4 grudnia 2019 Prokuratura Okręgowa w Świdnicy przedstawiła akt oskarżenia przeciwko Jackowi C. - przebywającemu od grudnia 2018 w areszcie burmistrzowi Boguszowa-Gorc - oraz osobom podejrzanym m.in. o korupcję wyborczą w tym mieście, w tym urzędującej radnej. Burmistrzowi grozi 15 lat więzienia, a radnej 8 lat pozbawienia wolności. Oto szczegóły.

Akt oskarżenia już w sądzie

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy przedstawiła Sądowi Okręgowemu w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko Jackowi C. urzędującemu burmistrzowi Boguszowa-Gorc. - Prokurator skierował akt oskarżenia przeciw panu Jackowi C. do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Prokurator oskarżył go o popełnienie czterech czynów - wylicza Tomasz Orepuk, prokurator Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.
Są to:
- przyjęcie jako burmistrz Boguszowa-Gorc korzyści majątkowej w kwocie 70 tys. zł od jednego z przedsiębiorców wykonujących prace na rzecz gminy w zamian za przedłużenie wykonania realizacji umowy dotyczącej oświetlenia ulicznego;
- przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 10 tys. zł w czasie pełnienia obowiązków starosty wałbrzyskiego w zamian za wydanie korzystnej decyzji administracyjnej dotyczącej uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi (prawa jazdy),
- padł zarzut płatnej protekcji polegającej na powoływaniu się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu i Izbie Skarbowej we Wrocławiu i podjęciu się załatwienia pozytywnego sprawy dla przedsiębiorcy w zamian za korzyść majątkową w wysokości 50 tys. zł. Do wręczenia tej łapówki nie doszło;
- Działanie na szkodę gminy Boguszów-Gorce i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach - w kwocie ponad 4 mln zł - poprzez bezpodstawne odwołanie przetargu dotyczącego nieruchomości.  
- Urzędujący burmistrz nie przyznał się do żadnego z przedstawianych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia w których przedstawia alternatywny przebieg zdarzeń, o których mowa w akcie oskarżenia - wyjaśnia prokurator.


Pozostali z aktu oskarżenia

Oprócz Jacka C. aktem oskarżenia objęto też inne osoby. Dotyczy 8 osób.
- Wśród nich jest radna Boguszowa-Gorc Urszula M., której zarzuca się dokonanie sześciu przestępstw polegających na kupowaniu za alkohol głosów podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. Jeden zarzut dotyczy też nakłaniania do składania fałszywych zeznań - wylicza Orepuk.
Jedna osoba ma postawiony zarzut składania fałszywych zeznań, a kolejna ma w akcie oskarżenia postawiony zarzut wręczenia korzyści majątkowej byłemu staroście, a także składania fałszywych zeznań.

- Pozostałe pięć osób wymienionych w akcie oskarżenia, poza wzmiankowaną radną, brało udział w korupcji wyborczej w wyborach samorządowych w 2018 roku. Osoby te wręczały lub przyjmowały korzyść majątkową w postaci alkoholu w zamian za głosowanie w określony sposób. Osoby te miały głosować na burmistrza Pana Jacka C., jak i na radną panią Urszulę M. - precyzuje prokurator.


Co im grozi?
Burmistrzowi Jackowi C. za popełnione czyny grozi maksymalny wymiar kary - 15 lat pozbawienia wolności, urzędującej radnej pani Urszuli M. grozi zaś  grozi 8 lat pozbawienia wolności. Pozostałym objętym aktem oskarżenia grozi do 5 lat więzienia.


Przypominamy

Przypominamy, że burmistrz po niespełna miesięcznym okresie urzędowania został zatrzymany 19 grudnia przez policję z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu i od tamtej pory Jacek C. usłyszał wyżej wymienione zarzuty. Chodzi o przestępstwa dokonane w czasie urzędowania jako burmistrz miasta oraz wcześniejsze, do których miało dojść gdy Jacek C. był starostą wałbrzyskim.

Okres aresztowania tymczasowego burmistrza przedłużano trzykrotnie, obecnie obowiązujący okres kończy się 18 grudnia. Sąd Okręgowy ma 2 tygodnie na zapoznanie się z aktami sprawy i podjęcie decyzji w sprawie ewentualnej możliwości przedłużenia włodarzowi okresu tymczasowego aresztowania.
Natomiast radna Urszula M. po okresie tymczasowego aresztowania została zwolniona z aresztu, ale objęta dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym w wysokości 61 tys. zł.

 

Radni opozycji rozpoczęli działania na rzecz odwołania burmistrza:
Podpisy zebrane. Kiedy referendum o odwołaniu burmistrza?
Boguszów-Gorce: Rada przeciwko referendum o odwołaniu burmistrza [FOTO]Elżbieta Węgrzyn