Miners Krause Wałbrzych zanotowali dobry start w drugiej lidze futbolu amerykańskiego (LFA2), wygrywając dwa pierwsze mecze. Duża w tym zasługa Amerykanina Austina Stubbsa, nowego rozgrywającego (quarterback) zespołu. Przyjrzyjmy się bliżej tej nowej postaci w wałbrzyskiej drużynie.

Austin Stubbs wywodzi się ze stanu Iowa, czyli ze środkowego zachodu USA. Pochodzi z przedmieść Des Moines, czyli stolicy i największego miasta tego stanu.

Iowa to świetne miejsce do życia i założenia rodziny. Jest bardzo bezpiecznie, nie ma problemu z pracą. Des Moines ma wiele do zaoferowania. Polecam w szczególności Adventureland Park, czyli park wodny, gdzie jest mnóstwo zjeżdżalni oraz jarmark stanowy, z największymi w kraju okazami krów i świń oraz z przepysznym jedzeniem.

Nowy rozgrywający Miners ma 26 lat, a w zorganizowany futbol gra od ósmego roku życia. Po skończeniu studiów ruszył w świat, występował w najwyższych klasach rozgrywkowych w Turcji (Yeditepe Eagles ze Stambułu) oraz Serbii (Jagodina Black Hornets):

W Turcji dominuje Koc Rams, jedna z dwudziestu najlepszych drużyn w Europie. Pozostałe ekipy odstają. W Serbii liczą się Kragujevac Wild Boars oraz Vukovi Belgrad  - zespoły z top 25 na Starym Kontynencie. Reszta ligowców prezentuje niższy poziom. Liga polska jest bardziej wyrównana, lepiej zorganizowana, a i sędziowie są sto razy lepsi.


To właśnie po występach w przeciętnej Jagodinie (bilans 4-4 w sezonie 2018) Amerykanin trafił do drugoligowych Miners, gdzie od razu został pierwszym rozgrywającym. Jeszcze w poprzednim sezonie Górnicy mieli na tej pozycji spore kłopoty, bo jedynym quarterbackiem w składzie był Krzysztof Juszczak, teraz z powodu obecności Stubbsa grający raczej jako safety.

Amerykanin prywatnie jest fanem popularnej w tym regionie Stanów Zjednoczonych muzyki country, uwielbia takie filmy jak „Troja” i „Braveheart - Waleczne Serce”, a jego ulubionym daniem jest homar z serem w makaronie. Zapytany o cechy charakteru, quarterback bez wahania odpowiedział: 

Uważam, że jest we mnie wiele pasji i pracowitości, potrafię poświęcić się danej sprawie w całości. Kocham także spędzać czas z przyjaciółmi. Cieszę się, że mogę mieć wpływ na rozwój futbolu amerykańskiego w Wałbrzychu.

O pasji Stubbsa do futbolu mogliśmy przekonać się podczas meczu z Angels Toruń. Długowłosy zawodnik imponował polotem, pomysłowością i dynamiką, gdy kierował grą ofensywy na boisku. Popisał się m.in. 17-jardowym biegiem z piłką, dwoma przyłożeniami oraz dwoma długimi podaniami do Oskara Wypycha, które przyniosły wałbrzyszanom kolejne punkty. Gdy w akcji pojawiła się formacja defensywna, stał przy linii bocznej, oklaskując dobre akcje kolegów głośnym: „Yeah, baby!”

Zapytany o najbardziej spektakularne akcje ze swojej kariery:

Przeżyłem na boisku wiele pięknych chwil. Trudno wybrać jedno zagranie, byłoby to nie fair w stosunku do moich braci i przyjaciół z tych drużyn. By wykonać wyjątkową akcję, quarterback potrzebuje wsparcia dziesięciu kolegów z zespołu. Nie mogę się doczekać kolejnych fantastycznych zagrywek w barwach Miners!


Jako kluczowe cechy idealnego quarterbacka, Stubbs wymienia: wysokie boiskowe IQ, zdolność do egzekucji zagrywek, pracowitość, umiejętność kontrolowania tempa gry i zimną krew w najważniejszych momentach meczu. Jego idolem jest quarterback New England Patriots, Tom Brady. Nie można tu mówić o niespodziance, bo to jeden z najwybitniejszych amerykańskich sportowców, prawdziwa legenda NFL, sześciokrotny zdobywca Super Bowl.

Prowadzeni na boisku przez Amerykanina ze stanu Iowa Górnicy wygrali dwa pierwsze mecze w rozgrywkach. Pokonali na wyjeździe Jaguars Kąty Wrocławskie 17:7 oraz wspomniane Anioły z Torunia 28:14:

Podchodzimy do każdego meczu z myślą o zwycięstwie. Nic innego się dla nas nie liczy. Jesteśmy gotowi by zrobić wszystko, co w naszej mocy by wygrywać. Nasz sukces wynika z bardzo dobrej ofensywy, niesamowitej dyspozycji Sebastiana Narnickiego oraz twardej defensywy, która pozwoliła rywalom zdobyć do tej pory śr. tylko 10.5 punktu.

Kolejny mecz Miners w LFA2 pod koniec lipca. W Wałbrzychu futboliści podejmą Jaguars Kąty Wrocławskie.