Na swoje dziesięciolecie wałbrzyski zespół SILENTlive wydał drugi album "Czarny, żółty, biały". Prezentujemy singiel promujący to wydawnictwo.


Krążek w formie fizycznej pojawi się w 500 egzemplarzach i ma być wydany w maju 2018 roku, na Dni Wałbrzycha. Promuje go singiel „Manufaktura”. Wersja singlowa trwa ponad 4 minuty. Na albumie wydłużona zostanie do 9 minut. Jak mówią członkowie grupy, utwór jest hymnem dedykowanym wszystkim ciężko pracującym w zakładach produkcji masowej. Oficjalna premiera edytowanej, skróconej wersji "Manufaktury" odbyła się w miniony weekend. Zapraszamy do słuchania i oglądania:

Na krążku „Czarny Żółty Biały” znajdzie się osiem utworów oraz bonusy w postaci dwóch kawałków w edytowanych wersjach singlowych, w tym zapowiadana "Manufaktura". Blisko godzina muzyki to utwory trwające od 5 do 11 minut. Płyta w sposób metaforyczny opowiadać będzie o problemach obecnych czasów. Większość tekstów napisał Marcin Świeży. Jeden utwór jest autorstwa Marcina Klasika, a jeszcze inny zaproszonego gościnnie do udziału w nagraniach Kamila Klajbera (dograł gitary w utworze „Telewizor”). Warto dodać, że specjalnie na tę sesję nagraniową Marcin Świeży zakupił vintage'owy syntezator Yamaha CS1x, którego dźwięki nadały zespołowi zupełnie nowe brzmienie. Realizacją nagrań oraz miksem i masteringiem albumu zajął się po raz kolejny Bartosz Miszczyk.

Grupa została założona 10 lat temu przez wokalistę i gitarzystę - Marcina Klasika, klawiszowca i gitarzystę - Marcina Świeżego oraz basistę - Krzysztofa Janowskiego. Po pierwszym koncercie do zespołu dołączył z kolei gitarzysta - Piotr Kruk. Zmiany przez wszystkie lata następowały jedynie za perkusją. Obecnie "za garami" zasiada Dariusz Starostka znany słuchaczom z innej wałbrzyskiej grupy - Lolitas Masturbate.

Pierwszy krążek grupy SILENTlive ujrzał światło dzienne we wrześniu 2015 roku. Było to możliwe dzięki wsparciu fanów, którzy wpłacili wymaganą do zebrania kwotę na platformie crowdfundingowej Polak Potrafi. Tym razem płyta nagrana została ze środków własnych, dzięki otrzymanym przez Marcina Klasika i Marcina Świeżego stypendiom Prezydenta Miasta Wałbrzycha oraz wsparciu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

- SILENTlive: gratuluję drugiego krążka! To już nie łagodne pop-rockowe brzmienie. Dobrze w waszym wydaniu słucha się muzyki alternatywnej, wręcz progresywnej. Widząc wasze zaangażowanie, pasję, życzę wam co najmniej ogólnopolskiej sceny! Udowodniliście, że macie talent. Kilka lat temu zespół zgłosił się na casting do Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i wciąż towarzyszy organizowanym przez nas wydarzeniom - mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK-u.

- To abstrakcyjna, minimalistyczna wizja codziennej monotonii życia, pracy. Całość ma przypominać taśmy produkcyjne. Trzy kolory symbolizują czynności, które wykonujemy na co dzień... i tak w kółko. Całość tej monotonii przerywa linia SILENTlive, która wskazuje, że zespół może wprowadzić do świata coś nowego i oryginalnego - to już słowa Pawła Skórki – grafika komputerowego, który wykonał okładkę albumu.

Skład zespołu:
Marcin Klasik - wokale, gitary
Marcin Świeży - instrumenty klawiszowe, gitary
Piotr Kruk - gitary
Krzysztof Janowski - gitara basowa
Dariusz Starostka – perkusja


Opr. MS
Zdjęcia użyczone: SILENTlive (K. Trefon)
główne Elżbieta Węgrzyn (SILENTlive podczas finału WOŚP 2018 w Wałbrzychu)