Powoli zaczynają się prace remontowe na linii nr 285 Świdnica Kraszowice - Jedlina Zdrój. Gmina Walim chce dołożyć swoją cegiełkę.


Ruszyły prace na trasie kolejowej nr 285, łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrojem przez Zagórze Śląskie i Jugowice. Ich koniec zaplanowano na listopad przyszłego roku, prace pochłoną ponad 100 mln zł. Projekt finansowany jest z RPO Województwa Dolnośląskiego. - Władze naszej gminy od początku wspierały tę inwestycję. Myślimy o turystach, którzy będą mieli okazję przejechać się linią kolejową uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Skorzystają również mieszkańcy naszej gminy, bo pojawi się kolejna możliwość bezpośredniego dotarcia do Świdnicy - informuje urząd gminy w Walimiu.Nieczynna od kilkunastu lat jednotorowa linia 285 biegnie doliną rzeki Bystrzycy. Na odcinku 22 km wznosi się o ponad 200 metrów. W trakcie remontu odbudowanych zostanie ponad 110 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 wysokich wiaduktów o długości 50- 150 m. W ramach prac przewidziano budowę nowych urządzeń sterowania ruchem pociągów, odtworzone zostaną przystanki i powstaną dwa nowe.

Przygotowując się na uruchomienie zabytkowej linii 285, gmina Walim odrestaurowała budynek dworca w Jugowicach, a przejęty przez nią kilka lat temu zdewastowany budynek w Zagórzu Śląskim przeszedł remont dachu. W tym roku planowana jest tam wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Na razie nie jest jeszcze znane nowe przeznaczenie budynku - czy wróci on do roli dworca, czy też będzie służył innym celom. Bo kolej przewiduje tam tylko przystanek osobowy.Zgodnie z realizowaną przez PKP PLK inwestycją, na tej stacji, jak i na innych, powstaną wyższe perony, wyposażone w wiaty oraz ławki, z myślą o wygodzie podróżnych, także tych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakładana prędkość szynobusów, w zależności od układu linii, wyniesie od 50 do 80 km/h.

Stacja, wybudowana w kwietniu 1904 roku, została otwarta 1 października tegoż roku razem z linią kolejową ze Świdnicy Przedmieścia do Jedliny-Zdroju i zamknięta po roku 1990. Około roku 1910 stacja zyskała dobudówkę, wiatę i nową poczekalnię. Ruch pasażerów był tam ogromny, zwłaszcza latem - wszyscy chcieli oglądać zamek Grodno i nowe jezioro zaporowe na Bystrzycy, budowane od 1911, a uruchomione w 1914.

Zabytkowy dworzec ma już swoje podwójne życie w skali pomniejszonej. Jego makietę stworzyła gmina Walim wraz z kilkoma innymi, można je było zobaczyć podczas zawodów drezynowych na stacji Jugowice: LINIA KOLEJOWA NR 285 - JUŻ NIEDŁUGO POJEDZIEMY (FOTO)
Natomiast drewnianą makietę dworca w Zagórzu Śląskim zbudowali Anna Haczek i Szymon Kostka z Wrocławia, i również prezentowali ją podczas zawodów w 2017 roku. - Schody i więźba dachowa są moim pomysłem, bo nie mogłam wejść do środka, ale na zewnątrz wszystko jest drobiazgowo odtworzone, na przykład okna. Stacja powstała w miesiąc - mówiła wtedy pani Anna. O czym pisaliśmy: JUGOWICE: DREZYNOWE SZALEŃSTWO I MIŁOŚĆ DO TORÓW (FOTO)Czytaj też:
LINIA NR 285 (I 286) WAŁBRZYCH-JEDLINA: WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA (FOTO)

Więcej o historii linii nr 285 i jej przebudowy tutaj:
KOLEJ ŚWIDNICKO-JEDLIŃSKA: PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ
LINIA KOLEJOWA NR 285 WKRÓTCE DO REMONTU
LINIA KOLEJOWA JEDLINA KRASZOWICE - JEDLINA-ZDRÓJ REAKTYWACJA
REWITALIZACJA LINII KOLEJOWEJ WROCŁAW - ŚWIDNICA JUŻ PEWNA!

BĘDĄ INWESTYCJE KOLEJOWE U NAS I W OKOLICY W 2017 ROKU?
ZA NAMI 14. MISTRZOSTWA POLSKI W DREZYNOWANIU [ZDJĘCIA]


Opr. MS
Foto: JK, makiety: Ryszard Burdek, Magdalena Sakowska