30 czerwca i 1 lipca reprezentacja Polski siatkarek zagra w Aqua Zdroju z Czechami. Będzie to pierwszy mecz jakiejkolwiek drużyny biało-czerwonych po przerwie spowodowanej pandemią.


Sport drużynowy na poziomie reprezentacyjnym powoli wychodzi z zamrażarki. Jako pierwsze do życia wracają siatkarki. Kadra Polski pod okiem Jacka Nawrockiego, po zakończeniu zgrupowania w Szczyrku, zawitała pod Chełmiec.

W Wałbrzychu Nawrocki sprawdzi w dużej mierze zaplecze pierwszej reprezentacji. W gronie powołanych brakuje bardzo doświadczonych siatkarek. Najstarsze mają po 25 lat. Nie oznacza to jednak, że w zabraknie znanych nazwisk - w kadrze znalazły się m.in. libero 
Maria Stenzel oraz przyjmująca Magdalena Stysiak. W sumie jest siedem siatkarek, które w styczniu w styczniu w holenderskim Apeldoornie rywalizowały w kwalifikacjach olimpijskich.

Pojedynki z Czechami to także pierwsza impreza w hali widowiskowo-sportowej Aqua Zdrój od czasu wybuchu pandemii w połowie marca.
Organizatorem dwumeczu jest Polski Związek Piłki Siatkowej, gmina Wałbrzych nie ponosi dodatkowych kosztów. W poniedziałek, 29 czerwca otworzono dla mediów 30 minut treningu. Zawodniczki były w dobrych nastrojach, a w rozegranym treningowym secie skupiły się na przyjęciu i atakach wyłącznie z drugiej piłki, bez stawiania bloku.


PZPS bardzo poważnie podszedł do środków ostrożności. Wejście na halę miało miejsce jedynie przez hotel, a wcześniej dziennikarze mieli zbadaną temperaturę oraz wypełnili ankiety na temat swojego stanu zdrowia i ewentualnego kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem. Wstęp do obiektu był możliwy jedynie w maseczkach oraz po dezynfekcji dłoni. Ta procedura zostanie powtórzona w dniach meczów z Czeszkami.


Jacek Nawrocki prowadzi reprezentację Polski siatkarek od 2015 roku. W tym samym roku zdobył z męską reprezentacją Polski U-19 mistrzostwo Europy (jako asystent). Wcześniej osiągał sukcesy w lidze mistrzów ze Skrą Bełchatów


Dwumecz z Czechami będzie miał charakter towarzyski, w pandemicznym kalendarzu 2020 roku brakuje większych turniejów pod siatką. Oba spotkania odbędą się bez udziału publiczności, a transmisje na żywo przeprowadzi Polsat Sport (30 czerwca oraz 1 lipca, studio od 20, mecz o 20:30).
20-letnia przyjmująca Zuzanna Górecka tryska na zgrupowaniu humorem. Zdobyła w przeszłości trzy młodzieżowe mistrzostwa Polski z Legionovią Legionowo. Po roku we włoskiej Novarze przeniosła się do Budowlanych Łódź. 


Reprezentacja Polski kobiet na sezon 2020:

Oliwia Bałuk – przyjmująca

Weronika Centka – środkowa

Paulina Damaske – atakująca

Karolina Drużkowska – uniwersalna

Monika Fedusio – przyjmująca

Zuzanna Górecka – przyjmująca

Alicja Grabka – rozgrywająca

Aleksandra Gryka – środkowa

Monika Jagła – libero

Martyna Łukasik – atakująca

Julia Nowicka – rozgrywająca

Aleksandra Rasińska – atakująca

Anna Stencel – środkowa

Maria Stenzel – libero

Magdalena Stysiak – przyjmująca

Martyna Świrad – przyjmująca

Julia Twardowska – przyjmująca

Marta Ziółkowska – środkowa22-letnia libero Maria Stenzel to wicemistrzyni Polski 2019 z Budowlanymi Łódź i na zgrupowaniu
w Aqua Zdroju jedna z najbardziej doświadczonych kadrowiczek


Duże oczekiwania na pewno wiążą się z Magdaleną Stysiak, 20-latką z włoskiego Savino Scandicci