Już w niedzielę, 16 czerwca o godz. 14 pierwszy domowy mecz w drugiej lidze futbolu amerykańskiego rozegrają Miners Krause Wałbrzych. Na stadionie przy ul. Ratuszowej podejmą Angels Toruń. Zapowiadają się duże emocje, bo oba zespoły wygrały swoje pierwsze mecze.

Nowe otwarcie

Miners stają po raz trzeci do ligowej rywalizacji, ale po raz pierwszy w LFA2, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce (wcześniej grali w lidze rozwojowej). Wałbrzyszanie znaleźli się w pięciozespołowej grupie zachodniej. Prowadzeni przez Amerykanina Matthew Kersheya Angels Toruń pokonali na otwarcie Białe Lwy Gdańsk aż 38:7. Torunianie mogą liczyć na zdolną młodzież, która w ubiegłym sezonie zajęla czwarte miejsce w MP Juniorów. Kolejny już sezon wałbrzyszan prowadzi znany z Bielawy Owls Paweł Sołtysiak, który w poprzednim sezonie sięgnął z juniorami Owls po mistrzostwo Polski. Miners w pierwszym meczu pokonali Jaguars Kąty Wrocławskie 17:7 przy dużym udziale Sebastiana Narnickiego, autora 11 punktów.

UDANY POCZĄTEK MINERS. NARNICKI PROWADZI DO ZWYCIĘSTWA


Sebastian Narnicki

Było to kolejne zwycięstwo „Górników” nad Jaguarami. Poprzednio Miners pokonali rywali spod Wrocławia w 2016 roku, w meczu towarzyskim na stadionie przy ul. Ratuszowej, które było zarazem oficjalnym debiutem wałbrzyszan.

Posiłki z USA

W składzie drugoligowca z Wałbrzycha doszło do kilku zmian. W trzecim kolenym sezonie Miners zmienią rozgrywającego (QB). W poprzednim jedynym w składzie był Krzysztof Juszczak, w obecnym ma dużą konkurencję w postaci Amerykanina Austina Stubbsa. Wywodzący się ze stanu Iowa Stubbs wcześniej występował w ligach tureckiej oraz serbskiej. W tym roku zabraknie na murawie Krystiana Rolki (S) oraz Michała Borzemskiego (WR), którzy jeszcze niedawno odgrywawli w drużynie dużą rolę. Tego drugiego na skrzydle postara się zastąpić Adam Adranowicz, podobnie jak Borzemski kojarzony do tej pory z koszykarskim Górnikiem. Kolejny rok o sile ofensywnej Miners stanowić będą Kuba Tabaszewski (RB), wspomniany wyżej Narnicki (RB) oraz Bartosz Raszewski (TE). W pierwszej linii defensywy nie zabraknie z kolei Przemysława Jadczaka (DL), a na skrajnym pozycjach w obronie ponownie pojawili się gracze młodszego pokolenia, czyli Kuba Zieliński i Kacper Chryplewicz. Ten drugi w 2016 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów z Bielawą Owls, gdzie także prowadził go trener Sołtysiak.


#11 Amerykanin Austin Stubbs i znany również z Bielawy Owls #69 Krzysztof Sklorz

Miners Krause Wałbrzych 2019 - skład

Trener: Paweł Sołtysiak

Formacja ofensywna:

1 Mateusz Szklarowski WR, 3 Adam Adranowicz WR, 6 Paweł Maciaszek WR, 84 Konrad Przybyło WR, 83 Jarosław Przysłupski WR, 88 Łukasz Górczewski WR, 16 Oskar Wypych WR, 67 Jakub Klasik RB, 10 Jakub Tabaszewski RB, 21 Wojciech Serwiński RB, 99 Kacper Woźniak RB, 45 Sebastian Narnicki RB, 5 Bartosz Raszewski QB/TE, 11 Austin Stubbs QB, 12 Krzysztof Juszczak QB, 60 Grzegorz Walasek OL, 69 Krzysztof Sklorz OL, 73 Michał Malinowski OL, 79 Alan Rębacz OL, 53 Paweł Pradel OL, 58 Andrzej Rutkowski OL, 50 Paweł Cieciera OL

Formacja defensywna:

22 Dawid Dybała DB, 13 Dorian Mataczyński DL/LB, 38 Jakub Zieliński DB, 55 Mateusz Marczak DB, 98 Kacper Chryplewicz DB, 56 Mateusz Górczewski DB, 28 Damian Tomczyk LB, 37 Patryk Różański LB, 42 Bartłomiej Sowa LB, 37 Damian Ziętkowski LB, 40 Ireneusz Ratkowski LB/DL, 66 Przemysław Jadczak DL, 91 Maksymilian Gorgoń DL, 92 Marcin Lachowski DL, 30 Maciej Maciejewski DL, 52 Mateusz Styczeń DL, OL


#5 Bartosz Raszewski 

Legenda pozycji:

WR – Wide Receiver

RB – Running Back

QB – Quarterback

TE – Tight End

OL – Offensive Lineman (dzieli się na C- Center, OG – Offensive Guard, OT - Offensive Tackle)

DB – Defensive Back (dzieli się na S- Safety, CB – Cornerback)

LB – Linebacker

DL – Defensive Lineman (dzieli się na DT – Defensive Tackle, DE – Defensive End)

Podstawowe definicje pozycji:

OL (Offensive Lineman) - dzieli się na C – Center, OG – Offensive Guard i OT – Offensive Tackle  – gracze pierwszej linii ataku, blokujący agresywnie napierających zawodników pierwszej linii obrony, Center (C) jest odpowiedzialni za wyprowadzanie piłki do rozgrywającego, może dokonać zmian w ustawieniu linii na kilka chwil przed akcją, by dostosować je do rywala, Offensive Guard (OG) występują po obu stronach Centra, OT na skraju pierwszej linii ataku. Podstawowymi zadaniami OG i OT jest ochrona rozgrywającego przed atakami rywali

TE (Tight End) – gracz hybrydowy, wszechstronny, pomagający w powstrzymywaniu nacierających obrońców, ale także z możliwością zdobywania jardów (oraz punktów), gdy otrzyma podanie od rozgrywającego.

QB (Quarterback) – rozgrywający, boiskowy dowódca, kreator gry, najczęściej lider i największa gwiazda zespołu. Odpowiedzialny za ostatnie podanie do kolegi z formacji ataku. Pomysłowość, kreatywność, precyzja, umiejętność szybkiej reakcji na wydarzenia boiskowe to cechy dobrego rozgrywającego. QB otrzymuje piłkę od C, ale nie musi jej podawać, może sam pobiec z nią w kierunku pola punktowego.

WR (Wide Receiver) – skrzydłowy, ustawiony skrajnie w linii ataku, żyje z podań rozgrywającego. Musi być szybki i zwrotny, bo to on jest odbiorcą długich, efektownych podań od QB. Najbardziej widowiskowy, obok rozgrywającego, zawodnik w futbolu amerykańskim.

RB (Running Back) – gracz ustawiony w ostatniej linii ataku, czeka na podanie od rozgrywającego by zdobywać jardy dla zespołu. Zawdonik nieco bardziej siłowy od WR, często przedziera się przez środek obrony rywali

DB (Defensive Back), dzieli się na:

S - Safety – zawodnik ostatniej linii obrony, znajduje się najbliżej bronionego pola punktowego, odpowiedzialny za zatrzymywanie graczy ataku otrzymujących długie podanie, musi cechować się dużą zwrotnością i szybkością

CB - Cornerback – szybki, mobilny gracz obrony, ustawiony skrajnie i odpowiedzialny za powstrzymanie skrzydłowego (WR) oraz przejęcia piłki podawanej przez rozgrywającego (QB)

LB (Linebacker) – lider formacji obrony, ustawiony za pierwszą linią defensywy, ma wiele zadań. Jest człowiekiem od brudnej roboty, łata dziury w obronie i osłania kolegów w drugiej linii, gdy już zostaną minięci.

DL (Defensive Lineman), dzieli się DT – Defensive Tackle i DE  Defensive End:

DE – Defensive End - ustawiony w pierwszej linii obrony, jego najważniejszym zdaniem jest „polowanie” na rozgrywającego formacji ataku (QB), by uprzykrzyć mu życie przez uniemożliwienie wykonania podania. W przypadku DE często szybszy jest ten ustawiony po lewej stronie z punktu widzenia rozgrywającego (QB), ponieważ atakuje jego „ślepą stronę” (w sytuacji, gdy mamy do czynienia z praworęcznym QB).

DT - Defensive Tackle – siłowy, masywny gracz z pierwszej linii obrony, próbuje przebić się przez blokujących dostępu do rozgrywającego zawodników z pierwszej linii ataku

Przykładowe ustawienie:Przyjdź na mecz!

Bilety w cenie 12 zł (w puli 999) do nabycia w siłowni "Koksownia" (ul. Chrobrego) lub:
1. Zamów minimum 5 biletów pod numerem 721 333 483 a przedstawiciele klubu dostarczą je na terenie Wałbrzycha.
2. Bilety dostępne u zawodników
3. Dzieci do lat 7 - wstęp z opiekunem darmowy

Organizatorzy gwarantują:

- niesamowite futbolowe emocje

- profesjonalny futbolowy DJ
- profesjonalny komentator
- pokazy pirotechniczne
- profesjonalne boisko
- catering na stadionieGaleria foto z meczu z Jaguars - Eleni Karanikola-Cieciera