W tym roku czekają nas w Wałbrzychu dwie duże inwestycje kolejowe, o których pisaliśmy już wielokrotnie: przebudowa torów przy dworcu Wałbrzych Szczawienko i budowa peronów przy przyszłym Wałbrzychu Centrum. Ale, jak na razie, większość prac torowych będzie się toczyła w pewnej odległości od naszego miasta. Przede wszystkim na trasie Wałbrzych Główny - Kłodzko. Tam niegdyś jeżdżono lokomotywą spalinową ze średnią prędkością 50 km/h i mniej - a wkrótce ma być miejscami 100!

Wałbrzyskie dworce - ostatnia prosta

Jak mówi Bogdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
niezależnie od innych prac, jakie mogą się toczyć przy obu wałbrzyskich obiektach, przetargi na prace na torach w obu przypadkach są planowane na połowę tego roku. Obecnie trwają prace na linii z Wałbrzycha do Wrocławia, duża inwestycja jest planowana przy samym końcu linii, między Smolcem a Wrocławiem, będzie też przebudowa peronów i przejść podziemnych na stacji Jaworzyna Śląska. W tym roku ma się też skończyć wielka przebudowa stacji Jelenia Góra na przeciwnym końcu linii.


Nowe oblicze linii do Kłodzka


Największą inwestycją prowadzoną obecnie w pobliżu naszego miasta jest rewitalizacja malowniczej trasy z Wałbrzycha Głównego do Kłodzka. Na wszystkie inwestycje na tej trasie w 2016 i 2017 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły 20 mln zł. Wkrótce czeka nas wymiana podkładów i poprawienie torów między Jedliną a Wałbrzychem Głównym.

- W ubiegłym roku na  linii kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha zakończyliśmy remont trzech dużych obiektów inżynieryjnych: wiaduktu nad ul. Niepodległości (nieopodal stacji Wałbrzych Gł.) i dwóch mostów - w Głuszycy i Ludwikowicach Kłodzkich. Stalowe konstrukcje zostały oczyszczone, zabezpieczone antykorozyjnie i pomalowane. Wymieniono mostownice,  naprawiono pomosty inspekcyjne i barierki. Wymieniono też stare wyeksploatowane elementy metalowej konstrukcji. Koszt  ogólny remontu tych trzech obiektów wyniósł 11,5 mln zł - przypomina Bogdan Ząbek.

W tym roku, będzie kontynuowana naprawa toru na szlaku Kłodzko -  Ścinawka. Zostaną wymienione zużyte podkłady i ponad 5 km szyn. Maksymalna prędkość pociągów na tym odcinku wzrośnie do 100 km/godz.


Będzie remont między Wałbrzychem a Jedliną


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. naprawią 8 obiektów inżynieryjnych, w tym na terenie Kłodzka dwa wiadukty (nad ul. Półwiejską) i most kratownicowy o długości 91 m nad rzeką Ścinawką. - Na obiektach wymienimy elementy toru. Stalowe konstrukcje zostaną oczyszczone i zabezpieczone antykorozyjnie. Ponadto naprawione zostaną chodnik inspekcyjne oraz oczyszczone i uzupełnione kamienne powierzchnie budowli. Wykonane będą prace izolacyjne - wylicza Bogdan Ząbek.

Dla utrzymania dobrych przejazdów na szlaku Jedlina-Zdrój -  Wałbrzych Główny wymienione będą zużyte podkłady i specjalna maszyna poprawi położenie toru na długości ok. 5 km, co zapewni lepsze warunki jazdy pociągów. Podkłady wymienione będą też na stacjach Nowa Ruda, Głuszyca i Ludwikowice.

- W 2017 r. na linii z Kłodzka do Wałbrzycha wykonamy prace za  8 mln zł - zapowiada przedstawiciel PKP PLK.

Oczywiście, remonty będą także powodować okresowe utrudnienia dla pasażerów.

Czytaj też:
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA
DWORZEC SZCZAWIENKO - UTRUDNIENIA!
REWITALIZACJA LINII KOLEJOWEJ WROCŁAW - ŚWIDNICA JUŻ PEWNA!
KOLEJĄ SZYBCIEJ Z WAŁBRZYCHA DO JELENIEJ GÓRY I WROCŁAWIA
KOLEJ PRZYSPIESZA I INWESTUJE W REGIONIE WAŁBRZYSKIM


Tekst i foto (archiwalne): Magdalena Sakowska