2. liga: Garść ciekawostek związanych z rywalem Górnika Trans.eu Wałbrzych w ćwierćfinale walki o awans do 1. ligi. Pierwszy mecz z RB Basket AZS Politechniką Kraków na wyjeździe, 8 kwietnia. Drugi 22 kwietnia w Wałbrzychu. Seria trwa do dwóch zwycięstw.

Kapitan Górnika Rafał Glapiński oraz MVP gr. C 2. ligi z R8 Basket, czyli Wojciech Pisarczyk dobrze się znają. Rozgrywający oraz skrzydłowy występowali w tym samym klubie przez trzy sezony w 1. lidze. Dwa z nich miały miejsce w Sokole Łańcut (2009-11), jeden w MOSiRze Krosno (2012-13).

Ulubionym autorem Pisarczyka jest Milan Kundera, a często odświeżaną płytą w samochodzie jest "A.E.I.O.U" zespołu Sistars. Ze świata sportu ceni szwajcarską tenisistkę Martinę Hingis.

Twarzą R8 Basket jest były reprezentant Polski, Michał Hlebowicki. 40-letni już zawodnik notuje śr. 13 pkt i 7 zb, a do Krakowa sprowadził go jego przyjaciel, trener Rafał Knap, którego poznał podczas wspólnych występów w ekstraklasowych Dojlidach Białystok. Było to... 18 lat temu.

Trener Rafał Knap wcześniej pracował z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. Oglądaliśmy go w Wałbrzychu z kadrą biało-czerwonych U-16 u schyłku 2013 roku, gdzie był asystentem. Kadrowicze w Aqua Zdroju grali w Turnieju Nadziei Olimpijskich, gdzie zajęli ostatnie, czwarte miejsce.

W czasie kariery zawodniczej  Knap pewnego razu położył się w trakcie meczu na parkiecie. Gdy podbiegł do niego sędzia i zapytał, co się dzieje, ten odparł: "zniżam się do pana poziomu".

Kibice dobrze pamiętają wicemistrzostwo świata U-17 Piotra Niedźwiedzkiego z 2010 roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wspomniany Hlebowicki w 2008 roku wygrał Fiba Europe Cup, broniąc barw łotewskiego Barons Ryga.

25-letni Kacper Stalicki dołączył do R8 w trakcie sezonu z Astorii Bydgoszcz, gdzie występował obok Mateusza Bierwagena - w latach 2008-10 zawodnika Górnika.

W przeszłości przeciwko Górnikowi kilkukrotnie występował Marcin Malczyk. Na starcie sezonu 2004/05, jako gracz pierwszoligowego Basketu Kwidzyn, zaaplikował wałbrzyszanom 21 punktów, a jego zespół wygrał 97:63.

Choć z Krakowa nad morze sporo kilometrów, w składzie R8 nie brakuje zawodników związanych z Trójmiastem. Są to Jakub Derkowski, Jakub Załucki oraz Piotr Renkiel, a poza sezonem do domu w Gdyni wraca wspomniany wyżej Malczyk. Derkowski spędził nawet rok na morzu w roli marynarza. Startując z Jamajki opłynął niemal cały świat z niemiecką kompanią.

Załucki to drugi strzelec zespołu z Krakowa. W przeszłości występował w Treflu Sopot z Jakubem Kietlińskim, koszykarzem Górnika w sezonie 2010-11.

W 2011 roku rozgrywający R8, Michał Kwiatkowski, zdobył z Polonią Warszawa wicemistrzostwo Polski U-20 oraz otrzymał nominację do najlepszej piątki turnieju finałowego.

5 lutego R8 wygrał z Politechniką Opole 106:60, trafiając aż 17 z 39 rzutów za trzy! W tym samym meczu krakowianie zanotowali aż 39 asyst!


Czytaj także:

KONTRA (7): W PASZCZY WAWELSKIEGO SMOKA


Foto: R8 Basket Kraków