Pierwszy raz w historii Wałbrzych będzie organizatorem Mistrzostw Polski w boksie olimpijskim. Połączony turniej kobiet i mężczyzn - XCII Mistrzostwa Polski Seniorów i XXI Mistrzostwa Polski Seniorek - odbędzie się w dniach 14-19 listopada w Aqua Zdroju.

Sporty walki dochodzą do głosu! W 2019 oraz 2020 roku oglądaliśmy pięściarskie mecze ekstraligi w Galerii Victoria oraz Hali Wałbrzyskich Mistrzów, a w październiku tego roku po raz pierwszy w naszym mieście miała miejsce gala MMA. Nadszedł czas na to, by jeszcze wyżej podnieść poprzeczkę.

Pod Chełmcem pojawi się około 400 zawodników, a o obiekcie-gospodarzu tej prestiżowej imprezy pochlebnie wypowiadają się władze Polskiego Związku Bokserskiego (PZB): - Warunki dla sportowców są tutaj na europejskim poziomie, Aqua Zdrój to jeden z najlepszych obiektów w Polsce i Europie. Rozmowy dotyczące możliwości przeprowadzenia zawodów podjęliśmy z Krzysztofem Sadłoniem już ponad rok temu. Uznaliśmy jako Zarząd PZB, że Miastu Wałbrzych i regionowi bardzo potrzebne są Mistrzostwa Polski, to świetna promocja boksu olimpijskiego na tej ziemi. Relację z gali finałowej przeprowadzi TVP Sport – stwierdził na oficjalnej konferencji prasowej Maciej Demel, wiceprezes PZB.

Wspomniany Krzysztof Sadłoń to główny sprawca całego zamieszania. To rodowity wałbrzyszanin, w przeszłości pięściarz, a obecnie szkoleniowiec w Impreium Boxing Wałbrzych. Na pomysł organizacji tak wielkiej imprezy w swoim rodzinnym mieście wpadł w ubiegłym roku, gdy wracał z mistrzostw Polski w Wałczu. Jak wspomina, zastanawiał się nad tym… dwie minuty, po czym wykonał telefon do wałbrzyskiego Urzędu Miasta. Doszło do spotkania z władzami, dyskusji, szacunków. Efektem rozmów było zielone światło by o tak prestiżowe zawody w naszym mieście powalczyć: - Jestem bardzo dumny, że tak duża impreza odbędzie się w Wałbrzychu (…) Chciałbym, aby MP wróciły na salony i aby zawodnicy i zawodniczki czuli się bohaterami, a Wałbrzych był wizytówką na bokserskiej mapie Polski – dodał podczas oficjalnego briefingu Sadłoń.

W mistrzostwach Polski udział wezmą zawodnicy urodzeni w latach 1981-2002. Walki odbędą się w kilkunastu kategoriach wagowych: od 46 kg do +92 kg. Zawodnicy oraz oficjele zatrzymają się w hotelu Aqua Zdrój oraz Ibis.  Na 14 listopada zaplanowano rejestrację zawodników oraz losowanie. W kolejnych dniach dojdzie do starć eliminacyjnych, a w czwartek, 18 listopada zobaczymy półfinały. Decydujące o medalach walki finałowe czekają nas w piątek, 19 listopada, w dwóch seriach (godz. 11 oraz 16:15). Podczas mistrzostw można liczyć na znane nazwiska. Przyjazd do Wałbrzycha potwierdził Wojciech Bartnik, ostatni polski medalista olimpijski w boksie.

Nie zabraknie reprezentantów Imperium Boxing, a o tym, że w Wałbrzychu potrafią szkolić wiemy od dawna. Przykład? Angelika Mięgoć to tegoroczna młodzieżowa mistrzyni Polski w kategorii 48 kg, a jej siostra Kinga zdobyła srebro w kategorii 51 kg.
Imperium Boxing. Siostry Mięgoć, w tle - Krzystof Sadłoń

Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie PDF na stronie www.wieszco.pl)