W niedzielę, 18 sierpnia odbył się już 20. Toyota Półmaraton Wałbrzych. Największa cykliczna impreza sportowa w naszym mieście ponownie przyciągnęła tłumy entuzjastów zdrowego trybu życia.

  • Jubileuszowy, 20. Toyota Półmaraton startował i kończył się na pl. Magistrackim. Trasa wiodła wokół centrum miasta z Placem Grunwaldzkim i ul. Sikorskiego, przez odcinek Podgórza w kierunku ul. Zamkowej i PWSZ, a także Nowe Miasto wokół Parku Sobieskiego i obok stadionu Górnika.  Miasteczko biegowe usytuowano w Rynku.

Półmaraton tradycyjnie otworzył prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej


  • Długość Toyota Półmaratonu to 21 km (dwa okrążenia, 10,5 km każde).  Średnia wysokość trasy to 445 m, maksymalna – 477 m. Długość trasy w „Biegu po zdrowie” to 10,5 km, czyli jedno „kółko”.

  • 20. Półmaraton był wyjątkowy także dlatego, że organizatorzy zrezygnowali z plastikowych butelek oraz foliowych opakowań, stawiając na bardziej ekologiczne rozwiązania (więcej w linku poniżej)

Jubileuszowa edycja Toyota Półmaratonu dołączyła do akcji wałbrzyskiego Urzędu Miasta pt. "STOP PLASTIK". Kubki, z których w tym roku pili biegacze były papierowe

  • Według danych Data Sport, do biegu zgłosiło się 3,635 osób, a opłacono 3,117 pakietów startowych. Mężczyźni stanowią 74% uczestników Półmaratonu, kobiety – jedynie pozostałe 26%. Z 3,117 biegaczy niecałe 500 stanowili wałbrzyszanie.  Na starcie znaleźli się reprezentanci 20 narodowości.  • W ramach 20. Toyota Półmaratonu Wałbrzych rozgrywano VIII Mistrzostwa Polski służby zdrowia, III MP pracowników firmy Toyota oraz VII MP pracowników firmy Faurecia. Do tego stworzono klasyfikacje w ośmiu kategoriach wiekowych, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz trzy nagrody w kategorii drużynowej.  W „Biegu po zdrowie” dekoracja objęła dwie kategorie - kobiet open i mężczyzn open, po pięć pierwszych osób na mecie (na krótszym dystansie nie ma kategorii wiekowych). Na krótszej trasie wystartowały także osoby niepełnosprawne. W tym roku wprowadzono podział ze względu na płeć, mieliśmy kategorie kobiet open i mężczyzn open, a nagrody otrzymały po trzy najlepsze osoby.

  • Uczestnicy biegu mogli wziąć udział w loterii fantowej, w której łączna wartość nagród wyniosła 44,990 zł, a główną nagrodą był samochód Toyota Aygo.  • 20. Toyota Półmaraton w kategorii kobiet wygrała Kenijka Joyline Chemutai (1:16:37), wyprzedzając Węgierkę Zitę Kacser (1:17:46). Najlepszą Polką była trzecia w klasyfikacji Anna Ficner ze Złotoryi, a wałbrzyszanką 11. na mecie Edyta Gardecka. U mężczyzn triumfował Kenijczyk Hillary Kimayio (1:09:10). Najlepszy z Polaków, Jacek Stadnik z Krosna Odrzańskiego był piąty (1:16:29). Siódmy wśród panów był Bartosz Zając ze Strugi, a zaraz za nim uplasowali się Alan Dobrowolski (Boguszów-Gorce) oraz Piotr Holly (Wałbrzych). W "Biegu po zdrowie" na 10,5 km najszybszy był Łukasz Kondratowicz, reprezentant Kamiennej Góry oraz Faurecii. 


Joyline Chemutai, zwyciężczyni 20. Toyota Półmaratonu