Budynek po zlikwidowanej szkole przy ul. Andersa 162a w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień zyska nowe przeznaczenie. Jest też pomysł na zagospodarowanie kolejnego.

Podczas spotkania prezydenta z mieszkańcami w dzielnicy Biały Kamień poruszono sprawę budynku po byłej szkole nr 2 przy ul. Andersa 162a. - W budynku tym powstanie dom seniora. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy unijne dofinansowanie na ten cel w wysokości 2,5 mln zł. Prace modernizacyjne rozpoczną się jesienią, a otwarcie odbędzie się w połowie przyszłego roku. Będzie zatrudniał około 30 osób - wyjaśnia prezydent Roman Szełemej. W budynku tym powstanie 30 miejsc dla seniorów z problemami w poruszaniu się, a także świetlica środowiskowa i jadłodajnia. Cała inwestycja ma kosztować ok. 6 mln zł. Miejsca w wyremontowanej byłej szkole starczyłoby nawet dla dwukrotnie większej liczby pensjonariuszy, jednak przepisy nie zezwalają na tworzenie dużych domów seniora, podobne ograniczenia dotyczą też domów dziecka. 
Remont obiektu będzie polegał m.in. na przystosowaniu go na potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także zagospodarowaniu terenu wokół placówki. Działania trzeba będzie konsultować z konserwatorem zabytków. - To zabytkowy budynek z lat 20. XX wieku w stylu modernizmu śląskiego. Dlatego część takich rozwiązań jak termomodernizacja nie wchodzi w grę - dodaje prezydent.

Dzięki staraniom władz miasta i dzielnicy jeden były budynek po szkole na ul. Daszyńskiego przerobiono na mieszkania, teraz remont czeka kolejny pusty gmach. Do zagospodarowania pozostanie jeszcze budynek przy ul. Andersa 121a po Zespole Szkół Zawodowych nr 9. - Od kilku lat wnioskowałem, by budynek z którego przeprowadziła się PSP nr 2 został przekształcony w mieszkania socjalne, ostatecznie jednak powstanie tu dom seniora. Cieszę się, że wszystko jest na dobrej drodze, na ostatniej komisji zdecydowaliśmy o zabezpieczeniu na potrzeby remontu 900 tys. zł. Jest też pomysł by w byłej szkole zawodowej powstały duże mieszkania dla rodzin z dziećmi. Dokumentacja na potrzeby remontu jest tworzona - mówi Ryszard Nowak, przewodniczący RWS Biały Kamień - Konradów, radny z Białego Kamienia. Gmach szkoły przy ul. Andersa 121a został wybudowany w 1906-1907 roku. Pełnił on funkcje oświatowe przed wojną i po niej, zaś podczas wojny mieścił się tu sztab wojskowy. Po likwidacji szkoły budynek użytkowały instytucje charytatywne. - Myślę, że w tym miejscu może powstać około 30 mieszkań - dodaje Nowak. 

Drugie życie zyskuje też budynek po byłej szkole na ul. Przywodnej w dzielnicy Stary Zdrój. Pisaliśmy o tym: BĘDZIE WIĘCEJ NOWYCH MIESZKAŃ. GDZIE?

Zobacz też:
BIAŁY KAMIEŃ: MIESZKAŃCY Z PREZYDENTEM O SWOICH TROSKACH

BIAŁY KAMIEŃ: CHCEMY PODŁĄCZENIA DO SIECI GAZOWEJ


Elżbieta Węgrzyn