Do listy Ambasadorów Wałbrzycha, na której są pisarze, sportowcy, politycy, twórcy kultury, dołączyli w roku 2019 lekkoatletka z wieloma medalami, autorka powieści i scenariusza serialu oraz nagradzany dziennikarz. Jak mówił jeden z nowych ambasadorów: "Człowiek z Wałbrzycha wyjeżdża, Wałbrzych z człowieka nigdy".


Nowymi ambasadorami Wałbrzycha zostali w tym roku Joanna Jóźwik, Agnieszka Szpila i Wojciech Tumidalski. W uroczystości wzięli udział prywatnie księżna Eda Sapieha z synami Egonem i Łukaszem.

Ale prawdziwymi bohaterami wieczoru były dzieci. - W tym roku wraz z Fundacją Polska Fala prowadzimy aukcję charytatywną na rehabilitację czwórki dzieci. To dzieci, które faktycznie potrzebują naszej pomocy, a dzięki tym środkom mogą prowadzić normalne życie. Może uda nam się dziś pobić kolejny rekord. W ciągu wszystkich lat trwania tej akcji udało się już zebrać ponad 244 000 zł - mówiła Anna Żabska, prezes zamku Książ. Rzeczywiście, udało się - rok temu zebrano w trakcie aukcji 56 150 zł, a w tym roku 61 150.Nowi ambasadorzy o sobie, Wałbrzychu i nie tylko

Joanna Jóźwik: - Zaproszenie to pretekst, żeby odwiedzić moje rodzinne strony. Te strony są tak piękne, że przywiozłam tu przyjaciółkę, która wczoraj w nocy nie poszła spać, zanim nie przeczytała całej historii zamku Książ. Martwiłam się, że nie będę mogła przyjechać, bo właśnie zaczął się okres przygotowania do sezonu i już w poniedziałek wyjeżdżam na zgrupowanie. W Szczawnie spędziłam pierwsze pół roku życia, potem rodzice się wyprowadzili, ale co wakacje przyjeżdżałam tu do babci, do 15-tego roku życia. Tu są moje korzenie. Szczawno jest dla mnie bardzo ważne, dziś pojechałam zobaczyć kamienicę, w której mieszkaliśmy. Ten tytuł jest dla mnie bardzo cenny. Teraz sportsmenka czeka na mistrzostwa świata w Katarze i igrzyska w przyszłym roku, mając nadzieję na sukces. W 2017 roku w Londynie doznała poważnej kontuzji biodra i przez 17 miesięcy była rehabilitowana, ale udało jej się wrócić do pełnej sprawności i pobić w Spale rekord na 100 metrów.Agnieszka Szpila nie mogła wziąć udziału w uroczystości, ponieważ równo dobę przed wręczeniem statuetki jej rodzicom, kilka minut po godz 21.00 urodziła Jagódkę (wzrost 52 cm, podobna do taty). Jak mówiła w nadesłanym podziękowaniu video: - Mój tato, Zbigniew Szpila, przywiózł mnie jako nastolatkę do Wałbrzycha, przedtem mieszkaliśmy w innym dolnośląskim mieście. Tu chodziłam do I LO, gdzie poznałam najwspanialszych ludzi, takich nie spotkałam już nigdy w życiu. Wałbrzych jest miastem kontrastów, jak biała porcelana i czarny węgiel. To miejsce, w którym niejednokrotnie dochodzi do konfliktu wewnętrznego. O tym niezwykłym mieście piszę obecnie scenariusz serialu i mam nadzieję złożyć mu w ten sposób hołd. Bardzo miło jest być z Wałbrzycha.Wojciech Tumidalski: - Kiedy byłem w I LO, duże wrażenie zrobiła na mnie wycieczka do Genewy. Chciałem po niej iść na prawo i zostać ambasadorem. Zostałem dziennikarzem specjalizującym się w prawie i dziś Ambasadorem Wałbrzycha. Na własny rachunek już od dawna prowadzę misję propagowania Wałbrzycha wśród znajomych, na początku się dziwili, pytałem wtedy "Byłeś?" i wysyłałem ich tu na długo przed Złotym Pociągiem. Dla wielu ludzi to było oryginalne, ale nasza ambasada Wałbrzycha w Warszawie jest bardzo liczna. Zawsze wyobrażałem sobie to miasto piękne, jak mogłoby wyglądać, gdyby były środki na remont budynków, kościołów. Teraz przeżywa swój najlepszy czas w historii. Człowiek z Wałbrzycha wyjeżdża, Wałbrzych z człowieka nigdy. Pamiętam fantastyczną wyprawę, kiedy jako harcerze obeszliśmy miasto po wierzchołkach gór, spaliśmy w lesie, łaziliśmy ze szczytu na szczyt.Ambasadorzy Wałbrzycha 2019


Urodzona w Szczawnie-Zdroju Joanna Jóźwik wychowywała się w Kępiu Zaleszańskim. Lekkoatletykę zaczęła trenować w wieku 15 lat. Brązowa medalistka mistrzostw Europy w Zurychu (2014). Czwarta zawodniczka Halowych mistrzostw Europy w Pradze (2015). Po dyskwalifikacji Zawiałowej w 2019 roku otrzymała brązowy medal. Szósta zawodniczka Mistrzostw Europy w Amsterdamie (2016). Pięciokrotna mistrzyni kraju na stadionie (dwa tytuły w biegu na 800 metrów – 2014 i 2015 oraz trzy tytuły w sztafecie 4 × 400 metrów – 2013, 2014 i 2015), brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów (2013). Na halowych mistrzostwach kraju zdobyła cztery srebrne medale (2011 – bieg na 400 metrów, 2014 – bieg na 800 m i sztafeta 4 × 400 metrów oraz 2015 – bieg na 800 m). Zawodniczka ma na swoim koncie także złote krążki młodzieżowych mistrzostw Polski oraz mistrzostw kraju w juniorskich kategoriach wiekowych. W ramach XXXIX Plebiscytu „Sztafety” została wybrana Najpopularniejszym Sportowcem Stalowej Woli w 2010 roku. Prywatnie bardzo lubi zbierać grzyby.Agnieszka Szpila, absolwentka I LO w Wałbrzychu, kulturoznawczyni, autorka częściowo autobiograficznej powieści "Łebki od szpilki" (2015) o samotnym macierzyństwie i wychowywaniu niepełnosprawnych córeczek Mileny i Heleny cierpiących na komplikacje oraz "Bardo" (2018), satyry na współczesnych Polaków. Teraz pisze najnowszą powieść "Heksy" i scenariusz serialu poświęconego Wałbrzychowi "Czarne słońce".Wojciech Tumidalski, absolwent I LO w Wałbrzychu (chodził do jednej klasy z ubiegłorocznym Ambasadorem Tomaszem Kubatem, również dziennikarzem), a wcześniej nieistniejącej już PSP nr 12. Syn znanej aktorki Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Sabiny Tumidalskiej, która niestety odeszła od nas w lipcu 2012 roku. Za młodu tancerz ZPiT "Wałbrzych" i najpierw harcerz, później podharcmistrz. Dziennikarz Radia Sudety, potem Radia Wałbrzych, od 1996 wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, gdzie specjalizował się w relacjach ze spraw sądowych, w 2010 zdobył Złotą Wagę, nagrodę środowisk prawniczych, a rok później tytuł "Dziennikarza roku". Relacjonował między innymi wielką powódź z 1997 roku, pielgrzymki trzech papieży do Polski, a okropieństwa wojny oglądał na żywo w Iraku. Nominowany do Grand Press, najważniejszej nagrody dla polskich dziennikarzy. Od niedawna redaktor działu prawnego "Rzeczpospolitej". Prywatnie żonaty, tato 2,5-letniego synka.Podczas aukcji wylicytowano:

- Od Joanny Jóźwik kalendarz z jej zdjęciami i trening z nią - 3000 zł.

- Zapis nutowy hrabiego Bolka von Hochberg z Roztoki, który był kompozytorem - wylicytował obecny na uroczystości książę Egon Sapieha - 3300 zł.

- Serwis “Opty” Porcelany “Krzysztof” dla 12 osób – 5500 zł.

- Złotą bransoletkę – 5000 zł.

- Koszulkę z autografem Piotra Zielińskiego – 4000 zł.

- Od Agnieszki Szpili obie jej powieści, filiżankę, którą miała od czasów szkolnych i obietnicę, że opisana przez ofiarodawcę "silna kobieta z jego rodziny" trafi do najnowszej powieści "Heksy" - 3500 zł.

- Firmowe płaszcze – 4500 zł.

- Kolację mistrza Wojciecha Harapkiewicza – 1550 zł.

- Dwie lalki z Teatru Lalki i Aktora – 3500 zł.

- Od Fundacji Polska Fala kask Solidarności z podpisem Jerzego Buzka - 5300 zł.

- Od Wojciecha Tumidalskiego obraz namalowany przez jego tatę, a przedstawiający Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu oraz dzień w redakcji "Rzeczypospolitej" –  3500 zł.

- Obraz "Żurawie" Anny Borkowskiej - 4500 zł.

- 35-letnią sosnę bonsai od Piotra Czerniachowskiego za 5100 zł.

- Model samolotu transportowego od Tomasza Siemoniaka za 4000 zł.


- Piłkę oraz koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego – 5000 zł.


Lista Ambasadorów Wałbrzycha

2012

Joanna Bator - pisarka

Krzysztof Ignaczak – sportowiec, siatkarz

Tomasz Siemoniak – polityk

2013

Andrzej Adamek – sportowiec, trener reprezentacji w koszykówce

Krzesimir Dębski – kompozytor, muzyk

Marek Starybrat - dziennikarz telewizyjny i radiowy

2014

Leszek Lichota - aktor

Olga Tokarczuk – pisarka

Agnieszka Wieszczek-Kordus – zapaśniczka

2015

Jan Lityński – polityk

Maciej Szczepaniak – pilot rajdowy

Urszula Włodarczyk – lekkoatletka i wieloboistka

2016

Marek Arcimowicz – fotograf

Dariusz Baranowski – kolarz i komentator sportowy

Piotr Krupa – biznesmen

2017

Krystyna Giżowska – piosenkarka

Robert Karpowicz – dziennikarz

Zygmunt Zdrojewicz – doktor nauk medycznych

2018

Jacek Bończyk – piosenkarz i aktor

Jerzy Mazur – kierowca rajdowy i wyścigowy

Tomasz Kubat – dziennikarz, producent telewizyjny

 
A tak było rok i dwa lata temu:
AMBASADORZY WAŁBRZYCHA 2018 - MAMY NOWYCH! (FOTO)
ZNAMY NOWYCH AMBASADORÓW WAŁBRZYCHA (ZDJĘCIA)

Magdalena Sakowska
Foto: JK