Choć linia nr 15 wałbrzyskiej komunikacji miejskiej dojeżdżała już wcześniej do granicy polski-czeskiej, to dopiero od 1 kwietnia 2017 roku ruszył regularny przewóz pasażerów z Wałbrzycha przez Mieroszów do Meziměstí. Od pomysłu przedłużenia linii minęły niemal dwa lata.

1 kwietnia - ale to nie żart
W poranek 1 kwietnia, pierwszy autobus linii nr 15 z Wałbrzycha na granicy w Golińsku przywitały władze 2,5-tysięcznej Mezimesti, a także Grażyna Maria Bernatowicz - ambasador RP w Czeskiej Republice i Tomasz Zdechovsky - czeski europoseł. Włodarze Wałbrzycha i Mieroszowa w towarzystwie posłanki Agnieszki Kołacz Leszczyńskiej oraz przedstawicieli Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta nie ukrywali zadowolenia z finalizacji niemal dwuletnich starań. Polskich turystów zapraszają nasi południowi sąsiedzi, w tym Eva Muckova, starostka Mezimesti. Na uroczystym spotkaniu w Ratuszu przygranicznej czeskiej miejscowości wszyscy decydenci zgodnie podkreślali, że choć uruchomienie linii nr 15 do Czech to niewielki krok w stosunkach polsko-czeskich, to ma on duże znaczenie dla społeczności przygranicznych.

Dwa lata starań
Niby nic wielkiego - przedłużenie linii autobusowej o jeden dodatkowy przystanek położony nieco ponad 2 kilometry od pętli przy granicy w Golińsku, jednak trzeba było pokonać wiele przeciwności natury formalnej, aby propozycję tę urzeczywistnić. Inicjatywa ta powstała 20 maja 2015 roku w Broumovie podczas spotkania włodarzy Wałbrzycha, kraju Kralovohradeckiego oraz gmin Mieroszów i Mezimesti, zaś porozumienie pomiędzy Mezimesti i Śląskim Konsorcjum Autobusowym - operatorem wałbrzyskiej komunikacji miejskiej - podpisano 25 stycznia 2017 roku. - Wydawało nam się, że to nie problem i do lata przyszłego roku wszystko uda się załatwić. Tymczasem minęły dwa lata - wspomina Pavel Hecko, radnykraju Kralovohradeckiego. Dodaje również z uśmiechem, że teraz by się przydał pociąg, może nawet ekspres.

Turyści zapraszani
Wielu niezmotoryzowanych wielbicieli wycieczek komunikacją zbiorową z rozrzewnieniem wspomina dogodne połączenie linią kolejową nr 291 z Wałbrzycha Szczawienko przez Kuźnice Świdnickie i Mieroszów do Golińska. Przez wiele lat, dzięki połączeniu kolejowemu i możliwości przekroczenia granicy można było z Mezimesti wyruszać dalej pociągiem lub autobusem do zwiedzania Broumova z jego urokliwym rynkiem i zabytkowym kompleksem klasztornym, Nachodu z jego zamkiem i Teplic nad Metuji z jego ciekawymi skalnymi krajobrazami. Wielu traktowało Mezimesti jako stację przesiadkową w podróży do Pragi czy partnerskiego m
iasta Wałbrzycha - Hradca Kralove. Teraz, gdy linia kolejowa nie funkcjonuje, jej rolę może zastąpić wałbrzyska 15. Zachęcamy do wycieczek i zwiedzania polsko-czeskiego pogranicza.

Tutaj znajdziecie - ROZKŁAD JAZDY LINII NR 15 Z WAŁBRZYCHA DO CZECH

Przeczytaj też:

AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH: JEST PRZEŁOM!
WAŁBRZYCH; KIEDY AUTOBUS MIEJSKI DO CZECH?
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH?


Elżbieta Węgrzyn