Co charakteryzuje Premier League? Przede wszystkim dostarczanie kibicom najwyższego poziomu emocji. Angielska liga piłkarska to jedna z najchętniej oglądanych lig sportowych na świecie. Jest transmitowana aż na 212 terytoriach do 643 milionów gospodarstw domowych, co w efekcie daje liczbę nawet kilku miliardów widzów!

Wielu graczy korzysta z usługi, jaką posiadają nowe kasyna online i co sezon stawia zakłady na swoje ulubione drużyny w Premier League.

W tym artykule przyjrzymy się czterem najlepszym (według licznych internetowych rankingów) graczom Premier League w historii.

  • Alan Shearer

Alan Shearer urodził się w Newcastle i przez całą swoją piłkarską karierę grał jako napastnik w najwyższej klasie angielskiej piłki nożnej. Swój debiut miał w 1988 roku, grając w drużynie z Southampton w meczu z Chelsea. Już dwa tygodnie później strzelił hat-tricka w meczu z Arsenalem i z miejsca trafił na czołówki gazet. W sumie Alan Shearer zdobył 23 gole w 118 meczach z Southampton w First Division. Zyskał miano najdroższego gracza swoich czasów po transferze do Blackburn Rovers za 3,6 miliona funtów.

Grając z Blackburn Rovers, strzelił 112 goli w 138 meczach. W 1996 roku przeniósł się do Newcastle United, gdzie strzelił 25 goli w 31 meczach. W tym samym roku został ogłoszony najlepszym strzelcem turnieju Euro, zdobywając dla Anglii aż 5 bramek.

  • Wayne Rooney

Wayne Rooney jest uznawany za jednego z najlepszych napastników w historii Premier League. Piłkarz pochodzi z Merseyside i zaczynał swoją karierę w akademii Evertonu. Kilka dni przed swoimi 17. urodzinami został najmłodszym strzelcem w historii Premier League i już niedługo później rozpoczął karierę w Manchester United, gdzie spędził 13 lat. Zdobył z nimi aż pięć tytułów Premier League, strzelając 158 goli w ciągu 10 lat.

Wayne Rooney może poszczycić się długą listą nagród - pięć tytułów mistrzowskich, zwycięstwo w Lidze Mistrzów, dwukrotna nagroda w kategorii Młodego Gracza Roku i dwie nagrody Gracza Roku. Tym, co do dzisiaj wzbudza największy podziw u Rooneya, jest jego doskonała technika i ogromna energia. Wayne Rooney grał w Manchester United do 2017 roku, a następnie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. W 2021 roku przeszedł na zasłużoną piłkarską emeryturę.

  • Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo to jeden z najpopularniejszych piłkarzy świata, a w angielskiej Premier League grał przez sześć lat swojej kariery. Piłkarz w 2003 roku dołączył do Manchesteru United za rekordową kwotę 12 milionów funtów. Była to w tamtym czasie na tyle duża kwota, że Cristiano zyskał miano najdroższego nastolatka w historii Premier League.

Dla Cristiano przełomowym sezonem był 2007/2008, kiedy to strzelił 31 goli w 34 meczach. Zdobył tym samym Złotego Buta i uzyskał z zespołem upragniony tytuł. Podczas swojej kariery zdobył liczne nagrody i wyróżnienia - tytuł Piłkarza Roku, Młodego Gracza Roku i stał się pierwszym graczem Premier League, który w tym samym roku zdobył zarówno tytuł Młodego Gracza Roku, jak i Gracza Roku. Do sukcesów Cristiano Ronaldo w tamtym czasie, należy zaliczyć także zdobycie Złotej Piłki.

  • Thierry Henry

Thierry Henry grał w angielskiej lidze przez osiem lat. Swoją karierę w Anglii rozpoczął w 1999 roku. Na początku grał jako skrzydłowy, a następnie przeniósł się na pozycję napastnika. Wraz z Arsenalem wygrał sezon 2001/2002 Premier League strzelając 32 gole we wszystkich wydarzeniach. W tamtym czasie zdobył nagrodę Złotego Buta. Jego najlepszy sezon miał jeszcze nadejść - w 2003/2004 strzelił 30 goli, zapewniając Arsenalowi dominację.

Wraz ze swoją drużyną zdobył dwa tytuły Premier League oraz dwa Puchary Anglii. Jako jednemu z nielicznych piłkarzy, udało mu się wygrać Premier League, Ligę Mistrzów, Euro i Puchar Świata. Przez wielu ekspertów jest uznawany za jednego z najlepszych graczy w historii Premier League. W sumie zaliczył 175 goli i 74 asysty w swoich 258 występach. W 2007 roku Francuz zakończył swoją przygodę w Anglii i przeniósł się do Barcelony.

Na koniec

Dla fanów angielskiego futbolu powyższa lista z pewnością nie będzie kompletna. Premier League szczyci się piękną historią, a piłkarze tacy jak Luis Suarez, John Terry, Sergio Aguero i wielu innych z pewnością są wysoko w rankingu fanów.