Najważniejsze informacje przed Super Meczem Miners Krause Wałbrzych, który zbliża się wielkimi krokami.

Okres letni to przerwy w rozgrywkach piłkarskich, koszykarskich i siatkarskich. To czas urlopów, dla fanów sportu zorganizowanego okres trudny, pozbawiony emocji z hal czy stadionów. Debiut futbolu amerykańskiego w Wałbrzychu ma to zmienić, bo właśnie tego lata Miners Krause Wałbrzych wystartują w rozgrywkach PLFA-8. Nasi wystąpią w grupie południowej, gdzie zmierzą się z Wizards Opole, Raptors Racibórz, Bielawą Snakes oraz Jaguars Kąty Wrocławski. Wcześniej, bo już 10 czerwca zagrają w Super Meczu w Bitwie Miast Partnerskich.

Zaraz, zaraz… PLFA-8, czyli czego? Portal Wałbrzych dla Was postara przybliżyć wam świat futbolu amerykańskiego.

PLFA-8, czyli Polska Liga Futbolu Amerykańskiego dla zespołów ośmioosobowych to skromniejsza odmiana tego sportu, w której na boisku występuje po ośmiu graczy z każdej ze stron. W wersji podstawowej PLFA w obu ekipach występuje w tym czasie po jedenastu zawodników. Organizatorem rozgrywek jest Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego z siedzibą w Warszawie.

 
Boisko

Rozgrywki PLFA-8 odbywają się pod gołym niebem. Oto wymiary boiska:

Długość – 80, 90 lub 100 jardów (czyli od 73 metrów do 91 metrów)

Szerokość – 40 jardów

Długość pola punktowego – 10 jardów

Czas gry

Gramy cztery kwarty po sześć minut każda. Czas gry liczy się w momencie akcji zespołu, nierzadko trwającej tylko kilka sekund. Pomiędzy drugą a trzecią kwartą przewidziano dziesięciominutową przerwę. Mecz może zakończyć się remisem, z wyjątkiem spotkań playoffs oraz w grupach czterozespołowych, gdy trwa walka o pierwsze i trzecie miejsce.

Cel gry

Wygrywa ten zespół, który zdobył więcej punktów. Punkty można zdobywać na kilka sposobów:

6 punktów – przyłożenie, czyli dotarcie przez zawodnika ataku do pola punktowego po podaniu rozgrywającego. W futbolu amerykańskim akcja w ataku to tylko jedno podanie od rozgrywającego do kolegi z formacji ofensywnej. Ten, po otrzymaniu podania, nie może oddać piłki do kolegi z drużyny, musi sam dotrzeć do pola punktowego, co próbują mu uniemożliwić gracze formacji defensywnej.

3 punkty – kopnięcie piłki z pola do bramki, często wykorzystywane gdy zespół jest daleko od pola punktowego i nie ma wystarczającej ilości prób by się do niego zbliżyć. Wtedy szansą na punkty jest z kopnięcie z dalszej odległości

2 punkty – safety, czyli zagranie bezpieczne. Są to punkty dla zespołu obrony, wynikające z wymuszonych błędów na graczach ataku tj. klękanie lub upadek we własnym polu punktowym, wypuszczenie piłki lub wybiegnięcie z nią poza linię boczną lub końcową własnego pola punktowego. Kolejnym przypadkiem jest „tackle”, czyli szarża.  Jest ona udana w przypadku, gdy uda się zawodnika niosącego piłkę wypchnąć poza boisko, bądź zmusić do dotknięcia ziemi częścią ciała inną niż jego stopy i ręce. W obu przypadkach piłka staje się martwa i następuje koniec próby.

Zespół tracący punkty w wyniku safety przystępuje do wykopu piłki z własnej połowy w stronę bramki przeciwnika.

1 punkt lub 2 punkty – podwyższenie z trzeciego jarda wykonywane po przyłożeniu. 1 punkt przyznaje się za udany wykop pomiędzy słupkami bramki, 2 punkty gdy zespół wykona kolejne przyłożenie

Zespół ataku ma cztery próby na zdobycie co najmniej 10 jardów (90 cm). Gdy zespół obrony skutecznie powstrzyma atak przed zdobyciem wymaganej ilości jardów, drużyny zamieniają się rolami, broniący zespół wystawia formację ofensywną, atakujący posyła w bój obrońców.

Czas na rozegranie kolejnej akcji w ataku do 40 sekund. Akcja rozpoczyna się, gdy środkowy (C) odgrywa piłkę do rozgrywającego (QB) – dopiero wtedy obrońcy mogą rozpocząć natarcie na rywali. Wszystkie naruszenia przepisów są sygnalizowane rzuceniem żółtej flagi przez sędziego.

Po zdobyciu punktów oraz na rozpoczęcie meczu i trzeciej kwarty wykonywane jest wolne kopnięcie.

W kolejnej części opowiemy co nieco o pozycjach i rolach poszczególnych zawodników.

Czytaj także:

NOWY TRENER MINERS JEST Z USA!

WYBIERZ SIĘ NA SUPER MECZ!

UDANY DEBIUT MINERS