W sezonie 2019/20 pierwszoligowy Górnik Trans.eu Wałbrzych poprowadzi Łukasz Grudniewski.

Grudniewski wywodzi się z Wrocławia, gdzie przez lata prowadził drużyny młodzieżowe Śląska. W 2012 roku zdobył z kadetami WKS-u brązowy medal Mistrzostw Polski U-16, a w składzie znajdował się Dawid Kołkowski, wychowanek Górnika. W rozgrywkach 2014/15 był asystentem w ekstraklasowej drużynie z Wrocławia. Na własny rachunek w dorosłej koszykówce zaczął pracować w 2015 roku, gdy przejął drugoligową Jamalex Polonię 1912 Leszno.

Wejście do Leszna Grudniewski miał imponujące. W pierwszym roku pracy jego Polonia zdominowała rozgrywki, wygrywając 35 meczów z rzędu i przegrywając dopiero w finale (bilans 35-1). Szczególnie w pamięci zapadł mecz w II rundzie play-off, gdy leszczynianie zmiażdzyli Deckę Pelplin 94:33. W rywalizacji w grupie D Polonia nie miała większych kłopotów z wałbrzyskim Górnikiem, zwyciężając 76:57 i 102:68. Grudniewski został wybrany przez trenerów rywali na najlepszego szkoleniowca grupy D 2. ligi. Dobry wynik oznaczał przedłużenie umowy z wrocławianinem o trzy lata. 

W kolejnych rozgrywkach beniaminek z Leszna zajął 6 miejsce w 1. lidze i zasłużył na wyróżnienie "zaskoczenie in plus" od PZKosz. W I rundzie play-off Polonia musiała uznać wyższość GTK Gliwice (0:3).

W sezonie 2017/18 Polonia dołączyła do ścisłej czołówki 1. ligi, zajmując 2. miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej z bilansem 25-7, a Grudniewski został wybrany przez rywali po raz kolejny najlepszym trenerem, z tą różnicą, że tym razem 1. ligi. Ostatecznie leszczynianie dotarli do półfinału, kończąc sezon na 3. miejscu. 

Ostatnie rozgrywki to kolejne wzmocnienia Polonii, każące grać o najwyższe cele. Przez zdecydowaną większość rozgrywek ekipa z Wielkopolski utrzymywała się w ligowym topie, grając bez kontuzjowanego Tomasza Ochońki, kreowanego na jednego z liderów zespołu. W ostatnich sześciu potyczkach podopieczni Grudniewskiego przegrali jednak aż pięciokrotnie i w ostatniej kolejce rundy zasadniczej wypadli z play-off, ulegając  w bezpośrednim meczu o najlepszą ósemkę lokalnemu rywalowi, Biofarmowi Basket Poznań. Dziewiąte miejsce Jamalex Polonii, pomijając problemy pod koszem oraz z kontuzjami, uznano na duże rozczarowanie. W ostatnich latach Grudniewski prowadził w Lesznie Kamila Chanasa, czyli byłego reprezentanta Polski z przeszłością w naszym klubie. 

Grudniewski wypełnił trzyletni kontrakt w Lesznie i teraz poszuka nowych wyzwań w Wałbrzychu. Przed nowym trenerem biało-niebieskich sporo pracy, bo będzie musiał zastąpić Marcina Radomskiego, uwielbianego przez kibiców byłego już szkoleniowca Górnika,  z którym klub postanowił się rozstać. Jednym z jego zadań będzie więc przekonanie do siebie kibiców. 

Niewiele wciąż wiadomo o kształcie drużyny biało-niebieskich w przyszłym sezonie. W jej barwach nie zobaczymy Huberta Kruszczyńskiego, który wybrał inną ofertę. Słychać głosy, że priorytetem dla Górnika bedzie zatrzymanie Piotra Niedźwiedzkiego, czyli lidera wałbrzyskiej ekipy w ostatnich rozgrywkach.

Czytaj także:

MARCIN RADOMSKI ZASKOCZONY ROZSTANIEM Z GÓRNIKIEM

HUBERT KRUSZCZYŃSKI ODCHODZI Z GÓRNIKA

Foto: legionisci.com