Data wydarzenia: 22.10.2021 17:00 - 24.10.2021 13:00
Miejsce wydarzenia: Hala Aqua-Zdroju

To największe takie wydarzenie od ponad dekady - nie było tylu młodych akrobatów naraz w jednym miejscu Polski, a to miejsce jest w Wałbrzychu. Będzie można tam zobaczyć dziewczynki i chłopców, którzy wytrwałością w treningu biją na głowę zawodowych piłkarzy. Przyjdźcie na Mando Spotkania Akrobatyczne Wałbrzych 2021.


Tłumy młodych akrobatów

O tym wydarzeniu i o wałbrzyskim klubie pisaliśmy już: WYGINAJĄ ŚMIAŁO CIAŁO. DUŻA IMPREZA W AQUA-ZDROJU. W dniach 22-24 października w Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua-Zdroju odbędzie się duża impreza sportowa Mando Spotkania Akrobatyczne Wałbrzych 2021. W zawodach weźmie udział ponad 400 zawodników z 32 klubów sportowych z całej Polski – w tym 6 zawodniczek z Wałbrzycha. Wydarzenie będzie podzielone na trzy kategorie wiekowe: Pierwszy Krok Sportowy, Młode Talenty oraz Ogólnopolski Turniej age group 11-16 w Akrobatyce Sportowej. 

- Próby są podzielone na tak zwane rzuty, odbywa się wtedy rozgrzewka, podczas której jest wykonywany dokładnie taki sam układ, jak podczas zawodów. Trening jest otwarty, można przyjść i oglądać. O godz. 17.00 rozpoczynamy zawody, zawodników jest tak dużo, że nikt się tego nie spodziewał. Rok temu były zawody w Łańcucie, zgłosiło się tam 280 osób i to był szał. My liczyliśmy góra na 300 uczestników, a zgłosiło się 500, z czego po weryfikacjach zostało 427, co oznacza, że będą to największe zawody w Polsce w akrobatyce sportowej, a przecież nie startują uczestnicy starsi niż 16 lat. To największe takie wydarzenie od 10 czy 12 lat, nie było nigdy aż tylu zawodników - mówi Tomasz Poros, trener i wiceprezes Szkoły Akrobatyki Sportowej "Dziewiątka".

Niedawno odbyły się międzynarodowe zawody akrobatyczne we Włoszech i reprezentacja Polski stamtąd też wystąpi w Wałbrzychu.Zagięłyby gwiazdę futbolu?

Jak dodaje trener, w 2019 w Wałbrzychu również odbyły się zawody dzieci i młodzieży w akrobatyce sportowej, w Hali Wałbrzyskich Mistrzów, ale nie były to zawody tej rangi, a mimo to hala nie pomieściła gości, bo z zawodnikami przyjeżdżają ich rodziny. To duże wyróżnienie dla wałbrzyskiego klubu, nazwanego przez jego trenerów "malutkim klubikiem" w skali kraju, który jednak będzie teraz gościł całą Polskę - zespoły z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Rzeszowa, Górnego Śląska czy Zielonej Góry.

- Postanowiliśmy, że cyklicznie będziemy robić takie zawody, na których wszyscy będą się czuli bardzo dobrze, żeby wszyscy czekali na styczeń i na Wałbrzych, żeby była promocja miasta. Jeździmy na imprezy po całej Polsce i wiemy, że Wałbrzych to jedno z najładniejszych miast - mówi Tomasz Poros.Jak dodaje Tadeusz Rakoczy, przedstawiciel sponsora, czyli firmy Mando, cieszy się, że może ona wspierać w Wałbrzychu wschodzące gwiazdy polskiej akrobatyki. Dla Aqua-Zdroju również będzie to spore wyzwanie, bo taka impreza odbędzie się tu po raz pierwszy. Przygotowania trwają już od dawna.

- Dziewczyny trenują tak, jak piłkarze i koszykarze, to nie jest pięć czy dziesięć godzin treningu w tygodniu, a przy tym przecież chodzą do szkoły i mają różne obowiązki. Poza planszą są dziećmi, ale na planszy zawodowcami i wielu zawodowców nie wytrzymałoby z nimi konkurencji. Wiemy to, bo takie próby już wykonywaliśmy - zapewnia trener.


Będą zaprzeczać prawu grawitacji

Jednym słowem ma być widowiskowo - oprócz klasycznej akrobacji także muzyka i taniec, a sama akrobatyka, elementy dynamiczne, salta, również robią wrażenie. Na popisy nastolatków surowym okiem będzie patrzeć 12 sędziów, którzy będą przyznawać trzy noty sumujące się w ocenę - za wykonanie ogólne, za artyzm i za choreografię.- To pierwsze wydarzenie o takiej skali w naszym mieście, zgromadzi ogromną rzeszę młodych ludzi. Będziemy mogli obserwować to wydarzenie w naszej hali Aqua-Zdroju, znakomity pokaz sprawności, determinacji i wyćwiczenia - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. - Jak wrzuciliśmy do mediów społecznościowych zdjęcia hali, to wszyscy pytali, czy ona jest prawdziwa - dodaje Tomasz Poros.

Wstęp na zawody jest wolny – treningi rozpoczną się w piątek 22 października o godzinie 8.30, natomiast zawody o godzinie 17.00. Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę o godzinie 14.00. Można wspierać dzielne wałbrzyszanki: trójka kobiet w klasie III – Maja Puchała, Olivia Karlińska, Stanisława Sołtysiak – jasne kostiumy, trójka kobiet w klasie II – Sabina Rajca, Laura Osiecka, Blanka Glapińska – ciemne kostiumy.

Na ostatniej sesji rady miasta przyznano środki o wysokości 9270 zł w ramach działu "kultura fizyczna" Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu "Dziewiątka" na zadanie o nazwie "Mando Spotkania Akrobatyczne 2021".


A tak było dwa lata temu:
WAŁBRZYCH: SETKI MAŁYCH AKROBATÓW W HALI MISTRZÓW (FOTO)


Magdalena Sakowska
Foto: Artur Burdek