenia rozpoczęcia bibliotecznego remontu, a jak informuje dyrekcja placówki, rodzinna firma budowlana pana Włodzimierza Michalaka i jego synów zobowiązała się na własny koszt odświeżyć biblioteczny hol. Dzięki temu gestowi mieszkańcy Białego Kamienia jeszcze szybciej dostrzegą i docenią efekty prowadzonych prac remontowych w osiedlowej bibliotece.


Polecamy:
Wałbrzych: Atlanty zapraszają od 8 maja... z ograniczeniami
Wałbrzych Atlanty: Mieli pracowity Dzień Bibliotekarza [FOTO]

O planowanych działaniach remontowych
Biblioteka na Białym Kamieniu czeka na remont
Wałbrzych: W 2020 roku spore zmiany w Bibliotece pod Atlantami.  
Wałbrzych: Nowe Miasto - nowa biblioteka już za rok oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Biblioteka pod Atlantami, RWS Biały Kamień - Konradów