Rusza nowy sezon futbolu amerykańskiego! Miners Krause Wałbrzych wracają do gry pod koniec kwietnia. W porównaniu z poprzednimi zmaganiami, doszło do istotnych zmian organizacyjnych i wizerunkowych.

Sezon 2021 będzie pierwszym, który odbędzie się pod skrzydłami powołanego niedawno Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce (ZFAP).ZFAP zyskał ministerialny status Polskiego Związku Sportowego. To niewątpliwie jeden z największych sukcesów organizacyjnych w historii tej dyscyliny w naszym kraju. Zaufanie rządowe wzmacnia wiarygodność oraz stanowi solidny fundament dla dalszego rozwoju.

ZFAP będzie sprawował pieczę nad PFL, czyli Polską Futbol Ligą, która zastąpi tym samym znaną z ostatnich lat LFA (Liga Futbolu Amerykańskiego). W zmaganiach PFL1 o mistrzostwo kraju powalczy siedem ekip, ale w tym gronie zabraknie obrońcy tytułu. Panthers Wrocław, bo o nich mowa, przenieśli się do Europejskiej Ligi Futbolowej (EFL). To nowy twór, jak na razie złożony z ośmiu zespołów (głównie niemieckich), który ma na celu wprowadzić futbol amerykański na Starym Kontynencie na wyższy poziom marketingowy, sportowy i organizacyjny.

Miners Krause Wałbrzych w sezonie 2021 zagrają w PFL2, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce. Pierwotnie początek sezonu zaplanowano na weekend 10-11 kwietnia, ale z powodu przedłużonego lockdownu inaugurację przesunięto na 25 kwietnia. W drugiej lidze w sumie będzie rywalizować siedem drużyn, a każda rozegra sześć meczów sezonie regularnym:

Terminarz Miners w sezonie 2021:

25 kwietnia, vs Armia Poznań (dom)

1 maja vs Hammers Łaziska Górne (wyjazd)

22 maja vs Rzeszów Rockets (wyjazd)

30 maja vs Białe Lwy Gdańsk (dom)

13 czerwca vs Wieliczka Dragons (wyjazd)

20 czerwca vs Wilki Łódzkie (dom)

Półfinały: 3,4 lipca

Finał PFL2: 10 lipca


Polska Futbol Liga, logotyp nowych rozgrywek

Przypomnijmy, że Miners powstali w 2016 roku. Rok później zadebiutowali w tzw. lidze rozwojowej (ośmiu graczy jednej drużyny w grze w tym samym momencie). Duży krok do przodu wykonali w sezonie 2019, gdy w LFA2 (druga liga, jedenastoosobowa) zajęli drugiej miejsce w grupie zachodniej i o wielki finał walczyli w półfinale z Silesią Rebels. Ostatecznie się nie udało, ale prowadzona do boju przez amerykańskiego rozgrywającego, Austina Stubbsa, ekipa Górników pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie. W pandemicznym sezonie 2020 drugi poziom rozgrywkowy określono jako LFA9 (ograniczono składy do dziewięciu zawodników jednej drużyny w grze w tym samym momencie). Nasi w stawce 15 ekip zajęli 12 miejsce (1 wygrana, 5 porażek). Mistrzostwo LFA9 zgarnęła Armada Szczecin, która w finale pokonała Armię Poznań 24:21.