W dniach 12-14 czerwca w Aqua Zdroju odbędzie się najbardziej prestiżowa impreza sportowa w tym roku w naszym regionie. W ramach siatkarskiej Ligi Narodów Polki zagrają w naszym mieście z Rosją, Japonią oraz Dominikaną.

Czym jest Liga Narodów?

Liga Narodów to międzynarodowy turniej siatkarski dla 16 najlepszych reprezentacji na świecie. To nowa inicjatywa FIVB, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, która zastąpiła w tym roku World Grand Prix. Rozgrywki toczą się od maja do lipca. W tym czasie rozegrane zostanie 130 meczów, każdy z każdym.

Drużyny rozegrają ze sobą po jednym spotkaniu w ramach 20 turniejów grupowych organizowanych przez poszczególnych uczestników. Każdy ze stałych uczestników będzie gospodarzem przynajmniej jednego turnieju grupowego. Najlepsze pięć drużyn oraz gospodarz zagrają w etapie finałowym w chińskim Nankinie. Zespoły będą podzielone na dwie grupy po trzy ekipy. Do Final Four awansują dwie najlepsze, a zwycięzcy półfinałów spotkają się w wielkim finale na imponującym, mogącym pomieścić 13,000 obiekcie Centrum Sportów Olimpijskich w Nankinie. Odbędzie się także spotkanie o trzecie miejsce.

W gronie 16 reprezentacji znajdują się 4 drużyny pretendujące. Po rozegraniu wszystkich meczów w fazie eliminacyjnej najniżej notowany kraj pretendujący czekają baraże o utrzymanie w Lidze Narodów ze zwycięzcą Challenger Cup, czyli światowej siatkarskiej „drugiej ligi”. Wśród drużyn pretendujących jest reprezentacja Polski. Pozostałe 12 reprezentacji, bez względu na wynik, nie jest zagrożone spadkiem z Ligi Narodów.

Ligi Narodów w piłce siatkowej kobiet:

Stali uczestnicy: Brazylia, Chiny, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Turcja oraz Włochy.

Kraje pretendujące: Polska, Dominikana, Argentyna, Belgia.Duże wyróżnienie dla Wałbrzycha

Organizacja jednego z turniejów w Aqua Zdroju to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta. Mogąca pomieścić 2,000 kibiców hala na Białym Kamieniu będzie bowiem NAJMNIEJSZYM obiektem zakwalifikowanym do Ligi Narodów w tym sezonie. Poniżej lista pozostałych hal, w których rywalizowały siatkarki z całego świata:

Jekaterynburg, Rosja – hala o pojemności 5,000

Ningbo, Chiny – 8,000

Lincoln, USA – 7,907

Barueri, Brazylia – 5,000

Toyota, Japonia – 6,500

Suwon, Korea Południowa – 5,145

Makao, Chiny – 4,062

Ankara, Turcja – 7,600

Apeldoorn, Holandia – 5,000

Kraljevo, Serbia – 3,331

Bangkok, Tajlania – 10,000

Hong Kong, Chiny – 12,500

Rotterdam, Holandia – 2,500

Jiangmen, Chiny – 8,500

Nakhon Ratchasima, Tajlandia – 5,000

Bydgoszcz, Polska – 8,764

Stuttgart, Niemcy – 6,181

Eboli, Włochy – 8,000

Santa Fe, Argentyna – 5,000Obiekt w Nankinie, gdzie rozegrany zostanie etap finałowy Ligi Narodów. Foto: foreignercn.com

Kto najbardziej utytułowany?

Rozgrywki World Grand Prix odbywały się  w latach 1993-2017. Ostatnia edycja miała miejsce także w chińskim Nankin. Najwiecej medali w dorobku mają Brazylijki (19, w tym 12 złotych), za nimi plasują się Rosjanki (13, 3 złote). Po 9 medali zdobyły Amerykanki oraz Chinki (odpowiednio 6 złotych i 1 złoty medal). Polki w najlepszej trójce Grand Prix nigdy się nie znalazły, choć osiągały duże sukcesy w mistrzostwach Europy (złote medale w latach 2003 i 2005).

W kolejnym wpisie skupimy się na siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet.