Victoria Świebodzice przygotowuje się do II rundy rozgrywek w II lidze. Jak radzą sobie nasze szczypiornistki?

W marcu 2021 roku w wałbrzyskich Aqua Zdroju zadebiutowała piłka ręczna – i to od razu w wydaniu kobiecej reprezentacji Polski. „Szczypiorniak” w naszym regionie ma swój dom jednak gdzie indziej. Victoria Świebodzice występuje w grupie pierwszej II ligi, czyli w grupie… wielkopolskiej. W zmaganiach startuje jedenaście ekip, Victorianki plasują się na bardo dobrej, trzeciej lokacie. Z dziewięciu meczów w lidze wygrały sześć. Ogromne emocje przyniosła zwłaszcza czwarta kolejka. Świebodziczanki po regulaminowym czasie gry remisowały z Pyrkami Poznań 29:29,  przegrywając dopiero po rzutach karnych. Zespół prowadzony przez Dominikę Daszkiewicz-Kwadrans szybko wrócił jednak na ścieżkę zwycięstw. W kolejnych potyczkach zanotował pewne wygrane z KPR-em II Kobierzyce (32:23), MKS-em PR II Gniezno (33:27) i Jedynką  Dzierżoniów (37:26). Serię zwycięstw zakończyło wyjazdowe potknięcie z KPR-em Kępno (31:35). Ostatni mecz w rundzie we własnym obiekcie to pogrom nad Handballem-28 II Wrocław, któremu towarzyszył turniej mikołajkowy juniorek młodszych. W zawodach uczestniczyło w sumie osiem drużyn z całej Polski (Zabrze, Radom, Gdynia, Żory, Bystra, Wrocław i Lubin), a partnerzy klubu ufundowali upominki i vouchery.

Dobre wyniki Victorii to w dużej mierze zasługa duetu Pauliny Wojda - Martyna Szczepanik. Wojda zdobyła 80 bramek w 8 meczach i jest drugą najlepszą strzelczynią grupy pierwszej II ligi (prowadząca w tym zestawieniu Magdalena Sobczak z Lidera Świebodzin zdobyła jedynie dwie bramki więcej, ale zagrała o dwa spotkania więcej). Wojda ma 28 lat, mieszka w Bielawie, a karierę rozpoczynała w MKS-ie Żagiew Dzierżoniów, ale szybko przeniosła się do KPR-u Kobierzyce. Rozwijała się w kadrze Dolnego Śląska, a w 2016 roku awansowała z KPR-em do Superligi, gdzie miała okazję przez dwa lata występować. W tamtym okresie studiowała na AWF Wrocław, została nawet królową strzelczyń Akademickich Mistrzostw Polski. W Victorii występuje od 2019 roku. Co „szczypiorniak” oznacza dla Wojdy? Jak łatwo się domyślić, bardzo wiele - Piłka ręczna ukształtowała mój charakter, nauczyła cierpliwości i determinacji oraz umiejętności podejmowania decyzji. Uczestnictwo w rozgrywkach pozwoliło mi na poznanie cudownych ludzi i pozwala tworzyć wspaniałe wspomnienia – stwierdziła rozgrywająca Victorii w mediach społecznościowych klubu.  


Paulina Wojda

Szczepanik z kolei ma ledwie 16 lat, a bramki, podobnie jak Wojda, zdobywa na zawołanie. W tym sezonie uzbierała ich już 79 w 8 meczach! W listopadzie otrzymała zaproszenie na konsultację kadry narodowej juniorek młodszych, które miało miejsce w Pruszkowie. Powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski dla Victorianek z rocznika 2006 to jednak norma. W biało-czerwonych barwach miały okazję sprawdzić się także Jagoda Serafin, Marika Szulc, Justyna Adamczewska i Patrycja Barna. Wszystkie wymienione oczywiście występują w drugoligowym zespole Victorii. Adamczewska, obok Szczepanik i Wojdy, jest najlepiej punktującą w drużynie. Pierwszy zespół Victorianek jest zresztą bardzo młody, opiera się na nastoletnich zawodniczkach. Trzecie miejsce w II lidze wielkopolskiej zajmuje zespół seniorek, ale bardzo dobrze radzą sobie również młodziczki. W lidze dolnośląskiej startuje aż trzynaście zespołów, a po dwunastu meczach świebodziczanki prowadzą w stawce z kompletem zwycięstw! W dolnośląskiej tabeli juniorek młodszych na czele są także szczypiornistki ze Świebodzic. 

Skład Victorii Świebodzice (II liga):  Justyna Adamczewska (2006, skrzydłowa), Patrycja Barna (2006, rozgrywająca), Valeriia Bielak (2006, skrzydłowa), Natalia Borowiec (2006, skrzydłowa), Elżbieta Chlebowska (2005, bramkarka), Wiktoria Fundakowska (2006, obrotowa), Maja Gredes (2006, rozgrywająca), Dagmara Kołodziej (1994, rozgrywająca), Gabriela Leśniańska (2005, rozgrywająca), Natalia Łasińska (2006, obrotowa), Nicole Mazurkiewicz (2001, rozgrywająca), Wiktoria Nadrowska (2006, obrotowa), Natalia Nowak (2006, bramkarka), Adrianna Pacyna (1999, rozgrywająca), Martyna Szczepanik (2006, rozgrywająca), Marika Szulc (2006, obrotowa), Monika Węgrzyn (1997, rozgrywająca), Julia Wlazło (2006, rozgrywająca), Paulina Wojda (1993, rozgrywająca), Karolina Woźniak (2001, rozgrywająca).
Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie PDF na stronie www.wieszco.pl.

 
Foto: Adrian Sitko