Aqua Zdrój po raz kolejny został doceniony na odległym krańcu naszej planety. Po brazylijskich koszykarzach do Wałbrzycha zawitała reprezentacja Wysp Salomona w futsalu!

Wyspy Salomona to aktualny mistrz Oceanii w futsalu. Na rozgrywanych na sąsiedniej Nowej Kaledonii (terytorium zamorskie Francji) mistrzostwach w finale pokonali Nową Zelandię 2:1 po karnych (5:5 w meczu). Tak się składa, że nasi wałbrzyscy goście są tamtejszą potęgą w futsalu. Tytuł z 2019 roku był ich szóstym oraz drugim z rzędu. Mistrzostwo na Nowej Kaledonii pozwoliło im w historycznym rankingu przeskoczyć Australię (pięć triumfów, ostatni w 2013).

Pod Chełmcem wyspiarze będzie szlifować formę na Mistrzostwa Świata. Te w dniach 13 września – 3 października odbędą się na Litwie. W grupie C zmierzą się z Tajlandią, Maroko oraz Portugalią, a mecze odbędą się w Kownie. W turnieju wystartują 24 drużyny. Tytułu z 2016 roku broni Argentyna, która ograła Rosję. Brąz na kolumbijskiej imprezie zgarnęli za to Irańczycy.

W światowym czempionacie Wyspiarze mają wiele do udowodnienia. W debiucie w 2008 roku przegrali z Rosją aż 2:31, co jest najwyższą porażką w historii mistrzostw. Cztery lata później także nie było kolorowo, choć udało się pokonać 4:3 Gwatemalą. Ogólny bilans występów w mistrzostwach świata jest dla ekipy z Oceanii wyjątkowo niekorzystny: nic powyżej fazy grupowej, jedna wygrana i dziewięć porażek w trzech turniejach. 

Co powinniśmy wiedzieć o Wyspach Salomona? To kraj na Pacyfiku, składający się z sześciu większych wysp i kilkuset mniejszych. Znajduje się na północny-wschód od wybrzeża Australii. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, ale de facto władzę sprawują generalny gubernator oraz premier. Wyspy Salomona uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1978 roku, a stolicą kraju jest Honiara. Kraj zamieszkuje ok. 650 tys. osób, a dominującą religią jest chrześcijaństwo (głównie protestantyzm oraz katolicyzm).

Skład reprezentacji Wysp Salomona składa się z 16 piłkarzy oraz 5 członków sztabu szkoleniowego. Przed wylotem do Europy zostali pobłogosławieni przez pastora, który życzył im powodzenia w mistrzostwach, a następnie przeszli testy PCR na obecność koronawirusa. W bardzo długą podróż wyruszyli 30 lipca z lotniska w pobliżu Honiary. Pierwszy lot odbyli do Brisbane w Australii, a tam przesiedli się do samolotu do Dubaju. Po 4 godzinach oczekiwania znaleźli się na pokładzie i po kolejnych 13 godzinach podróży wylądowali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ostatnim etapem wyprawy był bezpośredni lot do Warszawy. Długość całej podróży? 21 godzin.

Wyspiarze spędzą w Aqua Zdroju aż trzy tygodnie. W ośrodku przywitał ich prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który otrzymał od piłkarzy pamiątkową koszulkę ich reprezentacji. Ekipa z Oceanii o obiekcie przy ul. Ratuszowej wypowiada się w samych superlatywach.

 

Foto: Solomon Kurukuru Futsal