Kacper Kuczaj, 16-letni kulomiot LKS-u Górnika Wałbrzych, otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-18 na mecz lekkoatletyczny Turnieju Nadziei Olimpijskich, który w dniach 28-29 maja odbył się w Karpaczu.

Międzynarodowy mecz lekkoatletyczny kadry Polski, Czech oraz Węgier obejmował także zawodników i zawodniczki w kategorii U-20. Zawody skupiły się na pchnięciu kulą, rzutach dyskiem, oszczepem i młotem. W gronie ośmiu biało-czerwonych w kategorii U-18 Kuczaj (w Karpaczu zajął drugie miejsce) jest jedynym Dolnoślązakiem oraz jednym z dwóch reprezentantów rocznika 2006 (pozostali są o rok starsi). Powołanie nie może dziwić, bo w maju na mityngu w Żarach Kacper pobił swój rekord życiowy (17,98 m), uzyskując minimum na tegoroczne Mistrzostwa Europy U-18 w Izraelu.

Wywodzącego się z Nowej Rudy Kacpra trenuje w Górniku Tomasz Kuczaj, czyli jego tata. Kacper ze świetnej strony w Karpaczu pokazywał się już w ubiegłym roku, gdy stoczył niesamowitą walkę o złoto mistrzostw Polski U-16.  Po kolejnych próbach zamieniał się na czołowych lokatach ze swoim największym konkurentem. Ostatnie słowo należało jednak do kulomiota biało-niebieskich. Jego pchnięcie na 16,58 m to ówczesny rekord klubu oraz Dolnego Śląska! Kacper sięgnął po złoto, a okrzyk radości jego taty-trenera było prawdopodobnie słychać poza bramami stadionu. Warto pokreślić, że urodzony w 2006 roku lekkoatleta kontynuuje rodzinne tradycje, bo kulą w Górniku pchał także jego o cztery lata starszy brat Kamil.

Dobre wyniki duetu Kuczaj sprawiły, że zarówno zawodnik, jak i trener otrzymali stypendia sportowe z wałbrzyskiego Urzędu Miasta, które są wypłacane raz w miesiącu (zawodnik – 750 zł, trener – 1000 zł). Stypendia zostały przyznane na okres jedenastu miesięcy (luty-grudzień 2022).


Foto: LKS Górnik Wałbrzych