Sporo budynków zostało w naszym mieście wyznaczonych w ostatnich miesiącach do remontu i tak się zdarzyło, że ulicą, na której skumulowały się planowane inwestycje, jest...


... ul. Andersa na Białym Kamieniu

Tu ma miejsce między innymi ciąg dalszy dużej inwestycji polegającej na podłączeniu numerów 9-28 do sieci gazowej, o co mieszkańcy zabiegali od kwietnia 2018 roku. W marcu 2020 została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla „Budowy gazociągu podwyższonego średniego ciśnienia o średnicy DN150 mm i ciśnieniu 1,6 MPa od istniejącego gazociągu DN 500 na dz. nr 198/19 obręb Biały Kamień nr 19”, a w maju wszczęto postępowanie dotyczące budowy gazociągu niskiego ciśnienia w ul. Andersa w Wałbrzychu (działka nr 58/42 i część działki nr 58/9, obr. nr 17 Biały Kamień). Pisaliśmy o tym: WAŁBRZYCH: NOWA SIEĆ GAZOWA W KILKU DZIELNICACH, BIAŁY KAMIEŃ: CHCEMY PODŁĄCZENIA DO SIECI GAZOWEJ (FOTO). Przez letnie miesiące mieszkańcy domów mogli śledzić prace prowadzone przy budowie rurociągu, czekając na swój gaz. A na liście poniżej budynki, które w najbliższym czasie zostaną podłączone do sieci.

Poza tą dużą inwestycją jest też sporo mniejszych - Miejski Zarząd Budynków ogłosił od początku roku przetargi na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej m. in. na wymianę instalacji grzewczej na gazową, klatek schodowych, okien, dachów i elewacji. A zatem:

Inwestycje w budynkach mieszkalnych, w przypadku których Miejski Zarząd Budynków ogłosił już postępowanie:

Ul. Gen. Andersa 11: opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wprowadzenie instalacji gazowej do budynku i do lokali mieszkalnych nr 1,2,3,4,5,6,7 i 8 (dla podłączenia kuchenki gazowej), wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej.Zapytanie ofertowe w sprawie posprzątania terenu przy ul. Gen. Andersa 11-13, po rozbiórce komórek zewnętrznych.

Ul. Gen. Andersa 13: opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wprowadzenie instalacji gazowej do budynku i do lokali mieszkalnych nr 2,3,4,5,6,7,8,9 i 11 (dla podłączenia kuchenki gazowej) oraz wykonanie wentylacji.Ul. Gen. Andersa 15A: opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wprowadzenie instalacji gazowej do budynku i do lokali mieszkalnych (dla podłączenia kuchenki gazowej), wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej dla lokali.Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej w lokalu mieszkalnym nr 1, nr 1A i nr 8 w budynku przy ul. Gen. Andersa 16.Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej w lokalu mieszkalnym nr 1 i nr 2 w budynku przy ul. Gen. Andersa 20A.Ul. Andersa 69:
- opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie c.o. na paliwo gazowe z kotłem kondensacyjnym i c.w.u., montaż ekranów zagrzejnikowych w lokalach mieszkalnych nr 2,3,5 i 9 oraz wykonanie wentylacji; - wymiana wkładu kominowego żaroodpornego o średnicy min. 150mm dla kotła c.o. w lokalu nr 2 w budynku przy ul. Gen. Andersa 69 z wyczystką w piwnicy (długość wkładu kominowego ok. 16 m).Wymiana biegów schodowych (parter- I piętro- II piętro) w budynku przy ul. Gen. Andersa 79.

Wymiana okien skrzynkowych na okna PCV wraz z obrobieniem szpaletów i ich pomalowaniem oraz wymianą parapetów wewnętrznych i zewnętrznych:
1) ul. Gen. Andersa 82/6 - 2 okna + 2 nawiewniki o wydajności po 30m3/h;
2) ul. Gen. Andersa 82/10 - 3 okna + 3 nawiewniki o wydajności po 30m3/h
ul. Gen. Andersa 82/12 - 2 okna + 2 nawiewniki o wydajności po 30m3/h.
Andersa 82 to budynek z historią: Hotel "Kaiserkrone" i dom gościnny "Bürgerheim" przed wojną, a restauracja Pod Chełmcem przy ulicy Lenina 82 po wojnie.Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę lokalu mieszkalnego nr 11 w budynku przy ul. Gen. Andersa 90 wraz z modernizacją polegającą na wydzieleniu pomieszczenia łazienki z WC, wykonaniu c.o. na paliwo gazowe z kotłem kondensacyjnym i c.w.u., wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, montaż ekranów zagrzejnikowych oraz demontaż starego ogrzewania.Remont dachu wraz z przemurowaniem kominów budynku przy ul. Gen. Andersa 131A.Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie c.o. na paliwo gazowe z kotłem kondensacyjnym i c.w.u. oraz montaż ekranów zagrzejnikowych w lokalu mieszkalnym nr 4 w budynku przy ul. Gen. Andersa 188 wraz z demontażem.


Większe inwestycje planowane na ten rok:


Andersa 101, Andersa 103 - remont dachu - 67 000 zł.Andersa 131A - remont dachu - 60 000 zł (postępowanie powyżej).Andersa 177 - remont elewacji - 210 000 zł.I po sąsiedzku z Andersa: Piasta 3 - remont dachu za 132 000 zł.
Zmieniają się też inne obiekty:

Dawna szkoła pod numerem Andersa 162A jest już ukończona i dobrze się prezentuje, jednak z powodu kolejnych uderzeń pandemii wciąż czeka na zagospodarowanie jako gminny dom seniora: WAŁBRZYCH: KIEDY RUSZY DOM SENIORA - BIAŁY KAMIEŃ?W remoncie jest dom Andersa 134, siedziba biura nieruchomości.Prace remontowe przeprowadzono również w filii bibliotecznej nr 6 pod numerem Andersa 137: BIAŁY KAMIEŃ: W BIBLIOTECE SĄ JUŻ NOWE OKNA. CO DALEJ? (FOTO).Andersa 156 to laureat konkursu ŁADNY DOM 2020 po już ukończonym remoncie.A do tego przy ul Andersa 181: BYŁE KINO ZORZA: REMONT I NOWE ŻYCIE.Również przy ul. Andersa, obok szybu "Jan" powstaje niewielkie NOWE OSIEDLE MIESZKANIOWE (FOTO).


fot. Archiwalne Elżbieta Węgrzyn. Powstały dwa segmenty szeregowe, obecnie trwają tu prace ziemne.


A pod numerem Andersa 121A wciąż czeka na lepsze czasy dawny budynek Zespołu Szkół nr 9 (BIAŁY KAMIEŃ: BĘDZIE NOWY DOM SENIORA I WIĘCEJ MIESZKAŃ).Przypominamy też dzieje domów pod numerami Andersa 91 i 91A: BIAŁY KAMIEŃ: DOMY MAJĄ TU NIEZWYKŁE HISTORIE - JAK TEN (FOTO)
Remonty przede wszystkim w dawnych dzielnicach:
STARY ZDRÓJ: JAK SIĘ ZMIENIĄ JEGO KAMIENICE I KTÓRE? (FOTO, LISTA)

WAŁBRZYCH: DWIE KOLEJNE KAMIENICE ZYSKAJĄ NOWE ŻYCIE (FOTO)
Kamienica w centrum do remontu. Powstanie też plac zabaw [FOTO]
WAŁBRZYCH: GMINA DOFINANSUJE REMONTY MIESZKAŃ


Trwają już rozpoczęte przebudowy kamienic na potrzeby mieszkań komunalnych z dofinansowaniem ze środków EBI i BGK:

Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
Wałbrzych: Czy i gdzie powstaną nowe mieszkania komunalne? [FOTO]

Spis projektów z EBI -120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]

Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- ul. Mickiewicza 24 i Traugutta 5 - Wałbrzych: Dwie kolejne kamienice zyskają nowe życie [FOTO]
- ul. Kościelna 3a - Kamienica w centrum do remontu. Powstanie też plac zabaw [FOTO]
- Piłsudskiego 84 - Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
- przy ul. Zajączka 7 i 8 - Wałbrzych: Zajączka 7 i 8. Dziś ruiny, za rok luksus [ZDJĘCIA] , Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
- przy wzmiankowanej powyżej ul. Pocztowej 16 - Wałbrzych: Remonty mieszkań i kamienic w różnych dzielnicach
- a także przy ul. Niepodległości 16 i 18
.

- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]


Wcześniej:
WAŁBRZYCH: KTÓRE KAMIENICE DO REMONTU ZA ŚRODKI UNIJNE?
WAŁBRZYCH: 80 BUDYNKÓW I LOKALI KOMUNALNYCH IDZIE DO REMONTU (LISTA)Tekst i foto: Magdalena Sakowska, budowa osiedla: Elżbieta Węgrzyn
Kino Zorza użyczone: Michał Pawlik, biblioteka: Biblioteka pod Atlantami