W minionym roku opuściło nas wielu wybitnych, znanych ludzi, a początek nowego roku - 20 stycznia 2022 przynosi smutną informację o śmierci legendy wałbrzyskiego sportu.


- Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł Stanisław Grędziński, legenda wałbrzyskiej lekkoatletyki, mistrz Europy w biegu na 400 metrów, olimpijczyk z Meksyku, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Cześć Jego pamięci! - informuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

O zasługach sportowca mówi szczegółowo uzasadnienie Uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie nadania Stanisławowi Grędzińskiemu tytułu „Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha” z 3 kwietnia 2018 roku:


Stanisław Grędziński (ur. 19 października 1945 r. w Ostrzycy, gmina Izbica) - polski lekkoatleta, były zawodnik Górnika Wałbrzych i Śląska Wrocław, dwukrotny mistrz Polski, mistrz Europy, olimpijczyk. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (mgr inż. budownictwa). Specjalista biegów na 400 metrów i przez płotki na tym samym dystansie.


W roku 1966, wychowanek klubu Górnik Wałbrzych, Stanisław Grędziński z dwóch ważnych powodów zapisał się w historii klubu i Wałbrzycha. Podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie zdobył dwa złote medale: w biegu indywidualnym na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów. Razem z wałbrzyszaninem złotą sztafetę tworzyli: Jan Werner, Edmund Borowski i Andrzej Badeński. W tym samym roku Grędziński wywalczył również mistrzostwo Polski na swym koronnym dystansie.

W 1968 roku został olimpijczykiem i w Meksyku wraz ze sztafetą (w tym samym składzie co w Budapeszcie) został sklasyfikowany na 4 pozycji w biegu 4x 400 metrów. Zawodnicy uzyskali wówczas ten sam wynik co reprezentacja RFN jednocześnie pobijając rekord Polski (czas 3:00,5). Rok później wystartował na Mistrzostwach Europy w Atenach i osiągnął swój najlepszy wynik w karierze na 400 metrów pokonując ten dystans w czasie 45,83 s. Dało mu to brązowy medal na otwartym stadionie. Stanisław Grędziński był też srebrnym medalistą halowych Mistrzostw Europy w Wiedniu w 1970 roku w sztafecie 4 x 2 okrążenia (z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim). Był też rekordzistą Polski na nietypowym dystansie 200 m przez płotki (23,6 s.,24 lipca 1965 r. w Spale).

To zdjęcie z archiwum Kazimierza Niemirki opublikowane w tygodniku "Wiesz Co":


Stanisław Grędziński po zakończeniu kariery zawodniczej został działaczem sportowym. Na początku lat 90-tych lekkoatletyka została wyodrębniona z wielosekcyjnego klubu jakim był Górnik Wałbrzych, co zapoczątkowało problemy z dotowaniem tej dyscypliny. Stanisław Grędziński podjął się ratowania bogatego dorobku sekcji lekkoatletycznej jako trener i prezes Jednosekcyjnego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych. Wraz ze współpracownikami przywrócił sukcesy sekcji opierając się na treningu młodzieży. Stanisław Grędziński był również wiceprezesem Ludowych Zespołów Sportowych Ziemi Wałbrzyskiej oraz działał w strukturach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a obecnie jest członkiem Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu.

Ponadto, Stanisław Grędziński posiada tytuł magistra inżyniera, który uzyskał w 1971 r. na Wydziale Budownictwa Lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Dzięki temu nadzorował budowę wielu obiektów w Wałbrzychu i okolicach. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim modernizację w 2008 r. Hali Lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto (tzw. pomnik Grędzińskiego), ale także inne obiekty takie jak: Hala Wałbrzyskich Mistrzów, Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua-Zdrój oraz obiekty w Świebodzicach, Głuszycy, Boguszowie-Gorcach, czy Marcinowicach.

Stanisław Grędziński podczas swojej kariery i działalności sportowej został wielokrotnie nagrodzony najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Są to m.in. Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta RP; brązowa, srebrna i złota odznaka „Za Zasługi dla Sportu” przyznawana przez Ministra Sportu; brązowa, dwukrotnie srebrna i złota odznaka „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" (przyznawana do 1996 r.); złota odznaka „Zasłużony Dla Dolnego Śląska". Stanisław Grędziński to ikona sportu wałbrzyskiego, powszechnienie znany i szanowany.

Biorąc powyższe pod uwagę Pan Stanisław Grędziński w pełni zasługuje na tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".

Data pogrzebu na razie nie jest znana.


O mistrzu pisaliśmy:
WAŁBRZYSKA LEKKOATLETYKA: WYBIEGANE ZŁOTA NA WĘGRZECH 
BIAŁY KAMIEŃ: HISTORIA BASENU, STADIONU I HALI (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: ALEJA GWIAZD SPORTU: DZIŚ OTWARCIE (FOTO)
ŚWIĘTO WAŁBRZYCHA 2019: WYRÓŻNIENI, UHONOROWANI I ZASŁUŻENI (FOTO)

Inni, których pożegnaliśmy w ostatnich miesiącach:
Wałbrzych: Nie żyje Roman Świst, strażak historyk
Wałbrzych: Krystyna Lewicka odeszła - w piątek pogrzeb
Nie żyje Sylwester Chęciński. Przypominamy jego wizytę w Wałbrzychu

Opr. MS
Foto użyczone: profil społecznościowy Romana Szełemeja