24 maja prezydent Roman Szełemej spotkał się w RWS Biały Kamień-Konradów z mieszkańcami dzielnicy. Poruszono wiele tematów istotnych dla tej dzielnicy, m.in.: starania o gaz mieszkańców ul. Andersa, bezpieczeństwa, zarybienia Szczewnika, byłej szkoły, nowych mieszkań, remontów oraz wywłaszczeń na potrzeby obwodnicy. Była też kwestia postrzelonego kota...

Miłym akcentem rozpoczynającym spotkanie na Białym Kamieniu było przywitanie prezydenta w RWS kwiatami i podziękowania złożone mu przez mieszkańca naszego miasta. Wałbrzyszanin był wdzięczny za troskliwą opiekę szpitalną zapewnioną jego żonie w wałbrzyskim szpitalu. Pstrągi do Szczawnika

Prezydent poza kwestiami segregacji odpadów i nowych wymogów z tym związanych zapowiedział pojawienie się w Szczawniku 600 nowych mieszkańców. - Szczawnik jest teraz czystszy niż Odra we Wrocławiu, a w niej - jak wiemy - żyją ryby, problemem jest to, że mało jest w Szczawniku wody. Obecny stan naszego potoku jest wynikiem lat budowania szczelnej sieci kanalizacji, unijnych  środków i pracy setek ludzi. Zwieńczeniem tej pracy będzie wpuszczenie do Szczawnika 15-16 czerwca 600 małych rybek - zapowiada włodarz naszego miasta.


Gaz na ul. Andersa

Podczas spotkania podejmowano temat petycji wystosowanej przez mieszkańców dotyczącej instalacji gazowej. O podłączenie do niej początkowych numerów ul. Andersa zabiegają sami mieszkańcy i szef RWS, Ryszard Nowak. Szczegóły: Biały Kamień: Chcemy podłączenia do sieci gazowej [FOTO] . Mieszkańcy budynków bez instalacji liczą m.in. na możliwość zamontowania ogrzewania gazowego, część z nich deklaruje rezygnację z pieców węglowych. To ostatnie zgodne jest z ekologiczną polityką miasta. - W każdym remontowanym przez miasto budynku likwidowane są piece węglowe. Dajemy sobie 5 lat by zlikwidować piece węglowe w całym Wałbrzychu. Do 2023 roku chciałbym, by w mieście nie było już ogrzewania węglowego - zaznacza Szełemej.Włodarz naszego miasta popiera też starania mieszkańców ul. Andersa o montaż gazociągu. - Przedstawiciele gazowni zawsze sprawdzają opłacalność inwestycji, przez to np. mieszkańcy Sokołowska dopiero niedawno dzięki staraniom i petycjom uzyskali dostęp do instalacji. Ważne są państwa petycje, deklaracje i interwencje radnych. W takich przypadkach jest zawsze podobny scenariusz i dopiero jak zobaczymy, że rury są kładzione przekonamy się, że sprawa jest wygrana. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość - wyjaśnia prezydent i przytacza przykłady problemów z przenoszeniem łączy przy okazji przebudowy miejskich dróg. - Będę państwa wspierać, ale tu trzeba się uzbroić w cierpliwość. Taki proces trwa 2 - 3 lata. Ze strony miasta możemy wspierać te starania i próbować przyspieszać. Pomogę, jeśli moja rola będzie możliwa - dodaje gość spotkania.  
   


Niebezpieczne garaże i brak wiaty

Mieszkańcy ul. Andersa zgłaszali też swoje zaniepokojenie stanem zrujnowanych pomieszczeń po dawnych garażach MZB pod nr 24. - Tam wieczorami rządzi młodzież, w ubiegłym roku się tu paliło i ogień zagrażał budynkom mieszkalnym. Z niewykoszonych trwa wychodzą żmije - wyjaśniają zaniepokojeni mieszkańcy. Prezydent obiecał sprawdzić kwestię własności tych obiektów, jednak wstępnie stwierdzono, że to teren prywatny i w tym przypadku władze miasta mają związane ręce. - Własność prywatna budynków po Porcelanie "Wałbrzych" i byłej fabryki w Walimiu sprawia, że nie można nakazać ich rozbiórki, można jedynie starać się o zabezpieczenie terenu. Prywatny właściciel będzie robić wszystko by nie ponosić kosztów zabezpieczenia dopóki nie wydarzy się tragedia - tłumaczy prezydent. Podał też przykład stadionu na Nowym Mieście jako ilustrację tego, że wymagania w stosunku do obiektów gminnych od samorządu łatwiej mieszkańcom wyegzekwować. 

Mieszkańcy początkowych numerów ul. Andersa zwracali też uwagę na niedogodności wynikające z braku wiaty przystankowej na przystanku linii nr 18 przy budynku nr 2. - Składałem w tym temacie zapytania, jednak odpowiedź brzmiała, że nie ma miejsca by tę wiatę ulokować - wyjaśnia Ryszard Nowak, przewodniczący RWS Biały Kamień-Konradów i radny dzielnicy. Montaż wiaty będzie możliwy po wyburzeniu stojącego tuż przy pasie drogi garażu. Prezydent opowiedział o perspektywie przebudowy ul. II Armii i całościowymi zmianami włącznie z przebudową wiat.Wykup mieszkań i brak odszkodowania za wywłaszczenie

Mieszkańcy budynków stojących przy byłym hotelu pytali prezydenta, dlaczego nie mogą wykupić swoich mieszkań. - Kilka lat temu składaliśmy pisma o możliwość wykupu lokali komunalnych, ale nie otrzymaliśmy pozytywnej decyzji - argumentują. Prezydent wyjaśnił, że w przeciwieństwie do praktyk lat 90. miasto stara się obecnie unikać tworzenia wspólnot z większościowymi udziałami miasta, w przypadku chęci wykupu ponad 50% budynku przez mieszkańców nie odmawia. Gmina nauczona przypadkami ostatnich lat wie jak trudno się z niektórymi wspólnotami porozumieć i jak trudno jest takim wspólnotom zebrać środki na remonty oraz przeprowadzić je bezkonfliktowo. 

Podczas spotkania zgłosił się mieszkaniec ul. Żeromskiego, który został wywłaszczony z 2 ha działki na tej ulicy na potrzeby obwodnicy. - Odszkodowanie w tym przypadku wypłaca Skarb Państwa, czyli wojewoda - wyjaśnia prezydent. Wałbrzyszanin dysponuje operatem szacunkowym i decyzją, jednak Urząd Wojewódzki należnej mu kwoty nie wypłacił. Prezydent, w którego gestii nie leży kwestia wywłaszczeń był zaskoczony, że pozostał jeszcze mieszkaniec, którego roszczenia nie zostały załatwione. Obiecał wsparcie miejskich urzędników. - Dotąd wypłacono dziesiątki milionów złotych za ok. 300 działek wywłaszczonych na potrzeby budowy obwodnicy, wszystko załatwiono niemal 2 lata temu, a do tej pory nie uregulowano jedynie 2-3 spraw przewlekłych z uwagi na postępowania spadkowe - wyjaśnia Andrzej Piękny ze ZDKiUM.  
Na spotkaniu obecny był też mieszkaniec dzielnicy, który od lat dochodzi swoich praw odnośnie kota. Jego zwierzak został postrzelony, a wałbrzyszanin ponosił koszty jego leczenia. Sprawa trafi do sądu, zatem ingerencja władz samorządowych wydała się bezcelowa.  
Na spotkaniu obecni byli też mieszkańcy Konradowa - m.in. ul. Alfreda Witolda Oruby. Dziękowali oni za nowe oświetlenie uliczne, ale zgłaszali też kilka swoich propozycji dotyczących ich najbliższej okolicy. Prezydent zapowiedział zorganizowanie na Konradowie osobnego spotkania w najbliższych tygodniach.   


Wcześniejsze spotkania z mieszkańcami w ostatnich tygodniach:

15. MIESZKAŃCY GAJU O TYM, CO IM UTRUDNIA ŻYCIE
14. LUBIECHÓW DOMAGA SIĘ ŚWIATŁA I CIEPŁA
13. PIASKOWA GÓRA: O ŚMIECIACH, NIELEGALNYCH NOCLEGACH I DWORCU
12. PODZAMCZE: PARKINGI, TRASA KOLEJOWA, STRAŻ POŻARNA, PARKINGI
11. SOBIĘCIN WSCHÓD: O CO MIESZKAŃCY PYTALI PREZYDENTA?
10. STARY ZDRÓJ: OBWODNICA, REMONTY DRÓG I SYPIĄCE SIĘ ZABYTKI
9. PIASKOWA GÓRA: LINIA NR 1, PARK, OBWODNICA I DZBANKI NA WODĘ

8. NOWE MIASTO: ŚMIECI, STADION, BASEN, SCHODY

7. SOBIĘCIN: PARK, ŚMIECI, DŁUGI I GDZIE PRZENOSINY PALESTYNY?
6. ŚRÓDMIEŚCIE: NOWE PRZYSTANKI, WYMIANA PIECÓW I REWITALIZACJA
5. PREZYDENT NA PONIATOWIE. CO Z TĄ WODA I KANALIZACJĄ?
4. PODZAMCZE O NOWYCH PARKINGACH, ZMIANACH NA ULICACH I O ŚMIECIACH
3. CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
2. SPOTKANIE PODGÓRZE: REMONT UL. NIEPODLEGŁOŚCI I ŚCIEŻKA ROWEROWA [FOTO]
1. PIASKOWA GÓRA: Z MIESZKAŃCAMI O PARKINGACH I REMONTACH

Elżbieta Węgrzyn