Gwardia Wrocław w tarapatach. Może stracić swój dom w centrum miasta. Aqua Zdrój Volleyball Team Wałbrzych oraz była siatkarka Chełmca zachęcają do wsparcia klubu ze stolicy Dolnego Śląska.

Bardzo dużo w ogólnopolskich mediach mówi się o kłopotach finansowych Wisły Kraków. To jednak nie jedyny polski klub, który źle wszedł w 2019 rok.

Gwardia Wrocław jest zmuszona do opuszczenia obiektu przy ulicy Krupniczej 15 (na zdjęciu). Wiąże się to z negatywną opinią wydaną po kontrolach stanu technicznego oraz wartości użytkowej budynku, zleconych przez właściciela nieruchomości, Agencję Mienia Wojskowego. Pomimo wcześniejszych rozmów i hipotetycznych możliwości na dalsze korzystanie z części sportowej obiektu, Gwardia jest zmuszona do opróżnienia budynku z całości wyposażenia do 15 stycznia 2019.

Klub wydał na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym m.in. czytamy:

W minionym roku przedstawiciele KS „Gwardia” wielokrotnie starali się o możliwości podpisania nowej umowy na dzierżawienie obiektu przy ulicy Krupniczej 15 od AMW. Niestety, właściciel miejsca, w którym gwardyjski sport funkcjonuje od ponad 70 lat, jak się ostatecznie okazało, nie zdecydował się na dalszą współpracę. Tym samym KS „Gwardia” traci jedyną bazę szkoleniową dla młodzieży, łącznie 300 sportowców zrzeszonych w klubie oraz bazę edukacyjną pod lekcje Wychowania Fizycznego, dla kilku wrocławskich placówek. Jest to tym bardziej trudne, ze względu na naszą wizję funkcjonowania – bezpłatnego szkolenia oraz dużego zaangażowania w akcje społeczne. Poza najliczniejszą sekcją piłki siatkowej chłopców, mowa bowiem o klubie wielosekcyjnym, czyli również o judo oraz boksie – gdzie szczególnie ważne było dla nas angażowanie dzieci z trudnych środowisk.

Wałbrzyscy siatkarze od lat rywalizują z Gwardią, ostatnio głównie na poziomie juniorskim, bo ekipy seniorów mijają się w rozgrywkach ligowych (w tym sezonie wrocławianie grają w I lidze). Aqua Zdrój Wałbrzych zajął stanowisko w sprawie, zachęcając do wsparcia:

 

W ocaleniu domu Gwardii w zabytkowym obiekcie można pomóc przez wypełnienie PETYCJI. Zachęca do tego m.in. Aleksandra Lupa, była siatkarka tego klubu, w poprzednim sezonie związana z Chełmcem Wodociągi Wałbrzych:

 

Wsparcie dla Gwardii deklarują także lokalne władze samorządowe, politycy, działacze i osoby ze środowiska sportowego. W tym gronie jest Iwona Krawczyk, przez lata związana z regionem kamiennogórskim, ale także wałbrzyskim i wrocławskim, była wicemarszałek województwa dolnośląskiego, obecnie poseł na Sejm RP:Obecnie barw Gwardii Wrocław broni były siatkarz Aqua Zdroju,  Bartłomiej Dzikowicz.

Foto: gwardiawroclaw.pl