Data wydarzenia: 21.06.2020 10:00 - 21.06.2020 13:00
Miejsce wydarzenia: Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35, Świdnica

Janusz Kusociński, legenda polskiego sportu, patron wałbrzyskiej szkoły, stadionu i ulicy, zostanie uhonorowany u sąsiadów wyjątkową imprezą biegową w rocznicę tragicznej śmierci z rąk hitlerowców.


Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotowuje się do pierwszej imprezy sportowej po ograniczeniach związanych z pandemią. W niedzielę 21 czerwca minie 80-ta rocznica śmierci Janusza Kusocińskiego, patrona świdnickiego Stadionu Miejskiego. W tym wyjątkowym dniu w szranki staną najlepsze świdnickie biegaczki i biegacze, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Biegi będą nietypowe i zapewne niezwykle widowiskowe, bo rywalizacja toczyć się będzie systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu.

Do zawodów zostały zaproszone pięcioosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica i GLKS Świdnica. Kobiety i mężczyźni wystartują w dwóch osobnych biegach. Eliminacja ostatniego zawodnika rozpocznie się po zakończeniu 6-tego okrążenia. Wskazany przez sędziów ostatni zawodnik na danym okrążeniu musi opuścić trasę. Po 22-gim okrążeniu, gdy na trasie biegu pozostanie trójka uczestników, eliminacja zakończy się. Ostatnia trójka razem pokona trzy ostatnie okrążenia i finalnie, jako jedyni w stawce, przebiegną 10 000 metrów.

Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej zostanie zespół, który zgromadzi największą liczbę punktów przyznawanych według zajętych miejsc na mecie: 20-te miejsce – 1 punkt, 19-te miejsce – 2 punkty, 18-te miejsce – 3 punkty i tak dalej, 1 miejsce – 20 punktów. Zapunktują wszyscy zawodnicy drużyny. W przypadku równej liczby punktów o wyższym miejscu w klasyfikacji drużynowej zadecyduje najwyższe miejsce reprezentanta drużyny.

Dystans biegu – 10 tysięcy metrów - nie jest przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów. Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku.

Przed biegami odbędzie się na stadionie krótka ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego na świdnickim stadionie - podobnie jak nasz stadion na Piaskowej Górze, nosi on jego imię - oraz wspomnienie lekkoatletycznego mistrza.

Impreza ma charakter częściowo otwarty – do 150 osób (łączna liczba uczestników, organizatorów, widzów. Wstęp wolny).

I Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego

21 czerwca 2020 r. Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35

Dystans biegów – 10.000 m (25 okrążeń stadionu, system australijski)

  • godz. 10.15 Zbiórka uczestników, wydawanie numerów startowych na placu przy stadionie

  • godz. 10.30 Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego

  • godz. 10.45 Rozgrzewka kobiet

  • godz. 11.00 Start biegu kobiet

  • godz. 11.45 Wydawanie numerów startowych, rozgrzewka mężczyzn

  • godz. 12.00 Start biegu mężczyzn

  • godz. 12.55 Ceremonia dekoracji

  • godz. 13.00 Zakończenie imprezy.

Świdnica Dla Was.info