Tym razem mroki totalitaryzmu, i tego prawdziwego, i tego fikcyjnego spowijają zamek Książ w najnowszych kręconych tam filmach. 2018 był rekordowym powojennym rokiem dla zamku, jeśli chodzi o produkcje filmowe, było ich aż cztery i zdjęcia do ostatniej właśnie dobiegają końca. Może 2019 pobije ten nowy rekord?


Główne kwatery Hitlera

Jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach Zamku Książ, czyli wojenne lata 1944-45, poznamy dzięki serialowi powstającemu dla Canal+Discovery. Globalny nadawca telewizyjny przygotowuje produkcję „Główne kwatery Hitlera”, który będziemy mogli zobaczyć późną wiosną tego roku.


Nieznane fakty z okresu II wojny światowej związane z zamkiem Książ w Wałbrzychu, pałacem Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, a także podziemnymi obiektami kompleksu Riese w Głuszycy i Walimiu stanowią kanwę scenariusza jednego z odcinków serialu, który był kręcony na terenie Polski i Niemiec od września ubiegłego roku. 10-odcinkowy serial wyprodukował Dom Produkcyjny: Tvworking. Każda część będzie trwała około 45 minut i zostanie poświęcona innej kwaterze Adolfa Hitlera, m. in. Wilczemu Szańcowi w Gierłoży koło Kętrzyna, zamkowi Książ w Wałbrzychu, Bertechsgaden w Bawarii czy bunkrowi przy Kancelarii Rzeszy w Berlinie.W każdym odcinku zaprezentowane zostaną relacje świadków, materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów oraz inscenizacje związane z konkretną kwaterą Hitlera. Roli prowadzącego podjął się znany regionalista i pasjonat historii rodem z Walimia, Łukasz Kazek. W powiecie wałbrzyskim zdjęcia kręcono w obiektach Riese: Osówce i Włodarzu, a także w pałacu w Jedlince, przy którym stoją dwie wierne repliki wagonów z pociągu Hitlera - Amerika.

Natomiast w Wałbrzychu filmowano w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie Hitler wziął udział w wiecu wyborczym oraz właśnie w Zamku Książ. W najważniejszym zabytku Wałbrzycha powstawały m.in. sceny zajęcia zamku przez nazistowską organizację TODT oraz wkroczenia do niego Armii Czerwonej. Wiele scen powstało także w podziemiach zamkowych na poziomie -50 metrów, które wydrążyli więźniowie obozu Gross-Rosen na potrzeby bunkra dla Hitlera i jego anturażu.1983

Zamek Książ w Wałbrzychu pojawił się też jako kwatera sztabu generalnego służby wojska w najgłośniejszym serialu tej zimy, czyli „1983”. Amerykańsko-polska produkcja jest pierwszą, jaka powstawała w naszym kraju dla amerykańskiego giganta, czyli platformy Netflix.Zamek Książ, który udaje w serialu reprezentacyjną siedzibę wojskową, pojawia się niemal w każdym odcinku pierwszego sezonu głośnej produkcji. Zdjęcia w Wałbrzychu do tego serialu z gatunku political fiction powstawały w kwietniu 2018 w absolutnej tajemnicy. Twórcą scenariusza „1983” jest Amerykanin Joshua Lang. Produkcję wyreżyserowały Agnieszka Holland, jej córka Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Wśród wykonawców znalazły się polskie gwiazdy pierwszej wielkości, m.in.: Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Agnieszka Żulewska.Serial pokazuje alternatywną wersję historii Polski − po ataku terrorystycznym w tytułowym roku komunistyczne władze umocniły się. Żelazna kurtyna nie zniknęła i dwadzieścia lat później Polska nadal jest rządzona przez partię, wojsko, milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Tajemnicze zamachy z 1983 r., sprawiły, że Polska pozostała za żelazną kurtyną, Związek Radziecki nie upadł i cały znany nam porządek geopolityczny nie ma racji bytu. „1983” kręcono przez sześć miesięcy m.in. w zamku Książ, w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu. W serialu gra ponad 150 aktorów i 5 tys. statystów. 30 listopada „1983” zadebiutował w serwisie Netflixa, który dociera do ponad 190 krajów i kilkuset milionów widzów. W marcu mają podobno ruszyć zdjęcia do jego drugiej serii. Czy filmowcy wrócą do Książa?

Jeśli chodzi o mroki totalitaryzmu, to już 22 marca premiera ekranizacji powieści Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" w reżyserii Borysa Lankosza. Zobaczymy tam również scenę zajęcia i splądrowania zamku Książ przez Armię Czerwoną oraz wiele innych scen sfilmowanych w Wałbrzychu i Świebodzicach.Poniżej przedstawiamy zaktualizowaną listę filmów i seriali które na przez ostanie pięćdziesiąt lat były kręcone w zamku Książ:

Tortura nadziei (1967, produkcja TV)- reż. Ewa i Czesław Petelscy, dramat kostiumowy, krótkometrażowy.
Hrabina Cosel - Jerzy Antczak, 1968. W obsadzie m.in. Mariusz Dmochowski i Jadwiga Barańska.
Diabeł - reż. A. Żuławski – 1972 (premiera 1988) – horror kostiumowy, Wojciech Pszoniak w roli diabła, w pozostałych rolach Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński.
Trędowata – reż. Jerzy Hoffman – 1976 – melodramat, sceny kręcono m.in. na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim, gdzie odbywało się wielkie garden party ordynata Michorowskiego.
Znak orła – reż. Hubert Drapella, 1977 – serial kostiumowy dla młodzieży, w obsadzie m.in. Krzysztof Kołbasiuk i Aleksander Fogiel.
Strachy – reż. Stanisław Lenartowicz, miniserial 1979 z Izabelą Trojanowską (sceny: stado, park).
Kłusownik – reż. Janusz Łęski, 1980 serial przygodowy dla młodzieży.
Na tropach Bartka - reż. Janusz Łęski, 1982 – film przygodowy dla młodzieży. W obsadzie m.in. Bogusz Bilewski, Barbara Krafftówna i Alina Janowska.
Tajemnica starego ogrodu – reż. Julian Dziedzina, 1983 – przygodowy dla dzieci i młodzieży.
Akademia Pana Kleksa – reż. Krzysztof Gradowski, 1984, baśń filmowa, scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym Grób Olbrzyma, z którego widać zamek Książ oraz Stary Książ.
Jak się pozbyć czarnego kota? – 1984, komedia – reż. Feridun Erol.
Alchemik, 1988 – reż. Jacek Koprowicz, kostiumowy, fantasy. W obsadzie m.in. Leon Niemczyk, Joanna Szczepkowska i piosenkarz Michał Bajor.
Napoleon w Europie (Napoléon et l'Europe), miniserial historyczny produkcji fracuskiej, 1991, reż. Pierre Lary, Krzysztof Zanussi i Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Jan Nowicki, Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski jako książę Józef Poniatowski.
Szuler, 1991 – reż. Adek Drabiński (debiut reżyserski), dramat kostiumowy prod. POL/USA. W rolach głównych Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk. Jako sługa Jerzego Zelnika wystąpił nieżyjący laureat Oscara, Philip Seymour Hoffman.
Europejska noc (ang. In a Moment of Passion, niem. In der Haut des Killers), thriller prod. Niemcy, Polska, USA 1993 – reż. Zbigniew Kamiński, wystąpił: Maxwell Caullfield znany z serialu „Dynastia”, sceny w stadzie i w parku.
Dwa światy (ang. Spellbinder) 1995 – reż. Noel Price, serial fantasty dla dzieci i młodzieży, polsko-austriacki.
Królowa złodziei (Marion du Faouet - chef de volerus), serial historyczny francusko-polski, 1997, sceny kręcone na Starym Książu i nad Jeziorkiem Daisy.
Córka konsula (ang. Gunblast vodka), komedia, Polska/Francja/USA 2000, reż. Mariusz Pujszo.
Tajemnica twierdzy szyfrów – serial wojenny TV 2007, reż. Adek Drabiński, w obsadzie m.in. Paweł Deląg, Danuta Stenka i Paweł Małaszyński.
Daas – reż. A. Panek, kostiumowy, 2011. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra.
Papusza – reż. Joanna Kos-Krauze, dramat biograficzny, 2013.
Arabian nights – 2015, reż. Raouf Abd El Aziz, serial TV prod. Egipt, baśń filmowa.
Sapthagiri express – 2016, reż. Arun Pawar, prod. Indie.
Dolina Bogów (ang. Valley of Gods), 2016 – reż. Lech Majewski, USA/PL – fantasy, Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich.
Ciemno, prawie noc – reż. Borys Lankosz, 2018 na podstawie powieści Joanny Bator. W obsadzie m. in. Magdalena Cielecka, Jerzy Trela i Marcin Dorociński.
Brigitte Bardot cudowna - reż. Lech Majewski na podstawie własnej powieści, 2018.
1983 – serial USA/POL., dla Netflix, 2018. Reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajda i Agnieszka Smoczyńska, w rolach głównych występują Maciej Musiał i Robert Więckiewcz.
Główne kwatery Hitlera, serial dokumentalny Tvworking dla Canal+Discovery, narrator: Łukasz Kazek, 2018-19.

Czytaj też:
2018 - WAŁBRZYCH I REGION PRZYCIĄGA FILMOWCÓW JAK MAGNES (FOTO, FILM)
WAŁBRZYCH: FILM - BRIGITTE BARDOT CUDOWNA - KRĘCONY W ZAMKU KSIĄŻ (FOTO)
PASIKOWSKI KRĘCI W GŁUSZYCY
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA
EKIPA FILMOWA NAGRYWAŁA W KOLEGIACIE
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA

WAŁBRZYCH: WALDEMAR KRZYSTEK SZUKA U NAS PLENERÓW?
WAŁBRZYCH: SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ


Ciemno, prawie noc:
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ

SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]

CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
FILM "CIEMNO, PRAWIE NOC" - ZAGRAJ W JEGO NAJWIĘKSZEJ SCENIE
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ
FILM - CIEMNO, PRAWIE NOC - ZDJĘCIA WŁAŚNIE RUSZYŁY


O dawnych filmach u nas kręconych:
WAŁBRZYCH: CZEMU FILMOWCY UPODOBALI SOBIE ŚRÓDMIEŚCIE (FOTO)
FILMOWCY GOŚCILI W KSIĄŻU. JAKIE FILMY TU POWSTAŁY?

 

Opr. MS (za Mateusz Mykytyszyn)
Foto użyczone: „Główne kwatery Hitlera” - Zamek Książ, "Rok 1983" - Zamek Książ (foto Krzysztof Wiktor - Netflix)